LIVE UPDATES
Aktualitet

Shisnin produkte false online, Europol mbyll mbi 12 mijë e 500 faqe në Internet. "Bossi" merrte 150 mijë $ çdo muaj, Policia: Bënte jetë luksi!

Që nga e hëna, agjencitë e zbatimit të ligjit në disa kontinente kanë hequr 12 526 faqe interneti, e kanë shkëputur 32 serverë duke mbyllur kështu 15 dyqane online që shesin produkte të falsifikuara në faqet e mediave sociale. 

29 Nëntor 2022, 10:54 Nga k.m.
Shisnin produkte false online, Europol mbyll mbi 12 mijë e 500 faqe në
Pamje nga operacioni

TIRANË- Agjencitë e zbatimit të ligjit nga 27 vende kanë mbyllur qindra faqe online që shesin produkte të falsifikuara. Operacioni i nisur nga Europol u shtri edhe në Shqipëri, Belgjikë, Bullgari, Brazil, Kolumbi, Kroaci, Republikë Çeke, Danimarkë, Francë, Gjeorgji, Greqi, Hungari, Irlandë, Itali, Kosovë, Lituani, Maltë, Moldavi, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Portugali, Rumani, Slloveni, Spanjë, Zvicër, Mbretëri e Bashkuar dhe SHBA. 

Shisnin produkte false online, Europol mbyll mbi 12 mijë e 500 faqe në

Që nga e hëna, agjencitë e zbatimit të ligjit në disa kontinente kanë hequr 12 526 faqe interneti, e kanë shkëputur 32 serverë duke mbyllur kështu 15 dyqane online që shesin produkte të falsifikuara në faqet e mediave sociale. Gjithsej u sekuestruan 127 365 produkte të falsifikuara si rroba, ora, këpucë, aksesorë, parfume, pajisje elektronike dhe kuti telefoni, të gjitha me vlerë më shumë se 3.8 milionë euro. 

Kriminelët jetojnë një mënyrë jetese luksoze

Shisnin produkte false online, Europol mbyll mbi 12 mijë e 500 faqe në

Gjatë operacionit, u lëshuan 10 urdhra kontrolli dhe 14 persona u ndaluan. Sipas rezultateve paraprake të hetimeve, i dyshuari kryesor në këtë hetim fitonte deri në 150 mijë euro në muaj dhe jetonte një mënyrë jetese luksoze në një shtëpi luksoze, duke qarkulluar me makina të shtrenjta dhe duke bërë pushime ekstravagante në të gjithë botën. Rrjeti kriminal iu përkushtua marketingut në shkallë të gjerë dhe shpërndarjes së përmbajtjes audio-vizuale pirate në internet. Në Bullgari u sekuestruan 600 artikuj të falsifikuar me vlerë 35 000 euro dhe një armë zjarri të paligjshme. 

Shisnin produkte false online, Europol mbyll mbi 12 mijë e 500 faqe në

Grupet e krimit të organizuar shpesh përdorin platforma të krijuara të mediave sociale për të promovuar faqet e tyre të internetit dhe për të udhëhequr konsumatorët e mundshëm drejt platformave të shitjeve në internet. Faqet e internetit që ofrojnë produkte të paligjshme./europol.europa.eu

europol aksioni i europol ne shqiperi

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë