LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ja pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Rezulton se ka disa arsye që mund të shpjegojnë pse gratë jetojnë më gjatë se burrat.

4 Dhjetor 2023, 19:33 Nga a.l
Ja pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt
Women

Askush prej nesh nuk e di se sa kohë kemi në Tokë. Por ajo që dimë është se në shumicën e shoqërive në mbarë botën, gratë jetojnë mesatarisht më gjatë se burrat. Në SHBA, jetëgjatësia mesatare për gratë është 79.3 vjet krahasuar me 73.5 vjet për burrat, sipas një raporti të dhjetorit 2022 nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Por pse?

Ne i kërkuam mjekëve më shumë njohuri, si dhe këshilla për t'i ndihmuar të gjithë të rrisin jetëgjatësinë e tyre. Rezulton se ka disa arsye që mund të shpjegojnë pse gratë jetojnë më gjatë se burrat.

Fillon me hormonet.

Çuditërisht, hormoni estrogjen luan një rol të madh për të ndihmuar gratë të jetojnë më gjatë, thanë ekspertët për HuffPost. (Të paktën derisa gratë të kalojnë menopauzën dhe nivelet e tyre të estrogjenit të ulen natyrshëm.)

Një mënyrë tjetër se si ky hormon riprodhues ndihmon gratë? Ai mund të " përmirësojë profilet e kolesterolit duke ulur nivelet e kolesterolit LDL (të keq) dhe duke rritur nivelet e kolesterolit HDL (të mirë), sipas Segal.

Burrat kanë më shumë gjasa të përfshihen në sjellje të rrezikshme. Një arsye tjetër që gratë jetojnë më gjatë se burrat është sepse ato nuk marrin pjesë aq shpesh në sjellje të rrezikshme. Dr. Rohit Vuppuluri, një kardiolog ndërhyrës në Çikago, tha se burrat kanë më shumë gjasa të përfshihen në zakone sociale si pirja e duhanit, pirja e alkoolit, përdorimi i drogës dhe marrja e zgjedhjeve të dobëta dietike .

Meshkujt gjithashtu kanë më shumë gjasa të kenë punë të rrezikshme, të ngasin më të pakujdesshëm dhe të marrin më shumë rreziqe në sport.

Gratë kanë më shumë gjasa të zgjedhin ushqim të shëndetshëm. Ngrënia e rregullt e ushqimit të shëndetshëm dhe me vlera ushqyese mund t'ju ndihmojë të jetoni më gjatë, dhe gratë kanë më shumë gjasa ta bëjnë këtë sesa burrat, sipas hulumtimeve. Blanca Garcia , një dietologe e regjistruar në Healthcana, thotë se ajo i sheh gratë që blejnë më shpesh sende ushqimore, planifikojnë vakte dhe kërkojnë ndihmë nga një nutricionist për të plotësuar nevojat e tyre dietike. 

Përshtatur nga Huffington Post

lifestyle

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh