LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare autori Nicholas Evans i “The Horse Whisperer”

Autori i njohur Nicholas Evans është ndarë nga jeta në moshën 72-vjeçare si pasojë e një ataku kardiak. Romani i Evans i vitit 1995 “The Horse Whisperer” u shit në 15 milion kopje në mbarë botën, duke u bërë bestselleri numër një në 20 vende

15 Gusht 2022, 17:35 Nga s.s
Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare autori Nicholas Evans i
Nicholas Evans

SHBA- Nicholas Evans, autori që shkruajti librin më të shitur me titull “The Horse Whisperer” ka ndիrruar jetë në moshën 72-vjeçare. Në një deklaratë, Agjentët e Bashkuar thanë se shkrimtari "shumë i dashur" kishte ndërruar jetë si pasojë e një ataku kardiak. "Ai jetoi një jetë me plot lumturi në shtëpinë e tij në brigjet e lumit Dart në Devon”, thanë ata. Romani i Evans i vitit 1995 “The Horse Whisperer” u shit në 15 milion kopje në mbarë botën, duke u bërë bestselleri numër një në 20 vende. Ai është përkthyer në 40 gjuhë dhe është kthyer edhe në film me protagonistë, prodhuar dhe drejtuar nga Robert Redford.

Romani trajton historinë e një vajze të re, e cila plagoset rëndë në një aksident me një kalë, në të cilin vritet shoqja e saj më e mirë dhe plagoset rëndë edhe kafsha. Për ta kuruar, nëna e saj vendos në një ekspeditë në Montana ku jeton "rojtari" Tom Booker i cili ka një reputacion se është në gjendje të kujdeset për kuajt më të vështirë. Romancieri, i cili ishte gjithashtu ishte një krijues dokumentarësh i vlerësuar me çmime, vazhdoi të shkruante katër romane të tjera më të shitura: The Loop, The Smoke Jumper, The Divide dhe The Brave. I lindur në vitin 1950 në Worcestershire, Evans studioi drejtësi në Universitetin e Oksfordit, i cili fillimisht ishte gazetar duke punuar në ‘Evening Chronicle’ në Newcastle, raporton The Guardian.

Në vitin 2008, Evans dhe gruaja e tij, kantautorja Charlotte Gordon Cumming, u plagosën rëndë pasi hëngrën aksidentalisht kërpudha helmuese gjatë një udhëtimi në malësitë skoceze. Ai gjithashtu u diagnostikua me kancer malinj të lëkurës gjatë shkrimit të The Horse Whisperer në vitin 1994. Në atë kohë, botuesit ishin të përfshirë në një luftë ofertash për të drejtat e librit të papërfunduar, ku përfundimisht Evans fitoi 3.15 milion dollarë dhe 3 milion dollarë të tjera për të drejtat e filmit. Në vitin 2011 Evans tha në një intervistë për The Guardian: “Një ditë pas operacionit, po shkoja nëpër shtëpitë botuese duke u përpjekur të dukesha e butë dhe normale, dhe isha në djersë të ftohtë, thjesht po vdisja, kisha dhimbje të tilla. Por unë mendova, nëse i them dikujt, ata do të mendojnë se do të vdes. Unë mendoj se kam qenë jashtëzakonisht me fat”.  Evans la pas Charlotte dhe katër fëmijë: Finlay, Lauren, Max dhe Harry.

nicholas evans

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare