LIVE UPDATES
Sport

Ana e errët e Katar2022 , një Kupë Bote e “larë me gjak”

10 Janar 2022, 12:24 Nga DOSJA

KATAR – Punëtorët që ndërtojnë stadiumet e Kupës së Botës FIFA 2022, hotelet dhe rrjetet e reja rrugore të Katarit e quajnë atë ‘ciplō mr̥tyu’.

Është një frazë nepaleze që do të thotë ‘vdekja nga rrëshqitja’ dhe përdoret nga punëtorët që përgatisin shtetin e Gjirit për turneun e botëror që starton në nëntor, për të përshkruar vdekjen e trishtuar të kolegëve të tyre.

Të shëndetshëm dhe punëtorë, këta të rinj thjesht ikin gjatë natës. Punëtorët besojnë se vdekja e miqve të tyre ka ardhur nga detyrimi për të punuar shumë gjatë nën diellin e djegur pa hije, pushime dhe ujë në temperatura mbi 40C për vetëm 8,30 stërlina në ditë.

Ata vdesin në gjumë nga lodhja prej nxehtësisë, si pasojë e shfrytëzimit. Që nga viti 2010, kur FIFA i dha Katarit në mënyrë të diskutueshme vendosën për oganizimin e Kupës së Botës 2022, më shumë se 6,500 punëtorë emigrantë kanë humbur jetën në vendin e Lindjes së Mesme, pasi kanë krijuar qytete, rrugë dhe stadiume nga rëra e shkretëtirës.

Kur kanë mbetur më pak se 11 muaj deri në ndeshjen hapëse, politikanët dhe burokratët në Katar dhe FIFA duan të shohin përpara tani, për të folur për turneun, stadiumet luksoze dhe ndryshimet që kanë bërë në ligjet e punës që nga viti 2019.

Ata duan të vënë në pah se ku janë përmirësuar kushtet e punës. Por para se të vazhdojnë, ata duhet të japin llogari për të vdekurit, thotë Barun Ghimire, një avokat për të drejtat e njeriut, i cili përfaqëson punëtorët emigrantë dhe familjet e tyre.

Dhe nëse nuk e bëjnë, të vdekurit do ti ndjekin në Kupën e Botës dhe gjatë gjithë jetës së tyre.

“Është një kupë e njollosur me gjak”, tha Ghimire, që jeton në Nepal, dhe ka regjistruar 1,641 vdekje të qytetarëve në Katar në dekadën e fundit.

Ghimire sjell një imazh të turpshëm: Një sport që e duam, një shfaqje që e shijojmë, një garë që shpresojmë se do ta fitojë vendi ynë, i zhytur në gjakun e atyre që vdiqën për ta vënë në skenë.

Dhe ai pyet se si ne si tifozë mund të mburremi në një spektakël të tillë, i cili do të fitojë FIFA më shumë se 3 miliardë stërlina, kur të nisë në stadiumin “Al Bayt” më 21 nëntor?

A do të jemi në gjendje ta shohim Kupën e Botës në të njëjtin kontekst që e shihnim?’ Ghimire pyeti, duke folur për Sportsmail nga Katmandu.

“Nëse e dini koston e realizimit të kësaj loje të bukur, nëse dini sakrificat e familjeve dhe atyre që humbën jetën, a do të mund ta shijoni?

“Ose nëse jeni lojtar, a do të mund të luanit me entuziazëm… nëse do të ishte vendi juaj?”

Kjo është pyetja më e vështirë që lojtarët dhe stafi i Anglisë do të duhet të trajtojnë tani.

Për nder të tyre, FA i është drejtuar grupit të të drejtave të njeriut, Amnesty dhe organizatave të tjera për të informuar lojtarët e Anglisë për Katarin. Skuadra do të vendosë pozicionin e saj në bisedimet e planifikuara për në mars.

Ekipet e tjera kombëtare tashmë kanë marrë qëndrim. Norvegjia dhe Gjermania kishin veshur bluza proteste përpara kualifikimeve të Kupës këtë vit dhe mesfushori holandez, Georginio Wijnaldum foli për këtë çështje.

Ghimire pranon që njerëzit vdesin në projekte të mëdha ndërtimi, por është shkalla e madhe e vdekjeve, rrethanat e tyre dhe refuzimi i qeverisë së Katarit ose FIFA-s për të marrë përgjegjësinë për to që e tmerron atë.

Të rinjtë nga India, Bangladeshi, Nepali, Sri Lanka dhe Pakistani u regjistruan për Katarin dhe kërkimet nga grupet e të drejtave të njeriut kanë zbuluar se ata kanë paguar shuma të mëdha për agjencitë e rekrutimit, shpesh deri në 3,000 stërlina, për t’u vënë në punë për një vlerë të vogël për shkak të nxehtësisë. dhe kushte të tmerrshme, të lidhura me punëdhënësin e tyre me pak mundësi shpëtimi.

Fakti që shumë kanë vdekur nuk mund të diskutohet. Vendet e punëtorëve mbajnë dhe publikojnë të dhënat e atyre që humbasin gjatë punës jashtë shtetit. “The Guardian” i analizoi ato të dhëna për të përcaktuar shifrat.

Megjithatë, Katari ka dështuar të regjistrojë të dhënat e vdekjeve, të tilla si ku punonte një person kur vdiq, apo detajet dhe shkakun e vdekjes së tyre.

Familjet rrallë e dinë se ku punonin të dashurit e tyre dhe studiuesit thonë se punëtorët shpesh zhvendosen nga një projekt i Kupës së Botës në zinxhirin e furnizimit në një skemë tjetër ndërtimi nga një javë në tjetrën.

Për më tepër, në shtatë nga dhjetë vdekje të nepalezëve, indianëve dhe Bangladeshit, shkaku jepet si ‘natyror’. Nuk kishte asnjë detaj nga një post mortem. Burrat, me sa duket, sapo u larguan. Ciplō mr̥tyu.

Si rezultat, panorama është e paqartë. Sa vdekje mund t’i atribuohen drejtpërdrejt Kupës së Botës? Sa faj mund t’i vihet konkursit dhe organizatorëve?

Studiuesit e të drejtave të njeriut besojnë se është një përqindje e konsiderueshme, jo vetëm për shkak se shumë prej punëtorëve ishin në Katar pikërisht për shkak të ofertës së suksesshme të vendit në FIFA.

Dhe atyre punëtorëve iu desh t’i nënshtroheshin ekzaminimit shëndetësor përpara se të fillonin punën e tyre në Katar, kështu që është edhe më tronditëse që kaq shumë individë të shëndetshëm vdiqën ndërsa ishin atje.

“Ata largohen nga vendi të certifikuar si të rinj dhe të shëndetshëm, janë në komunikim të rregullt me ​​familjen e tyre dhe më pas papritur familja merr lajmin se burri ose djali i tyre ka vdekur”, tha Ghimire.

“Familja bën pyetje dhe u thuhet se djali juaj ka vdekur në gjumë, ose nuk kemi mundur të identifikojmë shkakun e vdekjes, ose ka qenë arrest kardiak.

Atyre nuk u është thënë se si djali i tyre i vogël i shëndetshëm po fliste me ta një ditë më parë dhe vdiq në gjumë atë natë. Është tragjike.’

Në pamundësi për të lidhur ligjërisht vdekjen me punën e tyre, familja gjithashtu humbet edhe kompensimin.

Ghimire beson se edhe tani qeveria e Katarit dhe FIFA mund të shpëtojnë diçka nga rrënojat e kaq shumë jetëve, duke pranuar të paktën fatkeqësinë dhe padrejtësinë.

 

‘Ku qëndron barra e provës? A duhet ta kuptojnë gazetarët? Organizatat e të drejtave të njeriut?’ ai pyet.

“Apo një qeveri që pret Kupën e Botës duhet të jetë e hapur për këtë? Barra e provës është mbi ta.’

Ghimire nuk po godet me grushte. FIFA rrezikon reputacionin e asetit të saj më të çmuar – lopës së saj më fitimprurëse në para – nëse nuk arrin të bëjë të drejtësi për të vdekurit.

“Nëse vazhdojmë përpara dhe sillemi sikur asgjë nuk ka ndodhur, atëherë loja e bukur është e shkatërruar. Dhe jo vetëm për këtë herë”, tha Ghimire, i cili është edhe vetë një tifoz futbolli.

“Shumë punëtorë të rinj kanë humbur jetën. Nëse ajo sakrificë nuk njihet siç duhet, mendoj se Kupa e Botës do të jetë një kupë e njollosur me gjak… për këdo që e fiton atë.’

Kontrasti midis pasurisë së krijuar nga Kupa e Botës në Katar dhe trajtimit të atyre që ndërtuan infrastrukturën është e vështirë të pajtohet.

Kostoja e organizimit të konkursit është vlerësuar në 138 miliardë stërlina dhe FIFA do të fitojë 1.9 miliardë stërlina vetëm nga të drejtat televizive, ndërsa punëtorët emigrantë përfituan nga një pagë minimale fikse e vendosur këtë vit me vetëm 200 stërlina në muaj.

Kur një punëtor vdes, jo vetëm që thyen zemrën e familjes së tyre në shtëpi, por mund t’i zhysë ata në varfëri. Ata janë lënë të shlyejnë kredinë e paguar në agjencinë e rekrutimit për të siguruar vendin e punës në radhë të parë.

Bhupendra Magar, 35 vjeç, një Nepalez kishte punuar në stadiumin “Al-Wakrah”, kur vdiq në një kamp pune midis turneve në maj 2018, duke lënë një grua dhe dy fëmijë të vegjël.

Sipas certifikatës së tij të vdekjes, ai vdiq nga ‘dështimi akut i frymëmarrjes’.

“Ai ishte i fortë dhe i ishte nënshtruar një ekzaminimi mjekësor përpara se të nisej për në Katar”, tha vëllai i tij Mohan për Guardian pas vdekjes së tij. ‘Ai ishte mirë.

Fëmijët janë ende të vegjël. Ai ka një grua që nuk ka të ardhura. Është e vështirë’.

Komiteti Suprem i Katarit i tha gazetës se ai heton të gjitha vdekjet në vendet e tij dhe në rastin e zotit Magar nuk kishte faktorë të dukshëm kontribues, duke përfshirë stresin e nxehtësisë.

Por bashkëpunëtorët e Magarit e dinin se çfarë ishte: ciplō mr̥tyu’.

Studiuesit besojnë se nxehtësia është një faktor kryesor në shumë vdekje. Edhe tani, kur Sportsmail vizitoi Katarin muajin e kaluar, gjetëm banda punëtorësh që punonin në kushte ekstreme.

Në shumicën e rasteve, qeveria e Katarit ka dështuar në mënyrë të konsiderueshme për të dhënë shkakun e vdekjes dhe thuhet se qeveria nuk po bën autopsinë e duhur”, tha Rameshwar Nepal, drejtor i Equidem Research & Consulting në Azinë Jugore.

Katari vlerëson se vetëm 37 punëtorë kanë vdekur në ndërtimin e stadiumeve të Kupës së Botës.

Rameshwar pranon se është e pamundur t’i atribuohen vdekjet specifike projekteve individuale për shkak të të dhënave joekzistente, por ai shtoi: “Shterimi nga nxehtësia është padyshim një faktor në shumë vdekje”.

“Ata shkojnë në punë; punojnë në temperaturë të lartë dhe kthehen në dhomë në mbrëmje ose vonë natën dhe të nesërmen në mëngjes punëtori gjendet i vdekur.

“Ka shumë punëtorë që janë mirë, por janë gjetur të vdekur në mëngjes. Ka shumë raste të tilla’.

Amnesty ka arritur në përfundimin se stresi i nxehtësisë është një rrezik i madh për punëtorët në Katar, por mungesa e informacionit të dhënë nga autoritetet e Katarit do të thotë se numri i vdekjeve është ‘i pamatshëm’.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport #kupaebotës #qatar2022 #kupaebotës #qatar2022

Sondazh

Poll

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën