LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO- Dashuria, burgu dhe bashkëjetesa/ Si përfundoi në sherr e përplasje lidhja mes dy të rinjve për shkak të...

Sipas vajzës, ne regjistrim ka një moment kur ajo i kërkon leke te moshuarit, gjë qe kur behet fjale për një person aq te afërt mund te konsiderohet krejt normale.

8 Dhjetor 2023, 22:58 Nga I.A
VIDEO- Dashuria, burgu dhe bashkëjetesa/ Si përfundoi në sherr e
foto ilustruese

TIRANË- Një dashuri që kthehet ne urrejtje, dhe pasioni kthehet në përplasje e dhune. Shpesh viktimat janë femrat. Si ne rastin e kësaj vajze e cila pavarësisht se është ndare prej rreth dy muajsh nga i fejuari, vazhdon te vuaje pasojat e kësaj ndarjeje.

Pra, kemi te bëjmë me një çift te konsoliduar. Ai 33 vjeçar dhe ajo 32. Me pas çifti i ri zhvendoset ne Itali ku jetojnë se bashku për një vit.

Bashkëjetuesi i vajzës qëndron ne burg për 6 muaj dhe me pas del me arrest shtëpie. Gjate kësaj periudhe çifti qëndronte bashke, dhe ajo kujdesej gjate gjithë kohës për te dashurin.... kjo deri pak dite me pare kur ai i thotë diçka qe për 32 vjeçare ishte krejt e papritur...

Pra, sipas dëshmisë se vajzës, i dashuri e akuzon qe ajo ka raport intim me një 80 vjeçar te cilin e ka prezantuar si kumbarë, qe ne zakonet e malësisë, nga ku vjen vajza, është si një baba i dyte.

Sipas vajzës, ne regjistrim ka një moment kur ajo i kërkon leke te moshuarit, gjë qe kur behet fjale për një person aq te afërt mund te konsiderohet krejt normale.

Për me tepër qe gjithçka sipas 32 vjeçare ka ndodhur mjaft shpejt...

Vajza tregon se humori i te dashurit ka ndërruar menjëherë sapo ajo është kthyer një dite ne shtëpi.

Pra sipas vajzës gjithçka ka ardhur ne mënyrën me te çuditshme, ne fillim me debat dhe me pas me dhune fizike.

Nga kjo situate ajo ndjehet jo vetëm e prekur por edhe e kërcënuar.

Pranë te dashurit ne te mire e ne te keqe. Kjo është panorama e këtij raporti mes çiftit nga ajo qe tregon vajza. Një raport qe ka marre një goditje krejt te papritur.

Ne ketë pike raporti mes te dyve shkon drejt një rruge pa kthim....

Përveç përplasjeve për tradhtinë e supozuar me kumbarin, një tjetër detaj duket se e ka futur ne krize çiftin.

E gjithë kjo situate, është reflektuar ne gjendjen emocionale te 32 vjeçares.

Është absurde se si një vajze e re, e cila sapo ka humbur dashurinë, kërkon vetëm t’i vihet dinjiteti ne vend nga dikush qe mesa duket jo vetëm e akuzon për tradhti, por shkon edhe me tej.

Ngjan shokuese se si një vajze 32 vjeçare, deklaron me ftohtësi se nuk ka frike se do mund te vritet nga ish-i dashuri, por trembet se mund te turpërohet përpara opinionit. Kjo është Shqipëria rurale për te cilën pak ose aspak flitet publikisht.

Kjo ishte intervista plot me akuza e vajzës ndaj te dashurit qe sapo e ka lënë.

Por a ka diçka qe nuk shkon ne ketë histori?

Për këtë ajo vendos ta telefonoje ne praninë tone. Dhe biseda është pak te thuhet shokuese.

I dashuri përgjigjet menjëherë me një gjuhe vulgare. Ai duket tepër i acaruar dhe e akuzon vajzën për raporte intime, jo vetëm me kumbarin por edhe me një tjetër te moshuar.

Vajza këmbëngul qe nuk ka bere asnjë gjë për te patur turp, por ndërkohe përveç akuzave dhe debateve për tradhtinë, biseda shpesh here kalon ne kërcënime. Kërcënime, tone te larta, dhe ofendime. Një bisede qe na shuan çdo shprese se mes te dyve do te ketë ndonjëherë paqe.

Çdo gjë ne këtë telefonate mbyllet siç nisi. Me gjuhe vulgare, dhe kërcënime qe nuk kursejnë as familjaret e vajzës. Por ajo insiston qe t’i shkoje deri ne fund te vërtetës, prandaj merr kontakt me kumbarin 80 vjeçar me banim ne Gjermani.

Ne bisedën me kumbarin nuk është se kuptuam shume, por vajza këmbëngul ne pafajësinë e saj dhe për këtë thërret ne bisede nenën. Edhe ne bisedën me nenën e saj, vajza ka kërkuar vetëm diçka. Te çoje ne vend dinjitetin për akuzat e te dashurit, duke e konsideruar si e vetmja zgjidhje.

Dakord, këtë mund ta beje duke e hedhur ne gjyq për fyerje dhe shpifje, por duke pare gjendjen e saj emocionale, ne do te mundohemi qe te paktën te marre një ndjese nga ana e 33 vjeçarit, te cilin e kontaktojmë nëpërmjet telefonit.

Qe ne fjalët e para kuptojmë mllefin e këtij te riu ndaj ish- te dashurës. Ai nuk kursehet për asnjë moment për te denigruar femrën e cila deri para pak ditësh ishte përkrah tij, madje edhe pas një kërkese fare minimale. 

E kemi kuptuar me kohe qe paqja mes te dyve është mision i pamundur, por te paktën t’i kërkojmë këtij te riu qe ende vazhdon te këmbëngule ne tradhtinë e partneres, te mos e shqetësoje me këtë te fundit.

Dakord. Nuk kemi arritur ta bindim ne telefon, por pak çaste me vone na vjen një mesazh. Shpresojmë qe kjo histori te jete mbyllur vërtete ne ketë forme, por sa vajza si kjo 32 vjeçare përballen çdo dite me dhunën verbale dhe fizike te partnereve? 

Marrë nga Syri.net

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme