LIVE UPDATES
Aktualitet

Shqiptarët “privatizojnë” Spanjën/ Shkatërrohet grupi i trafikut të drogës, 20 në pranga, rreth 20 mijë euro sekuestrohen

Pas një hetimi të mundimshëm që ka zgjatur disa muaj, agjentët e Policisë Kombëtare kryen një duzinë kontrollesh në shtëpi dhe shtëpi në komunat e Valencias, Montroi, Lliria, Ribarroja, Vilamarxant dhe Turís, mes qyteteve të tjera, ku arrestuan 20 persona, shumica shqiptarë.

18 Mars 2023, 14:24 Nga I.A
Shqiptarët “privatizojnë” Spanjën/ Shkatërrohet
Kanabisi

SPANJË- Një operacion antidrogë i Policisë Kombëtare Paterna ka rezultuar në sekuestrimin e më shumë se 3300 bimëve marijuanë dhe arrestimin e rreth njëzet personave që ishin përgjegjës për kultivimin dhe shpërndarjen e drogës, sipas burimeve ligjore. Pas një hetimi të mundimshëm që ka zgjatur disa muaj, agjentët e Policisë Kombëtare kryen një duzinë kontrollesh në shtëpi dhe shtëpi në komunat e Valencias, Montroi, Lliria, Ribarroja, Vilamarxant dhe Turís, mes qyteteve të tjera, ku arrestuan 20 persona, shumica shqiptarë.

Përveç kanabis, policia sekuestroi afro 20 mijë euro, 152 gramë kokainë, një peshore precize, disa automjete, celularë dhe pajisje që individët përdornin për të përshpejtuar kultivimin e drogës. Dy nga trafikantët e dyshuar u plagosën lehtë kur u hodhën nga kati i parë i një shtëpie kur u përpoqën të arratiseshin në urbanizimin Masía de Traver në Ribarroja.

Operacioni i Grupit të Policisë Gjyqësore të Policisë Kombëtare Paterna ka bërë të mundur zbardhjen e një grupi kriminal që merrej me shpërndarjen e marijuanës në masë. Të arrestuarit akuzohen për veprat penale të trafikut të lëndëve narkotike dhe mashtrimit me energjinë elektrike, pasi sipas të njëjtave burime ligjore kishin lidhje të paligjshme në shtëpitë ku kultivonin marijuanën.

Pesë anëtarë të bandës u arrestuan në rrugën Almazora dhe sheshin Jesús në qytetin e Valencias. Dorëzimi i policisë dhe kontrollet në dy shtëpi bënë bujë të madhe te fqinjët. Oficerët e policisë arrestuan një tjetër prej trafikantëve të dyshuar në një shtëpi në urbanizimin Altury në Turís. Në vitin 2021, Policia Kombëtare e Paternës shkatërroi një bandë tjetër që kultivonte marijuanë në dy shtëpi në rrethet Ribarroja dhe Paterna. Operacioni antidrogë rezultoi në sekuestrimin e 100 kilogramëve kanabis, çmontimin e një sere droge me 1600 bimë dhe arrestimin e katër trafikantëve të dyshuar.

 

shqiptaret ne spanje

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it