LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ashton Kutcher luftoi me sëmundjen e 'vaskulitit'. Ja çfarë është dhe si e ndikoi shëndetin e tij

Komplikimet nga vaskuliti i morën jetën aktorit dhe regjisorit Harold Ramis në vitin 2014.

9 Gusht 2022, 10:10 Nga k.m.
Ashton Kutcher luftoi me sëmundjen e 'vaskulitit'. Ja
Ashton Kutcher

SHBA- Aktori Ashton Kutcher zbuloi se kishte luftuar me një sëmundje serioze autoimune që ndikoi në dëgjimin, shikimin dhe aftësinë e tij për të ecur për më shumë se një vit. Komplikimet nga vaskuliti i morën jetën aktorit dhe regjisorit Harold Ramis në vitin 2014.

"Ashtu si dy vjet më parë, unë pata këtë formë të çuditshme, super të rrallë të vaskulitit. Më prishi vizionin, dëgjimin tim, si gjithë ekuilibrin tim. M'u desh një vit që t'i rindërtoja të gjitha,"-tha Kutcher në një intervistë.

Vaskuliti ndodh kur sistemi imunitar i trupit sulmon venat, arteriet dhe kapilarët e vegjël. Inflamacioni që rezulton ngushton ato enë gjaku dhe kufizon rrjedhën e gjakut ose madje ndërpret rrjedhën e gjakut tërësisht, duke shkaktuar ndoshta dëmtim të organeve ose duke krijuar aneurizma (një fryrje në murin e një ene gjaku)

Në varësi të llojit dhe ashpërsisë specifike të gjendjes dhe të cilat organe janë në shënjestër, simptomat e vaskulitit ndryshojnë dhe mund të jenë të lehta, të moderuara ose kërcënuese për jetën. Simptomat e zakonshme përfshijnë humbjen e oreksit, humbje peshe, lodhje, skuqje, dhimbje, dhimbje dhe temperaturë.

Vaskuliti mund të ndodhë vetëm ose së bashku me sëmundje të tjera reumatike, si artriti reumatoid, lupusi ose skleroderma. Të kesh një infeksion të hepatitit B ose C mund të jetë gjithashtu një shkaktar, siç mund të jenë kanceret e gjakut si leucemia dhe limfoma. Trajtimi ka për qëllim reduktimin e inflamacionit. Për rastet e lehta, ilaçet e dhimbjes pa recetë mund të ndihmojnë. Për rastet më të rënda, mjekët mund të japin me recetë steroide, antitrupa monoklonale dhe imunomodulues ose medikamente imunosupresive.

ashton kutcher

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE