LIVE UPDATES
Aktualitet

RAPORTI: Mafia shqiptare ka pushtuar Amerikën e Jugut, me Ndranghetën sjellin kokainë

Ndrangheta është ndër bashkëbiseduesit kryesorë të narkozave kolumbiane, së bashku me kartelet meksikane, brazilianët e PCC (Primeiro Comando da Capital) dhe mafian shqiptare.

23 Qershor 2022, 20:20 Nga k.m.
RAPORTI: Mafia shqiptare ka pushtuar Amerikën e Jugut, me Ndranghetën
Mafia shqiptare

ITALI- Organizatat kriminale kanë nevojë për njerëz të besuar në të gjitha shtetet që janë pjesë e zinxhirit të trafikut të drogës, për të menaxhuar fazat e ndryshme të blerjes dhe shitjes së drogës. Klanet Camorra nuk bëjnë përjashtim, të cilët për të siguruar ardhjen e tonelave të drogës, veçanërisht kokainës, duhej të krijonin rrjetin e tyre të kontakteve: më i njohuri është Raffaele Imperiale, për hetuesit ndërkombëtarë të agjentëve të drogës, por klanet mund të numërojnë Mbështetja nga Spanja, Amerika e Jugut, Afrika dhe Gadishulli Arabik.

"Pamja është nxjerrë nga raporti antidrogë i Policisë së Shtetit, i publikuar sot. Pas dallimit themelor në strukturën e vetë Camorra-s, e përbërë jo si një organizatë nga lart-poshtë, por nga klane të ndryshme shpesh në konflikt me njëri-tjetrin,"-thotë raporti citon rastin e Raffaele Imperiale, alias "Lello Ferrarelle", i arrestuar në Dubai në 4 gusht 2021 dhe ekstraduar në Itali në mars 2022: për hetuesit e Amato-Pagano, ai dyshohet se mbante frenat e trafikut të drogës, duke garantuar një fluks të vazhdueshëm drejt Napolit.

Të njëjtët “Scampia Scissionists” njihen edhe me pseudonimin “Spanjollët” pikërisht për mbështetjen që kanë në Gadishullin Iberik, i cili u bë seli në fazat menjëherë pas shpërthimit të Feudit të parë Scampia. Kontaktet klanore me krimin e organizuar të huaj kanë dalë edhe nga operacione të tjera të shumta policore, duke përfshirë "Buenaventura 2017" të Guardia di Finanza, për trafikun e drogës nga Kolumbia dhe Spanja (shpesh nëpërmjet Maltës); Janë kryer 24 masa paraprake, për të dyshuarit që besohet se ishin të lidhur me grupe të veçanta që vepronin midis Torre Annunziata dhe rretheve napolitane Secondigliano dhe Scampia.

Camorra në Kolumbi

Kolumbia, thekson raporti, si prodhuesi kryesor i kokainës është një vend me rëndësi strategjike për të gjitha organizatat kriminale të përfshira në trafikun e drogës. Ndrangheta është ndër bashkëbiseduesit kryesorë të narkozave kolumbiane, së bashku me kartelet meksikane, brazilianët e PCC (Primeiro Comando da Capital) dhe mafian shqiptare.

Kontaktet ndodhin më së shumti falë qelive që janë vendosur në vend dhe që mund t'i garantojnë vetes kushtet më të mira të blerjes. Në Kolumbi forcat e policisë kanë konstatuar gjithashtu praninë e Camorra-s, ndonëse në mënyrë të pastrukturuar siç ndodh me organizatat e tjera kriminale.

Për shumë vite tani, Afrika ka qenë klasifikimi kryesor i kokainës nga Amerika e Jugut. Këtu transportohet droga para nisjes për në Evropë. Sasia e drogës e sekuestruar në Afrikë u katërfishua nga viti 2018 në 2019 dhe është pothuajse 8 herë më e madhe se ajo e kapur në vitin 2009. Në vitin 2019 13 ton kokainë përfunduan nën çelës, që përkon me 0.9% të totalit botëror.

Sipas vlerësimeve të UNODC (Zyra e Kombeve të Bashkuara për Kontrollin e Drogës), të dhënat për konfiskimet do të përfaqësonin vetëm një pjesë të vogël të vëllimit të trafikut dhe totali i kokainës së kapur në vitin 2019, përfshirë operacionet që nuk raportohen nga shtetet afrikane, do të ishte afër. deri në 17 tonë.

Një rol kryesor është ai i Marokut, ku u kapën pothuajse 2 ton kokainë në vitin 2021 (krahasuar me 136 kilogramë një vit më parë). Droga që mbërriti në Mbretëri nga Afrika do të transportohej më pas në kontejnerë në Spanjë, duke ndjekur të njëjtat rrugë të përdorura për kanabisin.

Në vitin 2020, vit në të cilin kufizimet për pandeminë e koronavirusit ishin më të ashpra, trafikimi nga Afrika praktikisht nuk u ndikua. 47% e kokainës së kapur në periudhën 2015-2019 erdhi nga Brazili, 16% nga Kolumbia, 7% nga Peruja dhe 4% nga Meksika dhe Venezuela./ Marrë nga fanpage.it

mafia shqiptare itali ndraghetta camorra

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN