LIVE UPDATES
Politike

“Armiqësi shkatërruese mes PD-PS”, Sueddeutsche Zeitung: Zgjedhjet e dështuara do ndikojnë te negociatat

1 Korrik 2019, 20:33 Nga DOSJA
“Armiqësi shkatërruese mes PD-PS”, Sueddeutsche Zeitung:

Nga Peter Muench

Rezultati më i rëndësishëm i zgjedhjeve lokale nga Shqipëria: Nuk pati dhunë. Qytetarët ishin në gjendje që të shkonin në votime të dielën në një qetësi relative, por kjo qetësi erdhi edhe për shkak se vështirë se dikush nga 3.5 milionë votuesit, donte të hidhte votën e tij. Opozita kishte bërë thirrje për bojkot, pjesëmarrja në mbarë vendin ishte vetëm 21.6 përqind. Ky është rezultati i një konflikti të thellë mes socialistëve në pushtet të kryeministrit Edi Rama dhe Partisë Demokratike të Lulzim Bashës, e cila e ka sjellë vendin në pragun e një krize shtetërore, duke hedhur një hije të zezë mbi aspiratat e pranimit në BE.

Trazirat që rrethuan zgjedhjet lokale nxjerrin në pah gjendjen e demokracisë shqiptare. Që nga mesi i muajit shkurt, anëtarët e opozitës kanë bojkotuar parlamentin. Ka protesta në rrugë thuajse çdo javë, të cilat vazhdimisht kanë degjeneruar në dhunë. Opozita po kërkon dorëheqjen e kryeministrit Rama, të cilin e akuzon për korrupsion, manipulim të zgjedhjeve dhe lidhje me krimin e organizuar.

Në fillim të qershorit, presidenti Ilir Meta, duke iu referuar klimës së nxehtë politike, anuloi zgjedhjet e planifikuara për 30 qershor. Ai argumentoi se pa pjesëmarrjen e opozitës nuk mund të ketë zgjedhje të vërteta, demokratike dhe përfaqësuese. Ai shpalli 13 tetorin si datën e zgjedhjeve të reja. Kryeministri Edi Rama megjithatë e anuloi dekretin dhe komisioni zgjedhor gjithashtu këmbënguli tek data origjinale.

Së fundmi Rama nisi një procedurë për shkarkimin e presidentit, zgjedhjen e të cilit e pati mbështetur në vitin 2017. Megjithatë, Gjykata Kushtetuese, që ka në fund të fundit juridiksionin për këtë gjë, nuk është në gjendje të marrë vendime prej më shumë se një viti, për shkak se shumica e gjyqtarëve janë shkarkuar ose kanë dhënë dorëheqje. Arsyeja: BE ka nxitur një reformë në drejtësi, e cila synon shqyrtimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve për burimin e pasurisë dhe lidhjet me krimin e organizuar. Rënia e numrit të gjyqtarëve dëshmon se sa fort ka depërtuar korrupsioni në Shqipëri. Edhe kjo është një pasojë e krizës së vazhdueshme politike në shtetin ballkanik, që e hoqi qafe komunizmin vetëm në vitin 1991, me vonesë nga europiano-lindorët e tjerë. Më parë, vendi ka qenë i mbyllur për dekada dhe sundohej në mënyrë staliniste nga udhëheqësi paranojak, Enver Hoxha. Që nga fundi i diktaturës, socialistët dhe demokratët janë alternuar në qeveri, duke ndërtuar strukturat e tyre të pushtetit mbi një sistem klientelist dhe duke kultivuar një armiqësi shkatërruese ndaj kampit tjetër politik.

95 përqind e popullsisë dëshiron të jetë anëtare e BE-së.

Antagonistët bashkohen vetëm në dëshirën e fiksuar për integrimin perëndimor të vendit, që është pjesë e NATO-s prej vitit 2009. Që nga viti 2014, Shqipëria është gjithashtu vend kandidat për në BE. Sipas sondazheve, 95 përqind e popullsisë dëshiron të jetë anëtare e BE-së. Jo më pak për shkak të trazirave politike të muajve të fundit, fillimi i negociatave për anëtarësim, i planifikuar për këtë verë, është lënë në pritje.

Mbajtja e zgjedhjeve të lira është një nga kërkesat kryesore të BE-së ndaj vendeve kandidate, dhe me këto zgjedhje lokale, Shqipëria nuk duket se e ka promovuar veten në këtë rast.

Më parë, presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, i bëri thirrje përsëri opozitës që të heqë dorë nga bojkoti dhe të kërkojë marrëveshje politike. Më kot- në 35 nga 61 bashkitë, pati vetëm kandidatë socialistë në votim. Në bashkitë e mbetura pati edhe ndonjë kandidat nga parti më të vogla të majta ose të qendrës së djathtë.

Procesi kryesisht paqësor në ditën e zgjedhjeve ishte ndoshta për shkak të vendosjes së 12 mijë policëve. Në ditët përpara zgjedhjeve pati raportime për sulme dhe zjarrvënie në qendrat e votimit, me qëllim parandalimin e votimeve. Në ditën e zgjedhjeve, një person i armatosur hyri në një qendër votimi në qytetin port të Durrësit. Në kryeqytet pati protesta të kufizuara me thirrje për bojkot.

Më pas, si kryeministri Rama dhe udhëheqësi i opozitës, Basha, propaganduan një ditë të suksesshme për partitë e tyre. Basha e sheh vetën të konfirmuar nga pjesëmarrja e ulët në kursin e bojkotit, ai tha se zgjedhjet ishin të paligjshme dhe në shkelje të Kushtetutës. Rama u ndje i inkurajuar nga fakti se ia doli të mbajë zgjedhjet. Ai flet për një mësim historik për të gjithë partitë. Megjithatë, konfrontimi duhet të vazhdojë.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike media gjermane peter muench sueddeutsche zeitung zgjedhjet e 30 qershorit media gjermane peter muench sueddeutsche zeitung zgjedhjet e 30 qershorit

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni