LIVE UPDATES
Aktualitet

U grindën për macen, bojaxhiu masakron fqinjin me bisturi, mbrohet: Kisha pirë pak...

I dëmtuari, me inicialet G.M., sipas burimeve policore të Gazetasi.al, u mor në pyetje në Spitalin e Traumës, ku dhe tregoi jo vetëm plagët e shkaktuara nga një mjet prerës bisturi, por edhe çastet përpara se të sulmohej.

22 Maj 2022, 14:16 Nga DOSJA
U grindën për macen, bojaxhiu masakron fqinjin me bisturi, mbrohet:
Foto ilustruese

TIRANË- Një 38-vjeçar u plagos në Tiranë pa asnjë arsye dhe motiv nga njëri prej fqinjëve, i cili dyshohet se ishte mërzitur dhe mbante mëri pas një konflikti për macen. I dëmtuari, me inicialet G.M., sipas burimeve policore të Gazetasi.al, u mor në pyetje në Spitalin e Traumës, ku dhe tregoi jo vetëm plagët e shkaktuara nga një mjet prerës bisturi, por edhe çastet përpara se të sulmohej. Detaje të ngjarjes raporton për Gazetasi.al Komisariati i Policisë numër 3 në Tiranë.

“Zbrita për të marrë një porosi në oborrin e shtëpisë dhe në momentin që dola, pranë meje kaloi F.C., dhe pa më thënë asnjë fjalë dhe pa asnjë arsye, më goditi me një mjet që pashë se ishte bisturi. Ai më goditi në qafë dhe unë vura dorën për t’u mbrojtur. E vura dorën përpara që të ruhesha dhe ai më qëlloi prapë e prapë duke më goditur edhe në dorë”, - thotë i dëmtuari pranë policisë.

Policia thotë për Gazetasi.al, se i plagosuri kërkoi ndihmë tek fqinjët, duke bërtitur, teksa agresori pa komentuar u largua në drejtim të banesës së tij.

“Unë me këtë person nuk kam asnjë konflikt, jemi fqinj. E kam vrarë mendjen se çfarë mund të ketë pasur. I vetmi kontakt dhe mosmarrëveshje ka qenë disa muaj më herët, kur unë po ushqeja macet në oborr dhe ai u nxeh nga zhurma e maceve. Ai u afrua dhe më goditi në atë kohë me grushte dhe më pas erdhi dhe në shtëpi, duke më kërcënuar me thikë. Atë kohë e sqarova se nuk kisha asnjë qëllim që të shkaktoja zhurmë në lagje, por vetëm se po ushqeja disa mace“.

Në një rast, ky konflikt për macet kishte agravuar deri aty sa i riu ka sulmuar derën e shtëpisë, duke e goditur me thikë. Por të dyja familjet janë sqaruar dhe kanë tentuar ta qetësojnë agresorin se nuk ishte qëllimi i tyre ta mërzisnin me prezencën e maceve.

Policia përshkruan për Gazetasi.al, se plagët e fundit të 38-vjeçarit që hyjnë tek dëmtimet e rrezikshme për jetën, pasi njëra prej tyre është prerje në qafë.

I ati i tij, i cili i qëndron afër të plagosurit, tregon i terrorizuar

“Isha në Durrës dhe më morën në telefon. Më thanë hajde shpejt se djali është plagosur në qafë nga personi i quajtur F.C. Ky person njihet në lagje si pijanec dhe si një person i palogjikshëm, pasi pjesën më të madhe të ditës e gjen në lokale, duke pirë ose komplet të dehur. Ky person, ka probleme me gjaknxehtësinë dhe me mungesën e logjikës”.

Policia thotë se ka marrë në pyetje 42-vjeçarin F.C., i cili për sjelljen e  tij, ia vë fajin alkoolit.

Autori i krimit punon bojaxhi, përmend policia dhe atë ditë nuk kishte gjetur punë, ndaj ishte ulur dhe gjithë ditën ka pirë raki.

“Pasi piva në mëngjes, u ktheva dhe rregullova veglat e punës, pastaj kur shkova në lokal, piva prapë dhe u kujtova që kisha në xhep bisturinë elektrike. Shkova për ta lënë tek veglat, por rrugës më doli fqinji. Sapo e pashë e nxora nga xhepi bisturinë (thikë elektricisti) dhe e godita direkt në qafë. Ai u mbrojt dhe duke menduar se po kundërpërgjigjej, e qëllova prapë. E lashë bisturinë tek veglat e punës dhe u ula prapë në kafe. Kur më mori motra në telefon, më tha se po më kërkonte policia, nuk kundërshtova, por u paraqita menjëherë. Të gjithë këtë veprim e kam kryer nga alkooli”.

I arrestuari këmbëngul se nuk deshi ta vrasë, por vetëm që ta trembë. Ndërkohë që policia thotë se ka përpiluar dokumentet ndaj tij për akuzën e vrasjes me dashje të mbetur në tentativë. Sipas policisë, shkalla e rrezikshmërisë, pra goditja në qafë është e nivelit të lartë.

Marrë nga GazetaSi

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS