LIVE UPDATES
Politike

Merkel i jep “lamtumirën” Ballkanit nga Tirana: BE të mbajë fjalën për integrimin, ‘Procesi i Berlinit’ s’ka të

14 Shtator 2021, 05:28 Nga DOSJA
Merkel i jep “lamtumirën” Ballkanit nga Tirana: BE të

TIRANË“Procesi i Berlinit është i pazëvendësueshëm!,”– ky është mesazhi që kancelarja gjermane Angela Merkel ka dhënë nga Tirana për të gjithë liderët e rajonit të Ballkanit. Gjatë një konferencë për shtyp, së bashku me kryeministrin Edi Rama, kancelarja u shpreh në vetën e parë lidhur me mendimet që kishte për nismën “Open Ballkan”.

Në fjalën e saj, ajo u shpreh se ishte një qasje pozitive për bashkëpunimin mes vendeve, megjithatë nuk hoqi dorë nga qëndrimi zyrtar se nisma e vitit 2014 nuk mund të kishte një simotër. Fjalën e saj e mbështeti edhe kryeministri Edi Rama, i cili duke përmendur zërat kundër ndaj nismës, të cilat i konsideroi si “teori konspirative”, shtoi se Open Ballkan është pjellë e procesit të Berlinit.

Ndërkohë që nuk ngurroi që të sulmonte në sy të kancelares dhe homologun e Kosovës, Albin Kurti, i cili është një nga zërat kundër të nismës. Por gjithashtu pyetjet e gazetarëve u ndalën edhe çelja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Merkel tha se refuzimet e njëpasnjëshme rrezikon që të shkaktonin zhgënjime dhe thyerje besimi, ndërsa shtoi se pas largimit të saj, vendi ynë do të kishte sërish tre miq të mirë; presidentin Emmanuel Macron, presidenten e KE, Ursula Von der Leyen dhe kryeministrin e Austrisë, Sebastian Kurz. Por megjithatë Rama e lëshoi “kunjën” duke u shprehur se uronte që cilido të ishte pasardhësi i Merkelit, rajonit të mos i kthehej kurrizi.

Në kuadër të turit të lamtumirës, Angela Merkel mbërriti në Tiranë mëngjesin e kësaj të marte, në orën 10:00. Kancelarja gjermane, e veshur me një xhaketë ngjyrë bojëqielli që simbolizon natyrën serioze të takimeve, qëndroi për më shumë se një orë duke diskutuar me kreun e qeverisë shqiptare. Më pas zhvilloi një takim të përbashkët me gjithë liderët e tjerë të rajonit. Megjithatë pati vonesë nga një prej tyre. Kryeministri malazez Zdravko Krivokapiç s’u lejua të hyjë në Hanin e Hotit për shkak të rregullave anti-COVID, duke shënuar një incident diplomatik. Ai u detyrua që të kthehej nga kufiri dhe të nisej me rrugë ajrore për në Shqipëri. Megjithatë ia ka dalë që t’i bashkohet takimit me Merkelin. 

Kjo e fundit, para se të largohet nga Shqipëria, në qendrën Tirana Bussiness Park, do të takojë edhe liderë të tjerë të rajonit, duke përfshirë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Jo më larg se dje, Merkel, po në kuadër të të njëjtit tur, ishte dhe në Serbi, ku edhe zhvilloi takime me krerë të shtetit. Nga Beogradi ajo dha një mesazh për vendosje paqe në marrëdhëniet me Prishtinën zyrtare.

(f.g;k;m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike angela merkel ne tirane turi i merkel angela merkel ne tirane turi i merkel

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta