LIVE UPDATES
Sport

8 të abuzuarit seksualisht nga trajneri pedofil, humbasin gjyqin me Manchester City

10 Janar 2022, 11:46 Nga DOSJA

ANGLI – Tetë burra që paditën Manchester Cityn, pasi u ankuan se ishin abuzuar nga pedofili Barry Bennell më shumë se 30 vjet më parë, sot humbën një luftë në Gjykatën e Lartë për ta mbajtur klubin pjesërisht përgjegjës.

Grupi, tani në të 40-at dhe 50-at e tyre, tha që Bennell, 68 vjeç, i abuzoi kur ata po luanin futboll nxënësish për skuadrat që ai drejtonte në Anglinë veriperëndimore midis 1979 dhe 1985.

Ata pretenduan se Bennell, i cili u bë trajner në Crewe Alexandra në 1985, ishte skaut i Cityt në kohën e abuzimit dhe për shkak se marrëdhënia midis Bennell dhe City ishte ‘një marrëdhënie punësimi ose e ngjashme me punësimin’, klubi ishte përgjegjës. për dëmin që pësuan.

Të tetë pretenduan dëmshpërblime për lëndime psikiatrike, ndërsa gjashtë u përpoqën gjithashtu të padisnin për humbjen e të ardhurave nga futbolli. Megjithatë, z. Justice Johnson këtë mëngjes vendosi në favor të Cityt, me grupin që tani është vendosur të apelojë.

Justice Johnson tha se lidhja midis abuzimit dhe marrëdhënies së Bennell me Cityn ishte e pamjaftueshme për të krijuar përgjegjësi zëvendësuese.

“Marrëdhënia i dha Bennell-it mundësinë për të kryer abuzimin, por MCFC nuk ia kishte besuar kontratat e lojtar[ve Bennell-it”, tha gjykatësi.

Nga kjo rrjedh se MCFC nuk është ligjërisht përgjegjëse për aktet e abuzimit të Bennell-it.’

Justice Johnson vendosi gjithashtu se pretendimet u ngritën shumë vonë për të rezultuar në një gjykim të drejtë.

Ai tha se, përderisa secili prej pretenduesve kishte një ‘shpjegim të mirë’ për vonesën, provat ishin më pak të qarta sesa do të kishin qenë nëse pretendimet ishin paraqitur me kohë – pjesërisht për shkak se një dëshmitar kyç vdiq në vitin 2010.

Gjykatësi tha: “Nuk është e drejtë, pas gjithë këtyre viteve, të arrihet një përcaktim detyrues mbi përgjegjësinë e MCFC për abuzimin bazuar në provat e pjesshme që janë ende në dispozicion.

“Prandaj unë hedh poshtë çdo pretendim me arsyetimin se është jashtë afatit.”

Bennell, i cili është në burg pasi u dënua për një sërë shkeljesh seksuale ndaj fëmijëve në vitet e fundit, mohoi të ishte i lidhur me Manchester Cityn gjatë viteve 1980.

Ai i tha gjyqtarit se kishte qenë një ‘skaut lokal’ i Cityt midis viteve 1975 dhe 1979, por jo midis 1979 dhe 1985.

Bennell, i cili dha dëshmi në gjyq përmes lidhjes video nga HMP Littlehey, pranë Huntingdon, Cambridgeshire, ku po mbahet, tha se ‘realiteti’ ishte se ai ‘nuk ka qenë kurrë’ trajner i Cityt dhe, ‘pas 1978/1979’, Skuadrat e të rinjve që ai drejtonte nuk kishin ‘fare lidhje’ me Cityn.

Avokati David McClenaghan, i cili përfaqësonte burrat, tha: ‘Klientët e mi dhe unë jemi të dy të tronditur dhe të tronditur nga vendimi i Gjykatës së Lartë të dhënë sot, e cila refuzoi t’u jepte atyre dëmshpërblim të konsiderueshëm në pretendimet e tyre kundër klubit të futbollit Manchester City për abuzimin e pësuar nga duart. e Barry Bennell-it”, tha ai.

Në vazhdën e skandalit, i cili shpërtheu në vitin 2016, City ngriti një skemë kompensimi pa përgjegjësi, e cila ka parë pagesa prej rreth 4 milionë st[rlinash për 64 individë.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport #manchestercity gjykata pedofili #manchestercity gjykata pedofili

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!