LIVE UPDATES
Aktualitet

Rrëfimi i hakerit shqiptar: Testojmë sigurinë e bizneseve dhe faqeve shtetërore, janë të dobët

I riu u shpreh se shumica e bizneseve dhe faqeve zyrtare në vendin tonë kanë siguri shumë të dobët.

2 Dhjetor 2022, 23:40 Nga DOSJA
Rrëfimi i hakerit shqiptar: Testojmë sigurinë e bizneseve dhe
Haker

TIRANË- Një hacker shqiptar vetëm 20 vjeç në një intervistë për emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel tha se ai futet në faqet e bizneseve apo ato shtetërore për të testuar sigurinë tyre. I riu u shpreh se shumica e bizneseve dhe faqeve zyrtare në vendin tonë kanë siguri shumë të dobët.

“Nëse unë dua me mbyll një Instagram i ndryshoja të dhënat dhe ia bëja të dhënat si ‘viktima’ që doja me ia mbyll. Janë disa programe të specifikuara që ti i vë numrin tënd të telefonit dhe ajo gjeneron 1 mijë numra dhe ti teston programi automatik se cili nga 1 mijë numra janë përdorues të whatsapp, që përdoren në biznese. Në vitin 2019 janë vjedhur numra nga Faceboook të cilat ndodhen në dark web dhe aty mund t’i gjesh dhe shumë pak persona mund të futen. Kemi sulmuar disa sisteme website, duke i çuar në down, këtë e bëjmë për të testuar sigurinë e një biznesi. I sulmon për mirë dhe i thua ke këtë gjë mangut dhe siguria jote nuk bën, ne blejmë karta krediti që janë në dark ]web  nga persona realë të cilët janë mashtruar. Disa faqe shtetërore si Ministria e Arsimit është sulmuar gjatë kohës së provimeve. Sulmi më i rëndë ka qenë i iby dhe Amazon, ne bënim blerje dhe ia kalonim faqeve, janë disa që e kanë sigurinë shumë të ulët. Benefiti im është për të shtuar sigurinë e kompanive, edhe të shtetit shqiptar. Dua të testoj se çfarë shteti jemi, kemi siguri shumë të dobët. Janë mashtruar nga file nga aplikacione që kanë hapur. Hackerat krijojnë një bote net që e kthejnë si të duan”, tha hackeri.

Kujtojmë se vendi ynë që prej muajit maj ka qenë në shënjestër të sulmeve kibernetike, kryesisht ata iranianë, të cilët kanë publikuar të dhëna sensistive të qytetarëve shqiptarë.

Marrë nga TOPCHANNEL

hakeri ne shqiperi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN