LIVE UPDATES
Aktualitet

Kuvendi/ 5004 delegatë, Berisha përjashtohet nga pozitat drejtuese, Basha: Jashtë!

18 Dhjetor 2021, 06:19 Nga DOSJA
Kuvendi/ 5004 delegatë, Berisha përjashtohet nga pozitat drejtuese,

TIRANË– 5 mijë e 4 delegatë me sloganin ‘Zgjedhim të ardhmen’ kanë rrëzuar sot të gjitha vendimet e marra në Kuvendin Kombëtar të 11 dhjetorit, i thirrur nga Sali Berisha. Në Kuvendin e mbledhur në Pallatin e Kongreseve që në orën 11:30, në sallën me 2 mijë e 100 ulëse, por tek demokratët e akomoduar jashtë në holl, u votuan ndryshime statutore që lanë ish-kryeministrin Sali Berisha jashtë posteve drejtuese. Por edhe persona që mund të shpallen “non grata” nga Amerika në të ardhmen. Gjithashtu u vendos edhe krijimi i Aleancës Qytetare si dhe shtoi se 20% e posteve drejtuese do të jenë për intelektualët. Në fund, në Kuvend u konsideruan ‘nul’ të gjitha vendimet e marra në Kuvendin e mbajtur në stadiumin “Air Albania”, të thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha, përfshirë këtu dhe shkarkimin e kryedemokratit Lulzim Basha. Edhe në këtë Kuvend, njëjtë si ai i mbledhur nga Berisha, votimi u bë me letra në duar. Pas votimit, nga podiumi ku mori fjalën, kryedemokrati Basha tha se Partia Demokratike nuk do të ketë më persona që do të turpërojnë Shqipërinë, që kanë lidhje me regjimin komunist e persona që cënojnë drejtimin perëndimor e kërcënojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, referuar ish-kryeministrit Sali Berisha. Ndërkohë që nënkryetarja Grida Duma bëri me dije se tashmë Basha nuk e kishte më besimin e saj të plotë, ndërsa Fatbardh Kadilli (që mori pjesë edhe në Kuvendin e Berishës) kërkoi largimin e të dy figurave nga selia blu. Ndërsa ashtu siç edhe ishte lajmërua, në Kuvend mungoi deputeti Tomor Alizoti, i cili është i vetmi demokrat ‘asnjëanës’ në luftës dhe përplasjen që po zhvillohet mes Bashës dhe Berishës.

TRE VENDIMET QË MORI SOT KUVENDI KOMBËTAR: 

1. Ratifikimi i rezolutës së Këshillit Kombëtar të PD të 12 dhjetor 2021

2. Me propozim të kryesisë së PD në mbledhjen e djeshme, pas një diskutimi dhe debati të gjërë brenda kryesisë, kryesia i propozon kuvendit kombëtar, që në funksion të së ardhmes të PD, të mbrojtjes së vlerave dhe të parimeve themelore të saj, për një Shqipëri si Evropa, marrëdhëniet me SHBA janë të paprekshme. Duke mbështetur vendimmarrjen e këshillit kombëtar, kryesisë, kryetarit të partisë, dhe duke parë të ardhmen e vendit në udhëkryq dhe të ardhmen e PD të kërcënuar, nga jehona të së shkuarës frymë revanshiste që kërkon të shkatërrojë opozitën nga flukse me ide anti-demokratike, vendos: a- shpallja non grata nga SHBA është e papajtueshme me çdo funksion drejtues në PD; b. Të mbështesë fuqimisht iniciativën për dekomunistizimin e vendimmarrjes dhe përfaqësimit publik në institucione shtetërore, publike dhe të partive.

3. Ndryshim në nenin 58 të statutit, për të shtuar një nen që ka të bëjë me krijimin si një strukturë statutore të aleancës qytetare për demokracisë.

Por si ka përfunduar çështja deri në këtë pikë?

Historia fillon në 9 shtator kur Lulzim Basha pezulloi Sali Berishën, tashmë “non grata” nga Amerika nga grupi parlamentar. Pas vendimit të Bashës, Berisha iu rikthye aktivitetit të tij politik, duke nisur takimet me bazën që i quajti “Foltore”. Më 11 dhjetor, Kuvendi i thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha votoi me 4446 fleta pro shkarkimit të Bashës. Gjithashtu u ngrit edhe një grup Komisioni i Përkohshëm me 29 anëtarët për të nisur të gjitha procedurat e nevojshme.

Pikërisht ky Komision pritet ta marrë në dorë partinë deri më 22 mars 2020 kur do të thirret një Kuvend i ri për të zgjedhur kryedemokratin e ri dhe funksionarët e tjerë. Por Basha nuk e njeh vendimin, pasi përjashtoi nga Këshilli Kombëtar i PD-së, të gjithë mbështetësit e Berishës, duke i zëvendësuar të gjithë anëtarët e Kryesisë. Por kundërpërgjigja e vendimit të Bashës, erdhi me hyrjen në PD të Berishës dhe mbështetësve të tij. Lufta mes palëve ka nisur, por nuk dihet përfundimi…

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Më shumë se 7 orë në Pallatin e Kongreseve, mbyllet Kuvendi i Lulzim Bashës

Alibeaj: Sot hoqëm një barrë të madhe, dualizimin e kishim në dejet tona

Godole: Dinjiteti për të përndjekurit si rikthim i dinjitetit për gjithë shoqërinë

Kadilli-Bashës: Je humbës, largohu që tani! Do t’i bësh nder Partisë Demokratike

Kuvendi i Bashës,ironizon Shkëlzen Berisha: Ka 1800 vende,Luli numëron 5004 delegatë

Tabaku: Nuk do të ketë një PD të dytë, na duhet guxim për të nisur ndryshim real

“Basha, më i pafajshmi mes nesh”, Duma: Berishën ta lëmë në ‘shejtaninë’ e tij

Kapllanaj: PD, parti unike e drejtuar nga një ish-komunist për 30 vite

‘Për pak sa s’u sakatu’/MOMENTI që s’u pa!Basha po hynte në Kuvend,gazetari rrëzohet

Flamur Hoxha: S’mund ta lëmë PD në duart e atyre që përdorën si lopë për ta mjelë

‘Ndalohen në hierarki personat non grata’, del rezoluta e plotë e Këshillit të PD

VIDEO-LAJM/ Gjana bezdiset nga muzika në Kuvend: Shkurtojeni pak…

KUVEND-Salianji: Berisha e trajton PD si vegël personale, s’do ta copëtojë dot kurrë

KUVENDI/ Gjekmarkaj: Berisha na ndau! Mbi Bashën bie përgjegjësi historike

Akuza ndaj Boçit? Açka: Të shihja kolegun që manipulonte dhe të afërmit për vota…

Komentuesit denoncojnë hakimin e llogarive në LIVE-n e Bashës: Kush më futi këtu?

VD-Miratohet VENDIMI! Berisha mbetet jashtë strukturave drejtuese të PD

Vendimet e 11 dhjetorit/ Kuvendi i PD i shpall ‘nul’, referendumi i pavlefshëm

Basha: PD është alternativa më e pastër, shpresa më e bukur që shqiptarët kanë

VD-Gjana: Kemi shumicën e demokratëve, në sallë janë 5004 delegatë

Ndryshimet statutore, Alibeaj: 10% e posteve drejtuese do jenë pë Aleancën Qytetare

VD-Fundi i fjalimit, Bashës i ikën zëri: Rroftë Partia Demokratike

Pezullimi i Berishës/Basha: Jemi përballur me fushatë në kufinjtë e një lufte civile

Basha rijetëzon platformën: S’përsërisim gabimet e 2008, nisim konsultimet në terren

Basha: PD pasuri e anëtarësisë, jo pronë e 1 individi me mendësinë pas meje kiameti

‘Trekëndëshi i Bermudës’/ Basha: Do e shkërmoqim, nuk e cënojnë dot PD-në

Basha e pranon: Konflikti i Berishës me SHBA-në na ka kushtuar shumë

VD-Plasin të qeshurat në Kuvendin e PD, salla reagon me të bërtitura, ndërhyn Basha

Basha: Ndjesë! Protagonizmi i Berishës ishte barrë për PD, nuk reagova në kohë

‘Berisha bëri sikur iku në 2013-n’/Basha: Berisha betejën s’e ka me mua, por me SHBA

“Gjithçka të mirë e kemi falë hapjes perendimore”/Basha: Zgjedhim të ardhmen për PD

‘A do zgjedhim të ardhmen?’/ Pyetja e Bashës entuziazmon delegatët, brohorasin: PO

Me kë e ka? Basha: Jashtë! Të gjithë ata që kërcënojnë SHBA për interesat personale

Basha: Kemi sfidë përpara, jashtë PD-së persona që sfidojnë SHBA

Ish-studentja e Dhjetorit: Qëllimi ynë të mos lejojmë copëtimin dhe përçarjen e PD!

‘Sot dukemi si dy krena të një trupi’, Rexhep Uka kujton SMS që SHBA solli në ’90-n

LIVE/ Basha në Kuvend: Njerëz që na turpërojnë s’e kanë vendin mes nesh

‘Sot dukemi si dy krena të një trupi’, Rexhep Uka kujton SMS që SHBA solli në ’90-n

VIDEO-LAJM/ Basha ‘spinon’ celularin e Tabakut, shtanget deputetja (Mimikat)

VIDEO/ Gjekmarkaj nuk vendos dot spilenë te xhaketa, gjen ndihmë te Grida Duma

Kuvendi i PD, Uka: Kjo është një ditë mesazhi për të qenë të bashkuar

Zekthi: Referendumi, karikaturë e një votimi, që bëhet në shtëpi, kafe e mejhane

Fillon punimet Kuvendi Kombëtar i PD, miratohet komisioni (ANËTARËT dhe KRYETARI)

Basha mbërrin në Pallatin e Kongreseve, salla ngrihet në këmbë

Basha del me URGJENCË nga selia e PD, thirrja për gazetarët: Ju pres në Kuvend

Demokratët e Tiranës, Shkodrës dhe Lezhës vijnë me banderola në Kuvend

Kuvendi Kombëtar i PD-së! Me dosje në dorë, Basha futet brenda selisë blu

Ish-Presidentë dhe ish-themelues të PD, të ftuarit e Kuvendit Kombëtar të Bashës

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore kryesore kuvendi kombetar i pd 18 dhjetor 2021 lulzim basha perplasje ne partine demokratike sali berisha kuvendi kombetar i pd 18 dhjetor 2021 lulzim basha perplasje ne partine demokratike sali berisha

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave