LIVE UPDATES
Aktualitet

"Ujë i kristaltë dhe çmime fantastike"/ TikTok "udhëzon" ndjekësit për pushime në Shqipëri

Britanikja e nis artikullin duke përshkruar ujërat e pastër dhe vendet historike të cilat janë pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe thekson se Shqipëria po ul repitacionin e saj për krimin e organizuar dhe po "sfidon" Greqinë dhe Kroacinë për turizmin.

13 Gusht 2022, 09:09 Nga d.a.
"Ujë i kristaltë dhe çmime fantastike"/ TikTok
Plazhet ne Shqiperi

TIRANË- E përditshmja britanike The Times i ka kushtuar një artikull turizmit dhe rivierës në vendin tonë e cila po promovohet shumë kohët e fundit në rrjetin social të TIK Tok-ut.

Britanikja e nis artikullin duke përshkruar ujërat e pastër dhe vendet historike të cilat janë pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe thekson se Shqipëria po ul repitacionin e saj për krimin e organizuar dhe po "sfidon" Greqinë dhe Kroacinë për turizmin.

Shkrimi i plotë:

Ujëra të pastër kristal, vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe vetëm zëri britanik shumë i rastësishëm në dëgjim. Shqipëria po lëkundet reputacionin e saj për krimin e organizuar dhe po përballet me Greqinë dhe Kroacinë, ndërsa turizmi po rikthehet nga pandemia.

E tillë është kërkesa, linjat ajrore po rrisin frekuencat e fluturimeve, kompanitë e pushimeve po prezantojnë ture të reja dhe grupet kryesore të hoteleve po shpallin prona të reja në vend. Ekspertët e udhëtimit thonë se media sociale është një forcë e fortë shtytëse pas rritjes së interesit.

"Ata janë përdorues të mëdhenj të mediave sociale atje dhe kanë përfituar nga kjo. Në të kaluarën shumë interes ishte nga njerëzit që do të zbulonin Shqipërinë si një destinacion nën radar me një të kaluar komuniste. Tani është rasti që njerëzit e kanë parë në foto, kanë dëgjuar për të dhe e kuptojnë se është një vend mahnitës për bregdetin dhe bukurinë e tij natyrore. Mediat sociale kanë pasur një efekt të madh.”- tha Ellie Marr, një specialiste për Shqipërinë në Regent Holidays.

Videot e TikTok që shfaqin Ksamilin, një vendpushim plazhi me ujëra bruz, janë parë më shumë se 60 milionë herë. Marr, e cila sapo është kthyer nga pushimet e saj familjare në vend, tha se ishte diversiteti i peizazheve, duke përfshirë vijën e bukur bregdetare, që e tërhoqi atë.

Për sa i përket peizazhit, është një kombinim i Greqisë, Kroacisë dhe Malit të Zi. Plus ka një histori vërtet magjepsëse që, me të kaluarën e afërt komuniste, e bën atë tepër intriguese."-tha ajo.

Skyscanner, platforma më e madhe e prenotimeve të fluturimeve në botë, tha se rezervimet nga viti në ditë për në Shqipëri janë rritur 96 për qind, krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019-ës, viti i fundit i udhëtimeve para pandemisë.

EasyJet kishte planifikuar të nisë fluturime direkte tre herë në javë nga Gatwick në Tiranë, kryeqytet, në maj 2020, por kjo u vonua për shkak të pandemisë. Linja ajrore tani fluturon direkt gjashtë herë në javë. Në të gjitha linjat ajrore numri i fluturimeve drejt vendit është rritur. Në korrik 2019, 76 fluturime, me 14,000 ulëse, u nisën nga Britania e Madhe për në Shqipëri, sipas Cirium, një kompani analitike fluturimi. Ky numër u rrit në 207 muajin e kaluar, me 39,600 vende.

Original Travel ka disa vite që i shet pushimet vendit dhe po parashikon një bum turistik.

"Kroacia, Mali i Zi dhe Sllovenia kanë qenë të gjithë jashtëzakonisht të zënë këtë verë me disponueshmërinë në fund. Jemi të sigurt se do të fillojë të ketë një vërshim në Shqipëri. Sigurisht që ne po e shtyjmë atë si një alternativë ndaj këtyre destinacioneve si një opsion i shkëlqyeshëm për një pushim me makinë me shumë aventura të buta." tha Tom Barber, bashkëthemeluesi i kompanisë.

ToursByLocals, e cila operon në vende të Evropës, ka dëshmuar një rritje të britanikëve që rezervojnë turne gjatë pushimeve në vend gjatë muajve të fundit. Ka shtuar një turne të ri në qytetin e Korçës, si dhe një udhëtim shumëditor në “Rivierën Shqiptare” që përfshin plazhet e Durrësit, qytetit të Vlorës, Parkut Kombëtar të Llogarasë dhe qendrës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s në Butrint.

Celia Silvani, 31 vjeç, e cila ka rezervuar një udhëtim për fundin e muajit, tha: “Jam frymëzuar nga numri i TikToks që kam parë në faqen time 'For You' në lidhje me rivierën shqiptare. Duket absolutisht mahnitëse dhe pak më ndryshe nga ndoshta disa nga pjesët më të njohura të turizmit masiv të Evropës, ku nuk më pëlqen të shkoj.”

Silvani nga jugu i Londrës dhe bashkëshorti i saj po shkojnë në Ksamil dhe Sarandë.

 “Ne po fluturojmë për në Korfuz dhe po marrim tragetin nga atje, kështu që do të arrijmë të kombinojmë dy vende në një udhëtim. Jam shumë i emocionuar dhe shpresoj që realiteti të përmbushë pritshmërinë time shumë të madhe të bazuar në TikTok.”-shtoi ajo.

Një tjetër faktor nxitës i kërkesës, veçanërisht me çmimet e festave që do të rriten vitin e ardhshëm, janë çmimet e ulëta të Shqipërisë.

"Është me të vërtetë një nga destinacionet e fundit me të vërtetë buxhetore në Evropë. Ju mund të gjeni një vakt me tre pjata për 10 € në disa vende. Plus, ju jeni duke marrë ende gota verë për 2 € dhe një birrë për 1,50 €. Nuk duket se kjo ndodh askund më.”-tha ajo.

EasyJet ka tarifa Gatwick-Tiranë në tetor nga 34,99 £. Wizzair gjithashtu fluturon atje. Albawings po shet fluturime nga Stansted nga 50,99 € (43,50 £), ndërsa British Airways fluturon nga Heathrow nga 60 £ - të gjitha tarifat janë të njëanshme. Nga Tirana, është rreth 45 minuta me makinë deri në qytetin e plazhit të Durrësit, ose një udhëtim 5-orësh  deri në Sarandë, në skajin jugor të rivierës shqiptare.

Pushuesit që duan të shmangin fluturimin nga Londra mund të fluturojnë për në Korfuz. Ryanair ka fluturime nga Birmingham, Manchester, Edinburgh dhe East Midlands për më pak se 30 £ në çdo drejtim. Nga qyteti i Korfuzit ka pesë nisje tragetesh çdo ditë për në Sarandë nga 38 € për një periudhë kthimi. Varkat e shpejta zgjasin 30 minuta.

Qëndrimet me stil në Shqipëri nuk janë tepër të shtrenjta, thonë kompanitë e pushimeve. Në veri të Sarandës, Illyrian Boutique Hotel, me skenën e tij në çati, kushton 415 £ për shtatë netë në Booking.com. Për 876 £ në javë, pushuesit mund të qëndrojnë në dhomat e stilistëve bardhë mbi të bardhë të Yacht Hotel, në qytetin tërheqës të plazhit të Vlorës, me shëtitoren e saj të veshur me palma.

Ushqimi sillet rreth ushqimeve të detit, ushqimeve të detit dhe më shumë ushqime deti, Liqeni i Butrintit është një burim kryesor i midhjeve. Pica është kudo, së bashku me pjatat me makarona që i drejtohen Italisë fqinje. Shijet greke dhe ballkanike janë gjithashtu të njohura. Karbohidratet janë një ide e mirë, pasi shqiptarëve u pëlqejnë, turistët këshillohen të kujdesen për rakinë me frymë kombëtare, por sigurohuni që ta bëjnë me lehtësi.

Krahasimi i çmimeve:

Shqipëri
Vakti me tre pjata për dy në restorant të nivelit të mesëm: 22 £ (3,000 lekë)
Birrë vendase (0,5 litër): 1,10 £ (150 lekë)
Shishe verë në supermarket (mesatarja): 5,30 £ (728 lekë)

Spanjë
Vakt me tre pjata të nivelit të mesëm për dy: 42,32 £ (50 €)
Pije birrë shtëpiake (0,5 litër): 2,12 £ (2,50 €)
Shishe verë në supermarket: 4,23 £ (4,99 €)

Greqi
Vakt me tre pjata të nivelit të mesëm për dy: 33,86 £ (40 €)
Pije birrë shtëpiake (0,5 litër): 3,39 £ (4 €)
Shishe verë në supermarket: 5,08 £ (6 €)

turizmi ne shqiperi ellie marr

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN