LIVE UPDATES

robert lewandowski

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Golden Player” 2021, polaku Robert Lewandowski fiton sërish çmimin… - Sport
LIVE UPDATES
Sport

“Golden Player” 2021, polaku Robert Lewandowski fiton sërish çmimin…

22 Nëntor 2021, 11:52 Nga DOSJA
“Golden Player” 2021, polaku Robert Lewandowski fiton sërish

ITALI – Robert Lewandowski është votuar ende “Golden Player”, si në vitin 2020. Por kurorëzimi i këtij viti vlen edhe më shumë. Po, sepse këtë here edhe ishte bordi i menaxherëve të formuar nga Tuttosport ishte mjaft i spikatur.

Një juri elitare, me më shumë se dyqind trofe karriere ndërmjet kampionateve, kampionëve, europianëve dhe kupave botërore, e përbërë nga Shevchenko, Matthäus, Stoichkov, Butragueño, Nedved, Chapuisat, Toni, Eto’o, Costacurta, Van der Sar, Verón, Rui. Costa dhe Lina Souloukou, menaxherja e përgjithshme e Olympiacos, me një rol drejtues edhe në ECA.

Lewa mund të mos ketë fituar gjithçka si në 2020-ën magjike, ku ngriti çdo trofe të skuadrës dhe u shpall “Golden Player” nga Tuttosport, por për kampionët e “skuadronit” tonë, polaku ishte ende numri një në vitin kalendarik. Më shumë se trofe, ai ende fitoi një tjetër Bundesligë dhe fitoi “Këpucën e Artë”.

Dhe mbi të gjitha pamëshirshmëria. Lewandowski e ka konfirmuar veten si një makinë goli të pagabueshëm dhe më 13 dhjetor, gjatë ceremonisë në Nuvola Lavazza në Torino, ai do të konfirmohet në fronin e “Golden Player” nga kampionët e bordit, të cilët me votat e tyre e preferuan atë në vend të Jorginhos (i 2-ti) dhe Lionel Messi (i 3-ti).

“Golden Player Woman”- Lina Souloukou (presidente e bordit të “Golden Player”), zëvendësi i saj Van der Sar dhe të 13 anëtarët e juries, kanë zgjedhur gjithashtu edhe për lojtaren më të mirë mbi 21 vjeç në Europë. Lieke Martens, sulmuesja holandeze e Barcelonës dhe mbajtësja e Ligës së Kampionëve për femra, fitoi çmimin pas një përballje emocionuese kokë më kokë me shoqen e skuadrës Jennifer Hermoso, e cila përfundoi e dyta. Në vendin e tretë Pernille Harder, danezja nga Chelsea.

“Menaxheri më i mire i Europës” – Klubi i Roman Abramovic humbi Ligën e Kampionëve për femra në finale, por e ngriti Kupën me veshë të mëdhenj, falë suksesit të djemve të Thomas Tuchel. Një triumf që mban firmën e të plotfuqishmes Marina Granovskaia, arkitekte e titullit kampionit të Europës fituar nga Chelsea. Të gjitha arsyet që e shtynë bordin për të zgjedhur mbretëreshën e futbollit anglez si menaxheren më të mirë europiane për 2021.

“Presidenti më i mirë në Europë” – Dhe presidenti më i mirë i Europës në 2021? Legjendat e renditura nga Tuttosport kanë zgjedhur Olivier Letang, si njeriun e suksesit të jashtëzakonshëm të Lille, i aftë për t’u bërë kampion francez përballë PSG-së së galaktikëve.

Agjenti më i mirë europian” – Ishte juria teknike e Tuttosport dhe jo bordi i “Golden Player”, që zgjodhi agjentin më të mirë të vitit 2021: Federico Pastorello. Prokuratori italian me qendër në Monte Carlo, e fitoi çmimin për operacionet e tij në treg. Nisur nga transferimi rekord i Romelu Lukakut nga Interi te Chelsea. Kështu, pas Jorge Mendes (2018 dhe 2019) dhe Mino Raiola (2020) që fituan në tre edicionet e para të çmimit, viti 2021 është viti i Pastorellos.

“Golden Boy Career Award” – Një çmim special për karrierën, ose më mirë karriera e dyfishtë (në fillim lojtar i madh dhe më pas menaxher i lartë), Tuttosport donte t’ia jepte atë legjendës gjermane të Bayernit, Karl-Heinz Rummenigge. Ish-sulmuesi i Interit, ende në Ekzekutivin e UEFA-s, pas lamtumirës së verës nga bavarezët, është një shembull fantastik: kampion në fushë dhe më pas edhe pas tavolinës. Një shembull i shkëlqyeshëm për Edwin Edwin Van der Sar, Paolo Maldini dhe ndoshta në të ardhmen edhe për Giorgio Chiellini, një tjetër lojtar i madh gati për t’u vendosur si trajner. Kalle e ka fituar vazhdimisht dhe, pas një sezoni madhështor 2020, ka vendosur të bëjë një hap prapa duke u larguar nga Bayerni në verë, gjashtë muaj përpara parashikimeve fillestare.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport “golden player” butragueño nedved një shembull i shkëlqyeshëm robert lewandowski stoichkov tuttosport kanë zgjedhur “golden player” butragueño nedved një shembull i shkëlqyeshëm robert lewandowski stoichkov tuttosport kanë zgjedhur

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal