LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Scientology: sekretet e panjohura të 'fesë' së Hollivudit

Një ish-ekzekutiv i rangut të lartë zbulon në librin e tij të ri mënyrat e diskutueshme se si ka ndikuar në jetën, karrierën, por edhe kuletat e yjeve të famshëm.

2 Tetor 2022, 21:22 Nga k.m.
Scientology: sekretet e panjohura të 'fesë' së
Scientology

BRITANI E MADHE- Pashmangshmëria e vdekjes por edhe frika, problemet, madje edhe ambicia e tepruar kanë qenë faktorë të fortë që e lidhin njeriun me të gjitha llojet e feve. Dhe mund të ndodhë që për shumë besime fetare ka një filozofi apo një mënyrë jetese, por ka edhe nga ato që gjejnë kushtet ideale për të bërë biznes. Në fakt, siç zbulon ish-zyrtari i lartë i Kishës së Scientologjisë Mike Ryder në librin e tij të ri, 'A Billion Years: My Escape from a Life in the Highest Ranks of Scientology', zgjedhjet personale të disa prej tyre do të kishin qenë krejtësisht të ndryshme nëse do të nuk e kishin përqafuar doktrinën e veçantë, të cilën ata madje janë shtyrë ta mbështesin me gjithë fuqinë e tyre, ndonjëherë duke i futur duart thellë në xhepa.

Personat e famshëm me sa duket janë shënjestruar nga 'Scientology' që nga fillimi i saj në fillim të viteve 1950 nga autori Lafayette Ronald Hubbard. 'Scientologët' synojnë yjet e listës A, të cilët besojnë se janë të cenueshëm ndaj mësimeve të tyre dhe mund t'i bindin ata se do t'i ndihmojnë ata të përmbushin qëllimet e tyre, si në aspektin personal ashtu edhe në atë personal.  Dhe nuk janë të pakta rastet që ia kanë dalë.

Si në rastin e John Travolta-s, i cili është ndër mbështetësit më të vjetër dhe më besnikë të 'Scientology'. Mund të tingëllojë si një ekzagjerim, por aktori i njohur beson fort se karrierën e tij të suksesshme ia detyron fesë. Kur u ftua në takimin e parë, ai ishte një i ri që përpiqej dëshpërimisht të hynte në botën e aktrimit. Në ato ditë ai madje do të merrte pjesë në një audicion për një shfaqje televizive.

Kështu në takim, të gjithë pjesëmarrësve iu kërkua të ngriheshin dhe të thoshin: Ne duam John Travolta-n për rolin. Në takimin e radhës aktori bëri të ditur se më në fund mori rolin, i cili do të ishte rasti perfekt për të nisur karrierën e tij. Që atëherë ai e ka vënë veten plotësisht në shërbim të Scientologjisë, madje duke e lejuar atë të depërtojë në çështjet e tij shumë personale.

Scientologët zgjedhin të dashurat e Tom Cruise

Ai mund të jetë një nga aktorët më të famshëm dhe më të të Hollivudit, por ia lë në dorë 'Scientologëve' të zgjedhin partnerët e tij në jetë.

Martesa e tij e parë me aktoren Mimi Rogers, e prezantoi me fenë. Por kur aktori ra kokë e këmbë në dashuri me Nicole Kidman, në xhirimet e filmit “Days of Lightning”, udhërrëfyesit e tij fetarë krijuan një plan efektiv që ai të divorcohej dhe të martohej menjëherë pas me të dashurën e tij të re. Gati një dekadë më vonë, 'ata' e çuan çiftin e famshëm drejt divorcit, pasi ata e konsideronin Kidman-in si një ndikim të keq mbi të.  Për pak ai u shkëput, por në fund, Tom Cruise jo vetëm që u kthye 'ashpër' në gjirin e 'Scientology', por edhe u divorcua nga Nicole Kidman. Përveç kësaj, hoqi prej saj dy fëmijët e tyre të birësuar, të cilët, për shkak të besimeve fetare, ndërprenë çdo kontakt me nënën e tyre. E kundërta ndodhi në martesën e tij të mëvonshme me aktoren tjetër Katie Holmes, e cila luftoi një betejë të gjatë ligjore për të fituar kujdestarinë e vajzës së tyre Suri, pasi ajo nuk dëshironte të rritej nën diktatet e fesë së babait të saj të famshëm.

Që nga dita kur humbi kujdestarinë, Tom Cruise nuk e ka parë më kurrë vajzën e tij!

Konvertimi i David Beckham

Tom Cruise i ndërtoi një stadium profesional në ambientet qendrore të Kishës së 'Scientology' në Los Anxhelos. Megjithatë, ish-futbollisti i njohur nuk ishte i bindur nëse duhej të bashkohej... Por edhe disa artistë të tjerë të famshëm kanë kaluar nëpër gjirin e 'Scientology', mes tyre: Mes tyre Will Smith, Patrick Swayze, Christie Alley, e cila u divorcua nga burri i saj, koreografi i madh rus Mikhail Baryshnikov sepse ai nuk i pranonte besimet e saj fetare. Disa prej tyre kanë qëndruar besnikë, disa të tjerë janë larguar, ndërsa ka nga ata që sipas ekspertëve janë të detyruar të qëndrojnë sepse kanë frikë se mos u zbulohen sekretet e errëta...

scientology

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE