LIVE UPDATES
Aktualitet

Trafiku droge nga Afganistani në Itali/ Kush janë ‘kokat’ Hajri që rrëmbyen Jan Prengën, dikur i shpëtuan “E

27 Janar 2020, 17:16 Nga DOSJA
Trafiku droge nga Afganistani në Itali/ Kush janë ‘kokat’

TIRANËDosja.al ka zbardhur detaje nga e kaluara e Altin Hajrit, i cili u shpall sot në kërkim nga Policia e Shtetit për rrëmbimin e Jan Prengës në Kamëz, ndërsa në pranga u vu Leonard Hajri. Altin Hajri nuk është një personazh i panjohur për publikun shqiptar dhe për autoritetet. Altin Hajri bashke me të vëllanë, Emiljanon zotërojnë kompleksin “Golden” në Shijak, vendi ku edhe u krye operacioni i RENEA-s, ditën e sotme.

Në vitin 2015, në muajin tetor, Policia e Shtetit nisi një operacion “Enigma”, në bashkëpunim me drejtësinë italianë për të shkatërruar grupin Hajri. Në pranga ranë 16 persona dhe u sekuestruan më shumë se 450 kilogramë drogë e papërpunuar, 325 kilogramë marijuanë, 206 kilogramë heroine, ndërkohë që në kërkim u shpallën dy vëllezërit Hajri, Emiljano dhe Altin, njëkohësisht të cilësuar si kokat e grupit. Në pranga ranë djali i xhaxhait të Altin Hajrit, Hajri Balla, 53 vjeç dhe një kushëri tjetër i tij, Fortuz Hajri 24 vjeç, të dy banues në Shijak. Ata u akuzuan për veprën penale të “trafikimit të lëndëve narkotike”.

Vetëm tetë muaj më pas, autoritetet italiane zhdukën emrin e Altin Hjarit nga personat më të kërkuar dhe pushuan hetimet ndaj tij. Ndërsa Emiljano u shpall në kërkim nga Interpoli. Dyshja akuzoheshin si të përfshirë në trafikun e drogës nga Afganistani në Itali. Vetë, Altin Hajri nga Shijaku, që sot rezulton i shpallur në kërkim për pengmarrje, është cilësuar nga Guardia di Financa e Venecias si një nga kapot e organizatës kriminale që transportonte heroinë nga Afganistani drejt Italisë.

Në atë kohë u aludua edhe për dekonspirim të operacionit “Enigma”, që shpëtoi dy ‘kokat’ Hajri, ndërsa komunikimi mes tyre ka qenë gjithmonë një ngërç për drejtësinë. Kjo bandë kishte një kod të veçantë komunikimi, falë të cilit arritën të fusnin një sasi mjaft të madhe heroine në Itali, duke nxjerrë jashtë loje policinë italiane. Ata përdornin një kod alfanumerik për të komunikuar, sikurse vepronte ushtria naziste, e cila komunikonte me kode numerike dhe më pas këto numra i përkthente në fjalë. Kjo skemë komunikimi ka futur disa herë në “kurth” edhe agjentët italianë, të cilët për vite me radhë nuk arrinin të kuptonin se për çfarë flitej në bisedat e përgjuara, pasi nuk deshifronin dot kodet.

Ditën e sotme RENEA zbarkoi në kompleksion “Golden”, në Shijak në pronësi të Altin dhe Emiljano Hajrit, ku vuri në pranga Leonard Hajrin. Altin Hajri u shpall në kërkim. Ata të dy, dyshohet se kanë mabjtur peng Jan Prengën, në kompleksin e tyre në Shijak, pasi e rrëmbyen në Kamëz. Ende nuk ka asnjë gjurmë për Prengën, por ekziston mundësia që ai të jetë vrarë për pazaret e dorgës mes vëllait të tij dhe familjes Hajri. Më konkretisht, konlfikti mësohet se ka ardhur pasi vëllai i Prengës, nuk kishte dorëzuar në destinacion rreth 16 kg kokainë. 

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet altin hajri emoljano hajri jak prenga leonard hajri renea në shijak altin hajri emoljano hajri jak prenga leonard hajri renea në shijak

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni