LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Kryevepra e Pikasos që përshkruan të dashurën e tij të re shitet për 139 milionë dollarë në ankand

Sipas shtëpisë së ankandit, portreti është nga një nga vitet më pjellore të karrierës së artistit spanjoll, i cili ishte subjekt i një ekspozite të tërë të organizuar nga Musée Picasso në Paris dhe Tate Modern në Londër në 2018.

20 Nëntor 2023, 20:20 Nga h.k
Kryevepra e Pikasos që përshkruan të dashurën e tij të
Piktura

FRANCË-Një kryevepër e Pikasos me titull "Femme à la montre" arriti të mërkurën mbi 139 milionë dollarë, duke u bërë vepra e dytë më e vlefshme e artistit e shitur ndonjëherë në ankand.

Piktura në vaj e vitit 1932 zuri në qendër të skenës në një ngjarje dy-ditore në Sotheby's në Nju Jork, në shitjen e koleksionit privat të filantropistes së ndjerë Emily Fisher Landau.

Vepra, e cila ka përmasa 51¼ x 38 inç, përshkruan dashnoren e Picasso-s dhe "muzën e artë" Marie-Thérèse Walter, e cila u shfaq në shumë nga portretet e tij.

Sipas shtëpisë së ankandit, portreti është nga një nga vitet më pjellore të karrierës së artistit spanjoll, i cili ishte subjekt i një ekspozite të tërë të organizuar nga Musée Picasso në Paris dhe Tate Modern në Londër në 2018.

Në një deklaratë që shpalli shitjen në shtator, Julian Dawes, kreu i Sotheby's i Artit Impresionist dhe Modern për Amerikat, tha: "Femme à la Montre" e Picasso-s është një kryevepër në çdo masë. E pikturuar në vitin 1932 - "annus mirabilis" e Pikasos - është plot me braktisje të gëzueshme, pasionante, por në të njëjtën kohë konsiderohet dhe zgjidhet plotësisht. Ngjyrat e tij kryesore të guximshme këndojnë nga kanavacja pesë metra e gjatë.”

Picasso u takua për herë të parë në Paris në 1927 kur ajo ishte 17 vjeç dhe ai ishte ende i martuar me gruan e tij të parë, Olga Khokhlova, një balerin ruso-ukrainas. Walter do të bëhej frymëzim për disa nga kanavacat, vizatimet dhe skulpturat e tij më të kërkuara.

Me kalimin e kohës, Picasso e kishte gjithnjë e më të vështirë të fshihte ndjenjat e tij për Walter nga puna e tij - diçka që u bë e qartë gjatë retrospektivës së tij të parë në shkallë të gjerë dhe më në fund i dha fund martesës së tij.

Artisti pikturoi "Femme à la montre" në gusht 1932, menjëherë pas përfundimit të retrospektivës në Galerie Georges Petit në Paris.

Sipas Sotheby's, “ndjenja e lirimit nga mbajtja e sekreteve në lidhje me lidhjen e tij duket se është derdhur në këtë kanavacë të jashtëzakonshme, në të cilën ai i jep frenim të plotë artistikisht lirive të reja, duke e lagur pikturën me ngjyra të forta primare dhe forma të bukura, ndërsa në të njëjtën kohë duke i kushtuar vëmendje çdo detaji të vogël, duke krijuar një kompozim që është intensivisht kompleks dhe thellësisht harmonik.”

Picasso vdiq në 1973 dhe Walter në 1977.

Piktura është një nga rreth 120 nga koleksioni i Fisher Landau, një koleksionist i artit bashkëkohor me famë botërore, i cili vdiq në fillim të këtij viti në moshën 102-vjeçare, sipas The Art Newspaper .

picasso

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!