LIVE UPDATES
Sport

Presidenti i ligës së Gabonit, akuzohet për abuzim seksual me futbollistët e rinj…

6 Janar 2022, 17:58 Nga DOSJA

GABON Serge Mombo, një zyrtar kryesor i futbollit në Gabon, është akuzuar se ka abuzuar seksualisht me lojtarët e rinj dhe ka kërkuar seks, si kusht që ata të sigurojnë vende në ekipet kombëtare.

Mombo u rizgjodh si president i ligës më lartë e futbollit të Gabonit, në qershor 2021. Ai, një ish-polic, mohoi pretendimet e abuzimit, të bëra nga viktimat dhe dëshmitarët e dyshuar, raporton “The Guardian”.

Ai gjithashtu mohoi pretendimet, se i kishte ofruar një trajneri futbolli gabonez, Patrick Assoumou Eyi, i njohur si “Capello”, djem për të abuzuar seksualisht.

Eyi, ashtu si Mombo, një figurë e lartë në federatën e futbollit të Gabonit, po përballet me akuza për përdhunim të miturve dhe sulm seksual, pasi pretendimet nga viktimat e supozuara, u raportuan nga “The Guardian”.

Një viktimë e supozuar tha, se ishte abuzuar nga Mombo dhe Capello në vitin 2014 në hotelin “Heliconia” në Libreville, kryeqyteti i Gabonit, gjatë një kampingu stërvitor. “Ai ishte aty, duke zgjedhur disa djem. Ai bëri lojën e tij të ndyrë me Capello-n”.

Viktima e supozuar tregon: “Po atë natë, Mombo erdhi në dhomën time dhe më tha të shkoja në dhomën e gjumit të Capello-s. Ai nuk tha më shumë dhe nuk më dha zgjedhjen. Ishte pothuajse ora 10 e natës. Capello më priti pa bluzë. Ai më tha se isha i talentuar, por për të mbështetur presionin, do të më duhej të vija në punë mendjen.”

“Unë vija nga një familje e varfër, po mendoja për këtë. Unë jam i turpshëm, por kjo ishte mënyra ime e vetme për të ndihmuar familjen time, e dini, kështu që pranova ofertën e tij të parë. Unë u zgjodha herën tjetër, por u ndjeva shumë keq. Më shkatërruan fizikisht, emocionalisht. Kur refuzova të shkoja më tej, nuk u përzgjodha më me kombëtaren”.

Një tjetër ish-lojtar, që pretendoi se ishte abuzuar nga Eyi dhe Mombo kur përfaqësonte U-17 të Gabonit më 2017, tha se zyrtari u përpoq ta joshte me premtime për një vend në formacionin fillestar.

“Në ekipin kombëtar, Serge Mombo ishte një grabitqar,- thotë ai. – Ai na ofroi propozime seksuale në këmbim të një vendi në ekip në të ardhmen. Na zgjodhën, na dhanë disa avantazhe: para, dhurata dhe gjithashtu privilegjin për të luajtur për vendin tonë”.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport i akuzuar per abuzim seksual i njohur si "capello" ka abuzuar seksualisht me lojtarët e rinj mohoi pretendimet e abuzimit mombo erdhi në dhomën time një ish-polic një zyrtar kryesor i futbollit në gabon serge mombo tentative per abuzim seksual i akuzuar per abuzim seksual i njohur si "capello" ka abuzuar seksualisht me lojtarët e rinj mohoi pretendimet e abuzimit mombo erdhi në dhomën time një ish-polic një zyrtar kryesor i futbollit në gabon serge mombo tentative per abuzim seksual

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE