LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Nga Madonna te Beyonce dhe Tom Hanks, yjet botërorë që kanë gjak mbretëror

Sipas një letre nga New England Historic Genealogical Society, dy gratë janë të lidhura me një burrë të quajtur Sir Thomas Fairfax dhe gruan e tij, Agnes Gascoigne, e cila jetonte në Mbretërinë e Bashkuar në fillim të viteve 1500. Ajo është gjithashtu një pasardhëse e mbretit Eduard III, i cili sundoi Anglinë nga viti 1327 deri në vdekjen e tij në 1377.

3 Shtator 2022, 11:31 Nga d.a.
Nga Madonna te Beyonce dhe Tom Hanks, yjet botërorë që kanë
Madona, Jolie, Depp

SHBA- Disa personazhe të njohur që janë dashuruar përmes ekranit të madh dhe të vogël, duket se kanë gjak blu në venat e tyre, pasi vijnë nga familje mbretërore. Cindy Crawford, Johnny Depp dhe Ralph Fiennes janë disa nga yjet e Hollivudit që përfundimisht rezultojnë të jenë të afërm të largët gjak blu. Ellen DeGeneres, prezantuesja amerikane Ellen DeGeneres është kushërira e largët e Kate Middleton. Në vitin 2011, DeGeneres zbuloi se ajo ishte kushërira e 15-të e Dukeshës së Kembrixhit.

Sipas një letre nga New England Historic Genealogical Society, dy gratë janë të lidhura me një burrë të quajtur Sir Thomas Fairfax dhe gruan e tij, Agnes Gascoigne, e cila jetonte në Mbretërinë e Bashkuar në fillim të viteve 1500. Ajo është gjithashtu një pasardhëse e mbretit Eduard III, i cili sundoi Anglinë nga viti 1327 deri në vdekjen e tij në 1377.

Cindy Crawford

Cindy Crawford zbuloi se ajo e kishte prejardhjen nga mbretëria evropiane, më konkretisht, ajo është stërmbesa e brezit të 41-të të Perandorit të Shenjtë Romak Karli i Madh. Në vitin 2013, supermodelja e famshme e viteve '90 u shfaq në emisionin "Kush mendon se je?", i cili gjurmonte shkencërisht origjinën dhe paraardhësit e njerëzve të famshëm. Pra, Crawford u befasua kur zbuloi se një nga paraardhësit e saj ishte në të vërtetë një perandor romak. Dhe jo çdo perandor, por vetë Karli i Madh.

Meghan Markle

Siç duket, Meghan Markle ka qenë gjithmonë e lidhur me familjen mbretërore britanike, edhe para se të martohej me Princin Harry. Sipas gjenealogëve, ish-aktorja e "Suits" është pasardhëse e drejtpërdrejtë e mbretit Eduard III të Anglisë, i cili sundoi nga viti 1327 deri në 1377. Kjo e bën atë dhe Harrin kushërinj të 17-të.

Beyonce

Beyonce Knowles është gjithashtu e lidhur me familjen mbretërore. Këngëtarja e famshme i ka rrënjët mbretërore tek Luiziana dhe francezët, pasi paraardhësi i saj është mbreti Henry II i Anglisë, i cili ishte stërgjyshi i 24-të i Mbretëreshës Elizabeth.

Madonna

Madonna mund të jetë mbretëresha e popit, por ajo gjithashtu ka gjak mbretëror që rrjedh nëpër venat e saj. Këngëtarja me famë ndërkombëtare është kushërira e nëntë e Dukeshës së Cornwall, Camilla Parker-Bowles. Gjithashtu, edhe ish-bashkëshorti i Madonës, Guy Ritchie, është i lidhur me familjen mbretërore të Anglisë, pasi ai është kushëri i gjashtë i Dukeshës së Kembrixhit dhe ishte i ftuar në dasmën e saj me Princin William.

Tom Hanks

Tom Hanks, siç pretendon ai, është gjak blu dhe jo padrejtësisht. Ai është në fakt një pasardhës i mbretit John të Anglisë, i cili sundoi nga 1199 deri në 1216.

Robert Pattinson

Fama e Robert Pattinson u rrit në qiell kur ai luajti në Twilight. Edhe pse tingëllon paradoksale, pasi ai mishëroi vampirin Eduard, familja e tij ka lidhje me Vlad Impalerin, frymëzimin e vërtetë pas Drakulës. Megjithatë, ai thuhet gjithashtu se vjen nga një familje mbretërore, pasi sipas gjenealogëve është kushëri i largët i Princit William dhe Princit Harry.

Paris Hilton

Paris Hilton gjithashtu ka rrënjë mbretërore pasi është kushërira e 20-të e Mbretëreshës Elizabeth II. Më konkretisht të dyja kanë të bëjnë me Henrin II të Anglisë, i cili sundoi nga 1154 deri në 1189.

Hilary Duff

Aktorja dhe këngëtarja e famshme amerikane, Hilary Duff, është gjithashtu e lidhur me mbretëreshën Elizabeth, duke qenë kushërira e saj e 18-të. Të dy kanë një paraardhës, mbretin Eduard III, i cili sundoi midis 1327 dhe 1377.

Angelina Jolie dhe Brad Pitt

Angelina Jolie është e lidhur me familjen mbretërore franceze dhe mbreti Philip II, i cili mbretëroi nga 1180 deri në 1223, është një nga paraardhësit e saj nga ana e nënës së saj. Ish-bashkëshorti i saj, Brad Pitt, gjithashtu ka një prejardhje mbretërore. Nëna e Brad Pitt është e lidhur me Mbretin Henry II të Anglisë, i cili sundoi nga 1154 deri në 1189.

Hugh Grant

Hugh Grant ka lindur në Londër dhe ka gjak mbretëror në venat e tij pasi ai është pasardhës i Henry VII, monarku i parë i Shtëpisë së Tudorit. Ai është gjithashtu i lidhur me James IV, Mbretin e Skocisë, i cili sundoi midis 1488 dhe 1513.

Uma Thurman

Aktorja e Kill Bill dhe shumë hiteve të tjera, Uma Thurman, është kushërira e 21-të e Mbretëreshës Elizabeth. Konkretisht nga ana e babait të saj, ajo është një pasardhëse e drejtpërdrejtë e Eduardit I, i cili sundoi Anglinë midis 1272 dhe 1307.

Celine Dion 

Celine Dion e cila është e famshme në të gjithë botën falë hiteve të saj më të mira dhe zërit të pabesueshëm ka gjithashtu lidhje mbretërore. Këngëtarja kanadeze është e lidhur me Mbretin Filip II të Francës, i cili u kurorëzua në vitin 1179.

Johnny Depp

Johnny Depp ka lidhje të largëta familjare me Mbretëreshën Elizabeth të Anglisë. Ylli i "Pirates of the Caribbean" është kushëriri i 20-të i mbretëreshës, sipas një gjenealogu që hulumton pemën familjare të aktorit, pasi të dy janë pasardhës të Eduardit III, i cili vdiq në 1377.

familjet mbretërore evropiane yjet e showbizit

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren