LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ U arrestua nga policia amerikane, kush është shqiptari ekstremist i ISIS, kërcënimet që ai bënte ndër vite

Kola është arrestuar pasi thuri komplot për të vrarë oficerët e policisë si dhe kryebashkiakun e qytetit.

18 Mars 2023, 10:12 Nga I.A
VIDEO/ U arrestua nga policia amerikane, kush është shqiptari
Ridon Kola

SHBA- Ridon Kola është ekstremisti shqiptar i ISIS me banim në Yonkers, New York që u arrestuar ditën e djeshme. Kola është arrestuar pasi thuri komplot për të vrarë oficerët e policisë si dhe kryebashkiakun e qytetit.

Por kush është 32-vjeçari shqiptar?  

Më 19 nëntor 2021, ai postoi në një llogari zyrtare të Departamentit të Policisë së Yonkers në mediat sociale një mesazh në gjuhën shqipe që përkthehej: Do të ju ther vajza të vogla.

Më 5 dhjetor 2021, ai postoi në llogarinë e mediave sociale të YPD përsëri duke kërcënuar se do të vriste kryebashkiakun e Yonkers. Ai shkroi gjithashtu: Nga nesër do të filloj të vras ​​oficerët tuaj që të dini se kush po e bën, Ridon Kola gjak shqiptar.

Më 6 dhjetor 2021, detektivët e YPD shkuan në rezidencën e tij në Yonkers. Ai pranoi se kishte bërë postimet kërcënuese, por pretendoi se nuk kishte plane të dëmtonte oficerët e YPD-së apo kryetarin e bashkisë. Oficerët kontrolluan banesën dhe nuk vërejtën asnjë armë.  

Në janar 2023, ai postoi deklarata të shumta në mediat sociale duke shprehur mbështetje për xhihadin dhe krijimin e një kalifati.

Më 6 mars 2023, ai dërgoi një mesazh direkt në llogarinë e YPD-së në rrjetet sociale duke thënë: Po kërkoj atë oficer që erdhi në shtëpinë time dhe më kërcënoi mua dhe familjen time se do të na vriste. Do ta djeg botën derisa ta gjej Vallahin, sido që të ndodhë me mua nuk do të këtë më paqë në këtë vend! Allahu Ekberr.”

Më 7 mars 2023, ai lavdoj në mediat sociale Sayfullo Saipov, i cili u shpall fajtor për vrasje më 26 janar 2023 për përdorimin e një kamioni me qira për të goditur për vdekje tetë persona në një dyqan biçikletash në New York City në Halloween.

Më 12 mars 2023, ai postoi në rrjetet e tij sociale një foto të tij duke mbajtur një sëpatë me një deklaratë në shqip, e cila përkthehet në: Hajde Juda, po të pres.

Më 17 mars 2023, gjykatësi i magjistraturës amerikane Paul E. Davison nënshkroi një kallëzim penal të paraqitur kundër tij nga agjenti special i FBI-së, William Slattery, ku dhe u arrestua.

ridon kola

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it