LIVE UPDATES
Art&Argëtim

E ka filmuar gjatë aktit, dëshmitarja dëshmon se është abuzuar seksualisht nga këngëtari R. Kelly në moshën 14-vjeçare

Këngëtari i njohur Kelly ka abuzuar në 2008 me një femër që atëhere isjte e mitur vetëm 14 vjeç. Ajo tashmë është 37-vjeç dhe ka folur për herë të parë për abuzimin seksual ndaj saj nga ai duke treguar detaje të reja.

19 Gusht 2022, 09:04 Nga s.s
E ka filmuar gjatë aktit, dëshmitarja dëshmon se është
R.Kelly

SHBA-Një grua 37-vjeçare, Jane që ka qenë në qendër të problemeve ligjore të R. Kelly për më shumë se dy dekada dëshmoi të enjten se këngëtarja e R&B abuzoi seksualisht me të "qindra herë" para se të mbushte 18 vjeç dhe se ishte ajo dhe Kelly në një video, ku u zhvillua një gjygj për pornografinë e fëmijëve në vitin 2008, në të cilin ai u shpall i pafajshëm. Kur prokurorja e pyeti sa vjeç ishte në atë kohë, ajo tha në heshtje: “14”. Kelly, 55 vjeç, do të kishte qenë rreth 30 vjeç në atë kohë. Përveç akuzave për pornografi me fëmijë dhe joshje të të miturve, Kelly përballet edhe me akuza për komplot për të manipuluar atë gjyq të 2008 duke e frikësuar dhe paguar vajzën për t'u siguruar që ajo të mos dëshmonte atëherë. Disa juristë që kryesuan atë gjyq të vitit 2008, i cili ishte me akuza shtetërore, thanë se nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të lironin yllin e R&B, sepse vajza nuk dëshmonte dot për shkak të moshës. Të enjten, Jane pranoi se ajo gënjeu jurinë shtetërore në vitin 2002 kur tha se nuk ishte ajo në video.

"Kisha frikë se do t'i ndodhte diçka e keqe Robertit. Unë po e mbroja atë", kështu dëshmoi ajo para juristëve duke treguar arsyen se pse nuk e tha të vërtetën atëherë, duke iu referuar Kelly me emrin e tij të plotë. Ajo shtoi se kishte një arsye tjetër që ajo gënjeu për identitetin e personit në video. "Unë gjithashtu nuk doja të tregoja se ai person në video isha unë. Më vinte turp", u tha ajo anëtarëve të jurisë. E veshur me një pallto, fustan të bardhë dhe duke hequr maskën e fytyrës përpara se të dëshmonte, Jane qëndroi në tribunën e dëshmitarëve për më shumë se katër orë për qeverinë. Avokati i Kelly-t ishte planifikuar të merrte mundësinë e saj për të marrë në pyetje Jane duke filluar nga mëngjesi i së premtes. Një prokuror e pyeti Jane se pse vendosi vitet e fundit të fliste sinqerisht për atë që ndodhi me Kelly-n, por ajo tha se vazhdoi të kujdesej për këngëtarin dhe ndonjëherë jetonte me të me afate të shkurtra deri në të 20-at e saj, raporton abcnews.go.com 

"U lodha duke jetuar me gënjeshtrat e tij”, u përgjigj ajo. Ajo shtoi se prokurorët federalë e siguruan atë se nuk do të akuzohej për gënjeshtra ndaj autoriteteve nëse dëshmonte me të vërtetën në këtë gjyq. Më herët, Jane gjithashtu u emocionua kur iu kërkua të shpjegonte pse Kelly mund të shihet duke i dhënë para asaj në video. Ajo tha se ishte një masë paraprake kundër kujtdo që e akuzonte për abuzim me një fëmijë nëse videoja binte ndonjëherë në duart e autoriteteve. "Nëse dikush e shihte kasetën, ai donte që të dukej sikur isha një prostitutë", tha Jane. Ajo i përshkroi prindërit e saj duke u përballur me Kelly në fillim të viteve 2000 nëse ai po bënte seks me vajzën e tyre. Kelly ra në gjunjë dhe iu lut prindërve të saj që ta falnin, dëshmoi Jane. Ajo tha se më vonë iu lut prindërve të saj që të mos bënin asgjë për ta futur Kelly në telashe, duke u thënë atyre se e donte atë.

Teksa fliste, Kelly më së shumti nguli sytë nga tavolina e mbrojtjes dhe rrallë e shikonte atë, por ashtu edhe ajo rrallë shikonte në drejtim të tij. Më herët, ajo dëshmoi se Kelly e kishte abuzuar seksualisht me të “qindra herë” para se të mbushte 18 vjeç, duke filluar që kur ishte 15. Ajo tha se ata po bënin seks oral në video dhe se në atë kohë ishte 14 vjeç. Jane u tha jurisë se në fund të viteve 1990, kur ishte 13 vjeç, ajo i kërkoi këngëtarit të ishte kumbari i saj, sepse e shihte atë si një frymëzim dhe mentor. Ajo tha se brenda javësh, Kelly do ta telefononte dhe do t'i thoshte gjëra seksuale. Ajo u tha juristëve se ishte 15 vjeç kur ata kryenin marrëdhënie për herë të parë.

E pyetur nga një prokuror se si do të dinte se çfarë të bënte seksualisht, Jane u përgjigj: "Ai do të më thoshte se çfarë të bëja". E pyetur se sa herë kanë bërë seks para se ajo të mbushte 18 vjeç, ajo u përgjigj në heshtje: “Me qindra herë”. Një gjykatës federal në Nju Jork e dënoi Kelly me 30 vjet burg këtë vit për dënimin e tij në 2021 për përdorimin e famës së tij për të abuzuar seksualisht me fansat. Gjatë deklaratave hapëse të mërkurën, prokurori Jason Julien u përpoq të përgatiste anëtarët e jurisë për dëshminë e akuzuesve, përfshirë Jane, duke u kujtuar atyre se një çështje thelbësore në gjyq mbeti shfrytëzimi i fëmijëve shpesh të frikësuar dhe të hutuar. Avokati kryesor i Kelly-t, ndërkohë, iu lut jurisë që të mos pranonin atë që ajo tha se ishte portretizimi i klientit të saj nga prokuroria si "një përbindësh", duke shpjeguar se për shkak të sfidave intelektuale duke përfshirë analfabetizmin, Kelly u detyrua të mbështetej tek të tjerët ndërsa karriera e tij mori hov dhe ishte ndonjëherë udhëhiqet nga njerëzit afër tij. Duke folur me zë të ulët dhe paraprakisht kur ajo doli për herë të parë në qëndrim të enjten, Jane përshkroi rritjen e saj në një familje muzikore në një periferi të Çikagos, duke përfshirë se ajo ishte e shkolluar në shtëpi sepse ishte në një grup muzikor në turne, të cilit iu bashkua kur ishte rreth 12 vjeç.

Jane u takua për herë të parë me Kelly në fund të viteve 1990, kur ajo ishte në shkollën e mesme. Ajo kishte etiketuar së bashku në studion e regjistrimit të Kelly's Chicago me tezen e saj, një këngëtare profesioniste që punonte me Kelly. Menjëherë pas atij takimi, Jane u tha prindërve të saj se Kelly do të bëhej kumbari i saj. Prokurorët kanë thënë se Kelly e ka xhiruar videon e Jane në një dhomë me temë kasolle druri në shtëpinë e tij në North Side Chicago midis viteve 1998 dhe 2000. Në të, vajza dëgjohet duke e quajtur burrin "baba". Në fillim të viteve 2000, një hallë e Jane u tregoi prindërve të saj një kopje të një videoje që ajo thoshte se përshkruante vajzën e tyre duke bërë seks me Kelly. Kur ata u përballën me Kelly, ai u tha atyre, "Ju jeni me mua ose kundër meje", thotë një dosje e qeverisë. Prindërit e morën si kërcënim.

Kelly, i cili u ngrit nga varfëria në South Side të Çikagos për t'u bërë një këngëtar, kompozitor dhe producent yll, e dinte se një dënim në 2008 do t'i jepte fund jetës së tij siç e dinte, dhe kështu prokurorët thonë se ai komplotoi për ta rregulluar atë gjyq. Ai është ndjekur për dekada nga ankesat dhe pretendimet për sjelljen e tij seksuale. Vëzhgimi u intensifikua pas epokës #MeToo dhe dokumentarit me gjashtë pjesë të vitit 2019 "Surviving R. Kelly". Kelly gjithashtu përballet me katër akuza për joshje të të miturve për seks në gjyqin e Çikagos. Katër dëshmitarë gjithashtu priten të dëshmojnë. Dy bashkëpunëtorë të Kelly, Derrel McDavid dhe Milton Brown, janë të bashkëpandehur. McDavid akuzohet se ka ndihmuar Kelly-n të rregullojë gjyqin e vitit 2008, ndërsa Brown është akuzuar për marrjen e pornografisë së fëmijëve. Ashtu si Kelly, ata gjithashtu kanë mohuar keqbërjen.

r.kelly

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha