LIVE UPDATES
Aktualitet

Audienca e së enjtes/ Kush u ndoq më tepër, Haradinaj në TCH apo Berisha në TV Klan?

24 Janar 2020, 21:18 Nga DOSJA
Audienca e së enjtes/ Kush u ndoq më tepër, Haradinaj në TCH

TIRANË– Ramush Haradinaj dhe Sali Berisha u përplasen të enjten në “prime time” në dy televizionet kombëtare më të mëdha në Shqipëri. Kryeministri  i Kosovës ishte i ftuar përballë analistëve në Top Channel në emisionin OPEN të Eni Vasilit, ndërsa ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ishte i ftuar në emisionin OPINION të Blendi Fevziut në Tv Klan.

Po cili nga televizionet e fitoi betejen e audiencës të së enjtës?

Ka disa mënyra për të matur audiencën. Njëra prej tyre është përmes videove të publikura në Facebook apo You Tube. Dy televizionet kanë shpërndarë video të shkurtra në kanalet e tyre zyrtare në You Tube. Konkretisht, Top Channel ka hedhur 13 video, ndërsa TV Klan 4 më shumë, 17 video gjithsej. Gazeta SHQIP ka bërë një analizë të shifrave bazuar mbi klikimet dhe na rezulton se videot e ngarkuara nga Top Channel, janë shikuar nga 348 912 persona.

Ndërsa videot e ngarkuara nga Tv Klan janë shikuar nga 143 758 persona. Siç na tregojnë shifrat, videot e Top Channel rezultojnë më të ndjekura nga shqiptarët, me një diferencë prej 205 154 shikime. Nëse do i referohemi numrit të videove të ngarkuara, interesi për të ndjekur emisionin OPEN në Top Channel është edhe më i lartë, edhe pse me 4 video më pak.

Pikat e forta të debatit

Ardhja në Shqipëri e kryeministrit në detyrë të Kosovës, Ramush Haradinaj pritej me shumë kureshtje nga qytetarët, kjo për shkak edhe të përplasjeve të tij të vazhdueshme me kryeministrin Edi Rama. Ky i fundit, së fundmi e paditi në gjykatë homologun nga Kosova, për shpifje.

Nga emisioni  OPEN, Haradinaj foli gjatë rreth kësaj teme ku tregoi përplasjet dhe “iniciativat e Ramës për ndarjen e Kosovës”. Kjo solli edhe një debat të ashpër të Haradinajt me analistin Baton Haxhiu, të cilin e quajti mercenar të Ramës. Haradinaj foli edhe për qeverinë e re të Kosovës dhe për vendosmërinë e tij për të mos hequr taksën 100% deri në njohjen e Kosovës nga Serbia.

Nga ana tjetër, edhe ish-kryeministri Sali Berisha, foli për disa tema të rëndësishmë. Ish-lideri i PD e pranoi se ka sulmuar katër figura të larta ndërkombëtare, Fylen, Gloverin, Papandreun dhe Romana Vlahutin. Ai foli për sherrin me gazetarin Artan Hoxha, dy dështimet e opozitës dhe nuk ngurroi të ripërsërisë qëndrimin  e tij për përplasje civile, nëse Shqipëria nuk bën zgjedhje të lira. Ish-kryeministri tha se nuk ka marrëveshje të fshehtë Rama-Basha dhe sipas tij, opozita u ul në tryezë për të vendosur interesin e Shqipërisë në plan të parë. Edhe pse temat dhe të ftuarit kanë qenë interesante në të dy televizionet, siç duket, shqiptarët në shumicë kanë zgjedhur Top Channel.

(Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet audienca e se enjtes audienca ne televizione top channel tv klan audienca e se enjtes audienca ne televizione top channel tv klan

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN