LIVE UPDATES
Sport

Alarmi i Marottas: “Futbolli italian në rrezik falimentimi, qeveria të reagojë”…

26 Janar 2022, 16:40 Nga DOSJA
Alarmi i Marottas: “Futbolli italian në rrezik falimentimi, qeveria

ITALI – Thirrja e Beppe Marottas, në lidhje me situatën e futbollit Italian, të mbingarkuar nga urgjenca Covid është e fortë. “Seria A dhe, në përgjithësi futbolli Italian, janë në rrezik dështimi, – u shpreh administratori i Interit në një intervistë të gjatë me “Il Sole 24 Ore”.

Qeveria dhe institucionet politike nuk mund ta injorojnë më këtë gjë. Është një sistem në prag, – shtoi ai, – i cili sigurisht që ka patur disbalanca edhe para Covid-it, por që praktikisht nuk ka marrë asgjë në këto dy vite të pandemisë”.

Në detaje, ajo që shqetëson Marottën nuk është vetëm gjendja emergjente që ka dëmtuar rëndë sektorin e futbollit, por edhe indiferenca e politikës italiane, e akuzuar se ka braktisur ndjeshëm klubet profesioniste.

Ndryshe nga sa ndodh në shtetet e tjera, ku klubet janë mbështetur financiarisht, në Itali ekzekutivi i ka dhënë ndihmë vetëm me pikatore dhe ka ulur kapacitetin e ambienteve sportive. Masat, që së bashku me pandeminë kanë ndikuar shumë në buxhetet e klubeve tani rrezikojnë ta dërgojnë të gjithë sektorin e futbollit italian në falimentim.

“Duke qenë se shëndeti i tifozëve është i rëndësishëm për ne mbi të gjitha, – shpjegoi Marotta. – Nuk ka dyshim që me maskën ffp2, “green pass” dhe kapacitetin e reduktuar në 50%, ambientet e jashtme janë hapësira të sigurta. Reduktimi në 5 mijë spektatorë ishte një demonstrim i mëtejshëm serioziteti dhe një sakrificë e mëtejshme për ne, – vazhdoi ai. – Për këtë arsye, në masat e fundit të qeverisë, do t’i prisnim më shumë konsideratë”.

“Me masat e kontrollit që kemi, nëse Franca po përgatitet të hapë stadiumet me 100% të kapaciteteve, siç ndodh tashmë në Angli, çfarë kuptimi ka që ne të mbetemi të gozhduar me shifra më të ulëta?- pyet Marotta. – Besohet se futbolli është ende bota e presidentëve ‘të pasur budallenj’ që hedhin para për kënaqësi, – vazhdoi administratori i Interit.

Bota jonë po përpiqet të njihet për atë që është, por si ta bëjmë këtë për të injoruar faktin se futbolli profesionist është një sektor industrial si çdo tjetër? Që ka një xhiro para pandemisë gati 4 miliardë dhe paguan 1.2 miliardë në organet tatimore çdo vit? Pse të mos njohim një lloj të drejte autori dhe një fond më të dukshëm për këtë xhiro?”.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sport Sport administratori i Interit ajo që shqetëson Marottën Beppe Marottas drejtori i përgjithshëm i Interit administratori i Interit ajo që shqetëson Marottën Beppe Marottas drejtori i përgjithshëm i Interit

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos