LIVE UPDATES
Art&Argëtim

VIP-at nderojnë ‘Mbretëreshën e Rock’n Roll’, NASA: Trashëgimia e saj do të jetojë përgjithmonë mes yjeve

Të famshmit dhe fansat kanë nderuar Tina Turner, e cila ndërroi jetë në moshën 83-vjeçare

25 Maj 2023, 16:46 Nga m.s
VIP-at  nderojnë ‘Mbretëreshën e Rock’n Roll’,
Tina Turner

SHBA- Të famshmit dhe fansat kanë nderuar Tina Turner, e cila ndërroi jetë në moshën 83-vjeçare. Beyoncé tha se ajo ishte "mishërimi i pasionit dhe fuqisë", ndërsa Mick Jagger e quajti atë një "shoqe të mrekullueshme" dhe interpretuese "jashtëzakonisht të talentuar".

VIP-at  nderojnë ‘Mbretëreshën e Rock’n Roll’,
Beyoncé dhe Tina Turner

Turner u vlerësua gjithashtu nga Mariah Carey dhe Oprah Winfrey si një "e mbijetuar" që kapërceu vitet e abuzimit në familje.

VIP-at  nderojnë ‘Mbretëreshën e Rock’n Roll’,
Oprah Winfrey dhe Tina Turner

Familja Obama e lavdëroi atë për "këndimin e së vërtetës, përmes gëzimit dhe dhimbjes". Mesazheve iu bashkua presidenti i SHBA-së Joe Biden, i cili vuri në dukje se Turner e kishte filluar jetën si bijë fermeri dhe përshëndeti "talentin e saj".

VIP-at  nderojnë ‘Mbretëreshën e Rock’n Roll’,
Joe Biden dhe Tina Turner

Lajmi për ndarjen nga jeta të këngëtares u njoftua nga publicisti i saj. Ajo kishte vuajtur nga një sërë problemesh shëndetësore vitet e fundit, duke përfshirë një goditje në tru dhe sëmundje të veshkave.

E njohur si Mbretëresha e Rock and Roll-it, Tina Turner ishte 'zjarr në skenë' dhe një nga vokalistet më të paharrueshme të brezit të saj. Ajo filloi karrierën e saj në vitet 1950 dhe fitoi famë me Ike Turner Revue, përpara se të rishfaqej si një yll solo në vitet 1980. Këngëtarja amerikane Gloria Gaynor tha se Turner "hapi rrugën për kaq shumë gra në muzikën rock".

“Ajo bëri me shumë dinjitet dhe sukses atë që shumë pak do të kishin guxuar ta bënin në kohën e saj, dhe në atë zhanër të muzikës”.

Diana Ross, tha se ishte "e tronditur" dhe "e pikëlluar" nga vdekja e Turner. Mick Jagger, i cili shpesh bashkëpunonte me Turner, shkroi në Twitter: “Jam shumë i pikëlluar për ndarjen nga jeta të shoqes sime të mrekullueshme, Tina Turner. Ajo ishte me të vërtetë një interpretuese dhe këngëtare jashtëzakonisht e talentuar. Ajo ishte frymëzuese, e ngrohtë dhe bujare. Më ndihmoi aq shumë kur isha i ri dhe nuk do ta harroj kurrë".

VIP-at  nderojnë ‘Mbretëreshën e Rock’n Roll’,
Mick Jagger dhe Tina Turner

Elton John e quajti Turner një "legjendë në rekorde dhe në skenë". Ai tha: "Ne kemi humbur një nga interpretueset më emocionuese dhe elektrizuese në botë... Ajo ishte e paprekshme".

VIP-at  nderojnë ‘Mbretëreshën e Rock’n Roll’,
Elton John dhe Tina Turner

Ylli i Uellsit Dame Shirley Bassey kujtoi se si Turner "i dha asaj gjithçka dhe ishte një interpretuese fantastike", dhe agjencia hapësinore e qeverisë amerikane, NASA, shtoi: "Thjesht më e mira. Legjenda e muzikës Tina Turner shkëlqeu nëpër skenë dhe në miliona zemra si Mbretëresha e Rock 'n' Roll-it. Trashëgimia e saj do të jetojë përgjithmonë mes yjeve”.

Turner u fut në rock 'n' roll dhe u bë e famshme në vitet 1960. Kur Ike Turner refuzoi t'i jepte një audicion, ajo priti ndërprerjen në shfaqjen e tij, rrëmbeu mikrofonin e një bateristi dhe performoi. Ajo këndoi me grupin për pjesën tjetër të natës. 

"Kur Ike më dëgjoi, ai tha, "Zoti im!", tha ajo për revistën People në 1981. "Ai nuk mund ta besonte atë zë që dilte nga ky trup i vogël, i brishtë".

Ajo mbeti pa para pasi u divorcua nga Ike Turner në vitet 1970, por ajo vazhdoi të arrijë sukses edhe më të madh si artiste solo, me hite duke përfshirë What's Love Got To Do With It, Let's Stay Together, Steamy Windows, Private Dancer.

Tina Turner foli për abuzimin në familje në vitin 2018

Një numër i madh i homazheve i referoheshin arratisjes së saj, pas abuzimit nga burri. Organizata bamirëse Women's Aid ishte mes atyre që cituan një nga këngët e Turner, duke thënë: "Ajo gjithmonë do të jetë thjesht më e mira".

Prezantuesja televizive Oprah Winfrey përmendi "guximin" e Turner, duke shtuar: "Jeta e saj u bë një thirrje e qartë për triumf".

Këngëtarja Mariah Carey e quajti Turner jo vetëm një "performuese të jashtëzakonshme", por edhe një "të mbijetuar dhe një frymëzim për gratë kudo".

Homazhet po mbahen në mbarë botën

Beyoncé, një tjetër yll më i ri i cili u ndikua nga Turner, shkroi në faqen e saj: "Mbretëresha ime e dashur. Të dua pafundësisht. Unë jam shumë mirënjohëse për frymëzimin tuaj dhe për të gjitha rrugët që më keni hapur. Ju jeni forca dhe elasticiteti. Ju jeni mishërimi i pasionit dhe fuqisë. Ne jemi të gjithë shumë me fat që kemi qenë dëshmitarë të mirësisë dhe shpirtit tuaj të bukur që do të mbetet përgjithmonë. Faleminderit për gjithçka që keni bërë".

Këngëtarja PP Arnold - e cila performoi së bashku me Turner - tha për BBC se ajo i kishte "ndryshuar jetën" dhe e shpëtoi atë nga një martesë abuzive.

Shumë muzikantë të tjerë duke përfshirë Janelle Monáe, Dolly Parton, Debbie Harry dhe Tom Jones ishin të shpejtë për të përshëndetur arritjet e këngëtares së ndjerë, raporton "BBC". 

Ajo fitoi tetë çmime Grammy dhe u fut në Rock 'n' Roll Hall of Fame në 2021 si artiste solo, pasi më parë ishte futur së bashku me Ike.

tina turner homazhe

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit