LIVE UPDATES
Politike

VD-Alibeaj: Sot hoqëm një barrë të madhe, dualizimin e kishim në dejet tona

18 Dhjetor 2021, 17:03 Nga DOSJA
VD-Alibeaj: Sot hoqëm një barrë të madhe, dualizimin e

TIRANË – N/kryetari i Partisë Demokratike Enkelejd Alibaj e quajti moment histori kuvendin e sotëm të Partisë Demokratike për zgjidhjen e dualizmit në lidershipin e partisë dhe raportin me SHBA-në. Përpara delegatëve në Kuvendin e Jashtëzakonshëm në Pallatin e Kongreseve, Alibeaj e quajti përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha si “heqje barre” për të gjithë demokratët. Këtë kuvend, Alibeaj e vlerësoi për konfirmimin e përbetimit ndaj SHBA-së si aleat i madh i selisë blu.


“Kemi një ndjesi çlirimi, e kemi mbajtur gjithmonë në opozitë. Fakti që nuk kemi mundur sepse kemi qenë bujarë dhe besnikë për të treguar të vërtetën dhe për ta parë në sy. Sot po, e ndiej këtë lloj çlirimi, që 31 vite më pas, me 3 data. 9 shtatori krijoi këtë proces, ky proces duhej të zgjaste më tepër. Ai kalvar i kaluar para një dileme ë madhe, ishte një dilemë morale për të gjithë ne, nga kryetari deri te demokrati më i largët, më i ri.

Ky ka qenë testi moral: të shikojmë nga e kaluara apo nga e ardhmja. U tronditëm nga vendimi I DASH, ishim në lëngatë e madhe të padrejtësisë për vjedhjen e votave. Aty duhet të dali shpirti i së vërtetës, maturisë, . Lum kush e kaloi me fisnikëri këtë test moral. Dielli do të lindë përsëri. Do të shënojë shumë në karrierën piolitike qëndrimi që ka mbajtur secili prej nesh në këtë test moral. Zgjidhi shumë dilema: proamerikanizmin dhe dualizmin. Rifreskuam përbetimet morale ndaj aletatit tonë, jo si interes pragmatist ndaj amerikanëve. Të qenit të aftë për të parë të shkuarën të shkurtër 8 vjeçare. Si mund të fitonim me dualizmin që e kishim deri në dejet tona?! Nuk e shprehëm sepse mendonim se do t’u bënim dëm demokratëve. Kemi kryetarin tonë edhe liderin historik. Duhet stomak I fortë që të mos turbullohet baza duke patur gjithë këtë ngarkesë. Ishte 2013 ajo që ndodhi dhe zgjati prej 8 vitesh. E kemi patur në kurriz, ta pranojmë. Sot e zgjidhëm.

Një parti duhet të ketë një linjë, një drejtues, një drejtues që mban përgjegjësi. Nuk ka më alibi justifikim për Bashën, kryesinë këtej e tutje.E kam thënë në parlament, e thashë dhe në Kuvendin e kaluar, e kam përshtypje. Nëse ky tranzicion ynë zgjati kaq shumë, që në start nuk u bë i plotë, ishte mision i mbetur. Po përmbyllim gjysmën tjetër tij. E hoqëm këtë barrë. Elitat do të qarkullojnë, sot në 18 dhjetor 2021 keni bërë diçka që mbeti në mes në 1990. S’kemi më barrë. Tashmë kemi sfidën nga sot për të gjithë”, u shpreh n/kryetari i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj.

LAJMI KRYESOR: LIVE-Basha zhbën vendimet e Berishës, ish-kryeministri jashtë strukturës drejtuese

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike enkelejd alibeaj kuvendi i 18 dhjetorit sali berisha enkelejd alibeaj kuvendi i 18 dhjetorit sali berisha

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni