LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Thyen rekordin botëror/ Uiski Macallan i vitit 1926 bëhet shishja më e shtrenjtë në botë, shitet 2.1 milionë paund

Shishja e rrallë pritej të mblidhte midis 750,000 dhe 1.2 milion £, por i tejkaloi vlerësimet duke arritur në 2,187,500 £

19 Nëntor 2023, 21:02 Nga A.TH
Thyen rekordin botëror/ Uiski Macallan i vitit 1926 bëhet shishja
foto e shishes se uiskit

BRITANI- Uiski i rrallë Macallan i vitit 1926 bëhet shishja më e shtrenjtë në botë me 2.1 milion £, rekord i cili u thye në një ankand me 40 shishe të cilësisë më të vjetër Macallan.

“Shitja vendosi një rekord të ri për çdo shishe pije alkoolike ose verë të shitur në ankand”, tha shtëpia e ankandit, raportojnë mediat e huaja.

Shishja e rrallë pritej të mblidhte midis 750,000 dhe 1.2 milion £, por i tejkaloi vlerësimet duke arritur në 2,187,500 £ të shtunën. Një nga shishet Macallan 1926 kishte vendosur një rekord të mëparshëm për shishen më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në vitin 2019, kur arriti në 1.5 milion £ në Sotheby's.

Shefi i uiskit i Sotheby's, Jonny Fowle, tha për mediat se ai ishte lejuar të provonte whiskeyn përpara shitjes.

“Kam shijuar një pikë të vogël, një pikë të vogël të saj. Është shumë e pasur, ka shumë fruta të thata siç do të prisnit, shumë erëza, shumë dru.”, tha ai. Ai shtoi se kishte kaluar 60 vjet në lisin e errët evropian, i cili pasqyrohej në ngjyrë.

Nuk është një uiski për t'u marrë lehtë. Është i pasur, por është e pabesueshme,” tha Fowle.

Adami 1926 është vintage më i vjetër Macallan i prodhuar ndonjëherë. Shishet janë ndër vetëm 40 shishet që Macallan, me seli në Moray, Skocia veriore, ka konfirmuar se janë shishe nga Cask 263 në 1986.  Sidoqoftë, këto nuk u vunë në dispozicion për blerje dhe në vend të kësaj iu ofruan klientëve kryesorë të Macallan.

Rekordet thyhen sa herë që shfaqet një në ankand: midis 2018 dhe 2019, rekordi u thye tre herë nga tre variacione të ndryshme: Sir Peter Blake, Michael Dillon dhe Fine and Rare. Shishja që thyen rekord është një nga 12 shishet Macallan 1926 që në vitin 1993 kishin etiketat e tyre të dizajnuara nga piktori italian Valerio Adami.

uiski macallan

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!