LIVE UPDATES
Aktualitet

“Të lutem amanet mamin e babin”, zbardhen mesazhet e fundit të ish-policit që vrau kolegun në Komisariat, merak kishte "D-në" (DOSJA E PLOTË)

Ngjarja e rëndë ndodhi në ambientet e Komisariatit nr.3 dhe Zaimi akuzohet për "vrasje me dashje e punonjësit të Policisë së Shtetit, gjatë detyrës ose për shkak të saj". Për të dalë me këtë akuzë, ka ndihmuar dëshmia e K.Q., punonjës policie.

1 Dhjetor 2022, 16:45 Nga k.m.
“Të lutem amanet mamin e babin”, zbardhen mesazhet e fundit
Ludjan Zaimi dhe Çaush Saliasi

TIRANË- Në maj të këtij viti ish-efektivi i Komisariatit nr.3 Ludjan Zaimi vrau kolegun e tij të punës Çaush Saliasi, por sot Gjykata e Tiranës ka vendosur për të që të mos i pranojë gjykimin e shkurtuar, që në fund do t'i ulte 1/3 e dënimit përfundimtar. Kjo pasi në dosjen hetimore shkngrihen dyshime se ai e ka planifikuar më përpara vrasjen.

Ngjarja e rëndë ndodhi në ambientet e Komisariatit nr.3 dhe Zaimi akuzohet për "vrasje me dashje e punonjësit të Policisë së Shtetit, gjatë detyrës ose për shkak të saj". Për të dalë me këtë akuzë, ka ndihmuar dëshmia e K.Q., punonjës policie ka deklaruar se: Në momentin kur ka ndodhur ngjarja unë isha në pjesën e oborrit të Komisariatit, Çaushi ishte tek shkallët dhe po dridhte një cigare. I përshëndeta me të...Në këtë moment pashë që Ludjan Zaimi doli nga klasa dhe erdha mbrapa meje, unë e pyeta si kalove, pse nuk flet, pse i mërzitur. Ai më tha nuk kam gjë dhe më shtyu mbrapa. Unë e pyeta çfarë ke, pse të shtyhem, ai përsëri më tha shtyhu, shtyhu. Në këtë moment ai nxjerr armën. Unë i thashë çfarë po bën, ai nuk më ktheu përgjigje, ia drejtoi armën Çaushit dhe i tha që tani do sqarohemi. Çaushi u ngrit në këmbë dhe po hynte në klasë që të shmangej por Ludjani filloi që të qëllonte mbi të, Çushi ra në tokë, kurse Ludjani vazhdoi që ta qëllonte pa pushim edhe pse ai ishte i shtrirë.

Pas ekspertizave të kryera u arrit në përfundmin se ish-efektivi nuk vuan nga probleme të shëndetit mendor ashtu siç edhe pretendohej, ndaj dhe pritet të marrë jo më pak se tridhjetë vjet ose me burgim të përjetshëm.

"Ludjan Zaimi nuk ka vuajtur dhe nuk vuan aktualisht nga çrregullime të shëndetit mendor. Prezanton tipare të personalitetit narcistik dhe elemente të stresit pas traumës. Nuk ka vuajtur ndonjëherë nga sëmundje të shëndetit mendor. Ai ka qenë në gjendje të kuptojë dhe të kontrollojë plotësisht veprimet e tij,"-shkruhet ndër të tjera në dosjen hetimore. 

Efektivi ka qenë në gjendje që të kuptojë se çfarë ka bërë, madje para se të kryente vrasjen e kolegut, Ludjan Zaimi i ka shkruar dikujt një mesazh me përmbajtje: Do t’ju shkruaj në darkë diçka. Paçim tani… Elio, Eris, Faik, ju lë amanet babin dhe mamin, nëse do të kem mundësi do t’ju ndihmoj. Kur them amanet, duhet ta mbani amanetin. Eljo ose Eris, njëri nga ju, le të bëhet djali i shtëpisë time. Të lutem.

Përveç kësaj Zaimi i ka shkruar edhe një mesazh tjetër shtetasit me iniciale D.C, të cilit i lë amanet personin e afërm të quajtur, me shumë gjasa të dashurën e tij, të renë e identifikuar vetëm me inicialin “D”.

Ish-efektivi i policisë ka vrarë kolegun e tij të punës për shkak të marrëdhënieve gjatë ushtrimit të detyrës.

ludjan zaimi Çaush saliasi

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë