LIVE UPDATES
Aktualitet

Vijon protesta e pronarëve të mjeteve lundruese: E paligjshme! Do dalim në det, Policia afat deri nesër

Pronarët janë shprehur se kjo është një padrejtësi pasi ata disponojnë dokumentacion të rregullt ligjor si dhe kërkojnë zgjidhje nga Policia Kufitare.

11 Gusht 2022, 14:36 Nga e.k
Vijon protesta e pronarëve të mjeteve lundruese: E paligjshme! Do
Një pronar mjeti lundrues i pranishëm në protestë

VLORË- Ka vijuar dhe ditën e sotme protesta e pranoarëve të mjetëve lundru7ese në Sarandë të cilëve u është pezulluar aktiviteti pas vendimit të Policisë Kufitare për tia bllokuar Jet Ski-të dhe Skafet.

Pronarët janë shprehur se kjo është një padrejtësi pasi ata disponojnë dokumentacion të rregullt ligjor si dhe kërkojnë zgjidhje nga Policia Kufitare.

Ata kanë dalë me një paralajmërim ditën e sotme ku njanë shprehur se nëse nuk merren masa deri ditën e nesërme dhe ata të dalin të punojnë pasi dhe sezoni është drejt fundit ata do të dalin në det të hapur.

“Po sorollatemi prej 10 ditësh, vijmë çdo ditë këtu dhe kërkojmë një zgjidhje nga komisariati i kufirit. Na kanë pezulluar në mënyrë të paligjshme. Dokumentacionet i kemi të sakta, të gjithë pronarët e mjeteve. Nuk dalin as të na japin përgjigje edhe pse e dinë se ky pezullim është i paligjshëm. Nuk ka arsye të na pezullojnë. Ne erdhëm të njoftojmë komisariatin e kufirit që nesër, sipas dokumenteve që na kanë dhënë institucionet, do t’i hedhim brenda sipas ligjit. Nëse këta vijnë nga dhunojnë dhe na gjobisin ne do ta çojmë çështjen në Prokurori dhe në Gjykatë", tha një pronar.

“Ne kemi paguar taksat. Nëse ju nuk jeni të aftë të na lini në ujë, të na siguroni infrastrukturën, na ktheni lekët dhe taksa. Keni afat edhe 1 ose 2 ditë. Nesër jemi në ujë. Jepini drejtim kësaj çështjeje", tha një tjetër.

Vendimi i Policisë Kufitare për bllokimin emjeteve lundruese erdhi pas ngjarjes tragjike të Potamit të ndodhur me datë 2 gusht ku ish-shefi i Komisariatit të Himares përplasi për vdekje 7-vjeçaren Jonada Avdia. Arjan Tase u fut në një zonë të ndaluar dhe pse e njihte mirë rregulloren, ndërkohë që kreu dhe manovra të rrezikshme duke vënë në rrezik dhe jetën e pushuesve të tjerë. Nën moton 'Drejtësi për Jonadën" janë zhvilluar dy protesta në kryeqytet ku shoqëria civile dhe qytetarët kërkojnë dorëheqjen e ministres së Turizmit, Mirela Kumbaro, ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi dhe Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Gledis Nano.

vlore

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni