LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Kjo është pyetja që ka vendosur rekorde kërkimi në Google, ëndrra më e çuditshme që shohin njerëzit

Kërkimet për "Pse po ëndërroj për ish-in tim" u rritën me 2,450% mahnitëse nga viti 2020 në 2021, pasi britanikët u përpoqën të kuptonin se përse ëndërronin për një person me të cilin kanë pasur marrëdhënie më herët.

15 Gusht 2022, 12:55 Nga k.m.
Kjo është pyetja që ka vendosur rekorde kërkimi në
Foto ilustruese

BRITANI E MADHE- Në vitin 2021, hulumtimi nga agjencia e marketingut dixhital AGY47 zbuloi se kërkimet në Google për "pse vazhdoj të shoh ëndrra të çuditshme" u rritën me 200% krahasuar me një vit më parë. Por njëra është më e rëndomta.

Të gjithë pyesin për shpjegimin e kësaj ëndrre.  

"Pse e shoh në ëndërr ishin tim?"

Lajmi i mirë është: nuk jeni të vetmit. Kërkimet për "Pse po ëndërroj për ish-in tim" u rritën me 2,450% mahnitëse nga viti 2020 në 2021, pasi britanikët u përpoqën të kuptonin se përse ëndërronin për një person me të cilin kanë pasur marrëdhënie më herët.

“Të ëndërrosh për ish-in tënd mund të jetë në mënyrë metaforike ëndërrim i kohëve të kaluara dhe pikëllim për humbjen e atyre kohërave. Nëse ndiheni sikur ish-i juaj ju ka ‘braktisur’, mund të ketë të bëjë me vetëpranimin. Nëse keni qenë të dominuar në marrëdhënie, mund të jetë një kujtesë për të rimarrë fuqinë tuaj dhe pohoni ndjenjën tuaj të forcës.”

Sipas studimit, ëndrra e dytë më e zakonshme e bllokimit ishte ëndërrimi i rënies, me një rritje të madhe prej 600% në kërkimet për "çfarë do të thotë kur ëndërroni veten duke rënë".

"Rënia mund të jetë për të qenë të pasigurt, jashtë kontrollit, të mbingarkuar ose sikur kontrolli të është hequr nga duart. Ju mund të keni humbur besimin në veten tuaj ose të jeni ndjerë në ankth, të gjitha këto kanë kuptim pasi jeta normale është hequr përkohësisht.”

Pse po ëndërroj që më bien dhëmbët dhe flokët?

"Humbja dhe rënia e dhëmbëve mund të jetë shenjë për moskuptimin e plotë të një situate, mbi të folurit dhe thënien e tepërt ose diçka që i vjen fundi papritur. Mund të ketë të bëjë gjithashtu me humbjen e fuqisë, përballjen me një formë humbjeje, të qenit i pavendosur ose reflektimi se si e shihni pamjen tuaj fizike.”/ glamourmagazine.co.uk

shpjegimi i endrrave

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it