LIVE UPDATES
Politike

Basha: Vullnetarët shëtitës të ishin te ‘5 Maji’ në krah të deputetëve tanë

19 Janar 2022, 14:28 Nga DOSJA
Basha: Vullnetarët shëtitës të ishin te ‘5 Maji’

TIRANË – Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se paraardhësi i tij Sali Berisha po i bën një shërbim të madh kryeministrit socialist Edi Rama me lëvizjen për rithemelim të PD. Në intervistën e dhënë për “Ora News”, kryedemokrati shtoi se deputetët  dhe anëtarët demokratë në mbështetje të ish-kryeministrit duhet të ishin sot në krah të banorëve të “5 majit”, disa prej të cilëve iu shemëb banesat nga Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit.

Basha tha se kjo krizë e brendshme në parti është kalimtare dhe PD do të përqëndrohet në çështjet me rëndësi si: vettingu në politikë, reformat elektorale e territoriale, etj.

PJESË NGA INTERVISTA PËR “ORA NEWS”

Pyetja: Zoti Basha, pamë në seancat e fundit parlamentare që ishte një mbivendosje edhe të agjendës opozitare siç ka qenë këto muaj, pasi thuajse e gjithë vëmendja ka qenë tek ato çfarë ka ndodhur brenda Partisë Demokratike, duke lënë mënjanë një seri reformash apo propozimesh të Partisë Demokratike. Si do t’ia dilni që të riktheni në shinat normale asaj që ju keni propozuar dhe çfarë keni premtuar për të arritur nëpërmjet rrugës së parlamentit?

Lulzim Basha: Siç e thash edhe dje në takimet që pata, qoftë me disa vajza dhe gra të LDG-së dhe disa zonja jashtë strukturave tona, por edhe një takim tjetër që pata me demokratët në Tiranë, do të doja shumë që kjo energji të shkonte aty ku duhet të shkojë për hir të shqiptarëve. Ky është edhe shërbimi më i madh që Sali Berisha i bën Edi Ramës, duke u përpjekur me këto shfaqje, me këto 10 vullnetarë, 15 vullnetarë që shëtisin kudo, të cilët në fakt duhet të jenë në krah të demokratëve duke protestuar atje tek “5 Maji”, duhej të ishin me pankarta me deputetët tanë. Po kjo është një periudhë kalimtare. Ajo që është e rëndësishme është që ne jemi të fokusuar në agjendën tonë. A kërkon më shumë energji? Sigurisht që po! Kërkon më shumë vendosmëri, kërkon më shumë kohë, por asgjë nuk do të na ndalë apo të në devijojë nga agjenda jonë politike, qëllimi është i qartë, largimi i një pushteti të ardhur jo me votë por me manipulime, hapja e rrugës për legjitimimin dhe demokracinë dhe jo thjeshtë parlamentit dhe të qeverisjes por të të gjithë institucioneve se vetëm në këtë mënyrë do të kemi një shtet që i shërben të gjithë shqiptarëve dhe jo vetëm një grushti njerëzish dhe në funksion të kësaj janë të gjitha ata reforma që kemi njoftuar në fillim të sesionit parlamentar, Vettingu i Politikanëve, reforma elektorale, reforma territoriale e kështu me radhë.

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Politike Politike Lulzim Basha perplasje ne partine demokratike sali berisha shembja e banesave te 5 maji Lulzim Basha perplasje ne partine demokratike sali berisha shembja e banesave te 5 maji

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng