LIVE UPDATES
Aktualitet

Takimi me Ramën/ Biznesmeni: Bashkia e Tiranës nuk po më jep lejet! Ndërtuesit kanë frikë të flasin, do iki nga vendi

Sipas tij, institucioni i drejtuar nga Erion Veliaj është në shkelje të VKM-së 408, por askush nuk flet sepse ka frikë se nuk mund të marrë më leje ndërtimi nga Bashkia e Tiranës.

3 Tetor 2023, 11:55 Nga A.B
Takimi me Ramën/ Biznesmeni: Bashkia e Tiranës nuk po më jep
Fatjon Hoxha

TIRANË- Gjatë mbledhjes së kryeministrit Edi Rama dhe ministres së sipërmarrjes Delina Ibrahimaj, shumë sipërmarrës shprehën pakënaqësi për disa çështje të caktuara. Fatjon Hoxha, drejtuesi i kompanisë së ndërtimit “NG Structures”, tha se Bashkia e Tiranës nuk i po i miraton dy leje ndërtimi që prej vitit 2022, edhe përse është në rregull me të gjitha procedurat.

Sipas tij, institucioni i drejtuar nga Erion Veliaj është në shkelje të VKM-së 408, por askush nuk flet sepse ka frikë se nuk mund të marrë më leje ndërtimi nga Bashkia e Tiranës.

Ndërtuesi tregoi se shumë të tjerë si ai kanë frikë të flasin sepse nuk marrin më leje ndërtimi. E habitur nga kjo përgjigje, Ibrahimaj insistoi ta pyeste se nga kush mund të kishin frikë ndërtuesit, një kategori që ka parë një rritje të madhe ekonomike.

Diskutimi mes tyre:

Fatjon Hoxha: Më vjen keq që kryeministri u largua dhe nuk na dëgjon. Unë jam Fatjon Hoxha, i kompanisë “NG Structure”, shoqëri ndërtimi. Jam në proces të dy lejeve që kam aplikuar prej vitit 2022 dhe Bashkia e Tiranës e ka shkelur VKM 408 me të paktën 10-fishin e kohës. Çfarë faji kemi ne që të jemi peng të taksës së re?! Ne i përqafojmë taksat dhe jemi gati t’i paguajmë të gjitha.

Delina Ibrahimaj: Në dijeninë time, nuk jam informuar së fundmi, por Bashkia e Tiranës ende nuk e ka kaluar në Këshillin Bashkiak, Vendimin e Këshillit të Ministrave për rishikimin e çmimeve të referencës, në dijeninë time. Pret një vendim unifikues nga Ministria e Ekonomisë që të zgjidhë ato problematika që ju përmendët, pra ato lejet që kanë qenë në proces, si do veprohet, do aplikohet apo nuk do aplikohet. Unë do interesohem patjetër dhe do ju bëj me dije se çfarë vendimi do të dalë.

Fatjon Hoxha: Se kryeministri tha që ju edhe mund ta anuloni lejen, por ne e kemi paguar 1% në fillim të vitit. Nuk janë gjëra që bëhen thjesht me fjalë, janë edhe pagesa që janë bërë. Të na i kthejnë mbrapsht, unë e refuzoj lejen nëse më lënë në këto kushte dhe shkoj në gjykatë.

Ibrahimaj: Qartë

Hoxha: Se shumë ndërtues heshtin se ka frikë.

Ibrahimaj: Po nuk kanë çfarë frike të kenë

Hoxha: Jo kanë frikë, se…

Ibrahimaj: Çfarë frike mund të ketë një ndërtues që është sektori që ka rritjen…

Hoxha: Dikush më tha mua që nuk marrim më lejen në Bashkinë e Tiranës. Jo! Unë zbatoj ligjin, procedurën, VKM dhe do vazhdoj. Nëse nuk ma japin, do largohem nga Shqipëria.

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!