LIVE UPDATES
Aktualitet

VD/ I zhvatën qytetarit 13 milionë Lekë, mashtruesit e pranojnë: Të gjitha paratë i mori Beni (Kamera e fshehtë)

Arben Mera dhe Adem Zalla fajësojnë njëri-tjetrin për marrjen e parave. Adem Zalla pranon se Qemali është mashtruar dhe paratë i ka përfituar Arben Mera.

22 Shtator 2022, 22:53 Nga DOSJA
VD/ I zhvatën qytetarit 13 milionë Lekë, mashtruesit e
Kronika e STOP

TIRANË- Emisioni Stop në Tv Klan trajtoi rastin e qytetarit Qemal Shabani, i cili është mashtruar nga tre persona për t’i bërë një kompleks blegtoral dhe i morën 3 milionë Lekë të vjetra me noteri dhe të tjera shuma parash por pa noter, duke e çuar shumën e përgjithshme në 13 milionë Lekë të vjetra.

Emisioni Stop, përmes kamerës së fshehtë, u takua me këta persona. Të gjithë ata pranojnë se kanë mashtruar Qemal Shabanin, por “ja pasojnë topin” njëri-tjetrit se kush i ka marrë lekët. Arben Mera dhe Adem Zalla fajësojnë njëri-tjetrin për marrjen e parave. Adem Zalla pranon se Qemali është mashtruar dhe paratë i ka përfituar Arben Mera.

Adem Zalla: E kemi mashtru Qemalin. Jam unë, është Sula i pari, unë, është Beni. Beni i ka marrë të gjitha lekët edhe Beni ka dhe pasuri, ka dhe pasuri, ka fabrikën, ka vila, ka toka. I ka bërë pasuri Beni, edhe ne vetëm shkopinjtë kemi ne. Gënjeshtrat, që na ka thënë neve, mashtrimet.. Unë ia mora Qemalit me deklaratë noteriale, i them “urdhëro”! Se ai ka deklaruar vetë, që lekët janë te unë të gjitha. Ka deklaruar vetë ai.  

Adem Zalla: Ka deklaruar vetë ai, ka deklaruar dhe me shkrim.  

Adem Zalla: Po! E di, si më tha mua? I thashë unë do na çojë Qemali atje, do përgjigjemi te Krimi Ekonomik. Ata e zbulojnë. Hajde më kap k… njëherë,- më tha mua. Edhe i lumtë Benit, s’ka bo asnji.., s’ka dhënë nji copë letër. Na mashtroi të gjithëve.  

Qytetari: Unë dua të di kush i ka? Kujt t’ia marr? Kaq dua të di unë!

Adem Zalla: Kush i ka, Beni i ka marrë të gjitha. Vetëm me dëshmitarë, me dëshmitarë.  

Sula: Ne pra, jemi dëshmitarë. Lirimi ka marrë 2 milion lekë.  

Qytetari: Këtë 2 milionshin nga e ka marrë Lirimi?  

Sula: Nga unë dhe nga Nafaili, ia kemi marrë te Qemali, ia kemi dhënë te Tajvani.  

Qytetari: Këtë 2 milionshin, Lirimi është e sigurtë që ia ka dhënë Benit, apo i ka mbajt për vete? K’të dua të di unë! 

Adem Zalla: Të gjitha Benit, edhe na turpëroi me Qemalin. Qemali, burrë zotni. Po s’vajti puna te krimi ekonomik…  

Arben Mera rezulton se është pjesë e auditit në Ministrinë e Bujqësisë dhe jo pjesë e AZHBR-së siç ishte prezantuar. Në takimin me të ai pranon se ka marrë 6 milionë e 200 mijë Lekë të vjetra për projektet dhe asgjë më tepër. 

Arben Mera: Unë kam marrë 6 milionë e 200 mijë lekë. Pra, u bë herën e parë i dhive, stallë dhish etj, etj, komplet tjetër.  

Qytetari: Po ti i kishe dhënë nji numër protokolli atij Qemalit. I kishe dhënë nji numër 329, 15 janar të 2020-s.  

Arben Mera: S’u bë leja e mjedisit , s’erdhi. 

Qytetari: Domethënë ai projekti ishte për…?  

Qytetari: Për frigorifer ai, që protokollove ti?  

Arben Mera: Po, për frigorifer. Mua Qemali më ka pas ngel nga pjesa e projekteve, e letrave dhe e fjalëve 4 milionë lekë shqiptare.  

Qytetari: Po faturë i bëre ti për k’to projektet?  

Arben Mera: Po s’është përfunduar pra, s’është përfunduar. Se fatura bëhet, kur merren dhe lejet e zhvillimit. Janë 6 projekte brenda. Secili inxhiner të pret faturën e vet.  

Qytetari: Ademi thotë, që na ka mashtru Beni, ka marrë gjithë ato lekë.  

Arben Mera: Pse s’kam bo punën.  

Qytetari: Edhe s’ka bërë asnji punë. Na mashtroi.  

Arben Mera: Unë nuk du të flas, se i pari i ka marrë lekët Ademi.  

Arben Mera: Nji, i pari. I dyti i ka marrë i biri. 

Qytetari: Po ai i biri, për çfarë i mori? Se ai thotë, që ti e bëre si Koordinator atë.  

Arben Mera: Po pikërisht pra, tashi unë e kam marrë vesh i fundit fare, sa lekë ka dhënë miku im.  

Në fund u zhvillua dhe takimi me Sulën, personi që kishte prezantuar Qemal Shabanin me këta 3 persona të cilët kishin premtuar investimin. Sula pohon se të gjithë e kanë mashtruar Qemalin, edhe pse vetë ai, i njihte si burra të mirë.

Sula: Këta na kanë mashtruar!  50 vjet, që e njoh. Adem Zalla. Edhe më vjen mu, është bërë një miku im më thotë, e kam si djalin tem thotë, Drejtor i Fondacionit për dhënie kredie falas…  

Sula: Nuk ma përcaktoi atëherë ai. Banka botërore…  Njëkohësisht tha kanë marrë dhe djalin tim koordinator. Djali i vet është gazetar.  

Sula: Lirim Zalla! Edhe vijmë në Tiranë, takojmë Lirimin. Lirimi u zu me gjithë shoferin.  

Stopi: Pse bëtë noteri?  

Sula: Si mos bëjmë noteri?! Si jepen ato lekë kështu?!  Po jo, tha,- ne e kemi besë. Ç’keni ju? Takojmë dhe me Benin, se nuk e njihja Benin. Na u prezantua Drejtor i Ministrisë së Bujqësisë.  

Stopi: Beni sa ka marrë?  

Sula: Beni ka marrë 4 milionë e 200 mijë vetëm tek Qemali njëherë. Beni ka marrë 2 milionë lekë gjoja për topografin. Adem Zalla ka marrë 3 milion me noteri. Adem Zalla ka marrë 2 milionë lekë tek Qemali prapë. Gjithsej Beni bashkë me Ademin kanë marrë 11 milionë e 700 mijë tek Qemali. Qemali i ka dhënë Lirimit 2 milionë lekë.  

Marrë nga TVKLAN

arben mera adem zalla

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra