LIVE UPDATES
Aktualitet

FO+VD/ Shqiptarët bllokojnë rrugët e Londrës me “mjete të rënda” për Ditën e Pavarësisë! Britanikët shqetësohen nga zhurma e trafiku

Me makina luksoze të 'veshura' me flamurin Kuq e Zi, këngë shqiptare dhe me bori të ndezura si për t'ju treguar të gjithëve që ka festë ata vërshuan në rrugët e kryeqytetit britanik duke dhuruar spektakël.

29 Nëntor 2022, 12:54 Nga e.k
FO+VD/ Shqiptarët bllokojnë rrugët e Londrës me “mjete
Të rinjtë shqiptarë në Britani duke festuar Ditën e Pavarësisë

BRITANI- Qindra të rinj shqiptarë dolën mbrëmjen e djeshme në rrugët e Londrës për të festuar Ditën e Flamurit. Me makina luksoze të 'veshura' me flamurin Kuq e Zi, këngë shqiptare dhe me bori të ndezura si për t'ju treguar të gjithëve që ka festë ata vërshuan në rrugët e kryeqytetit britanik duke dhuruar spektakël.

Disa kërcejnë në rrugë e disa mbi dritaret e makinave. Përveç kërcimit nuk munguan as xhirimet e gomane, që bënë që Policia të shqetësohet e t'u shkojë pranë. Të rinj të veshur me kostume popullore 'ndezën' atmosferen në rrugë me kërcime tradicionale.

Por nëse për disa është festë për disa të tjerë ishte shqetësim. Kështu disa shoferë u ndjenë të shqetësuar nga rënia e borive, bllokimi i rrugës apo zhurma e krijuar. Në mediat sociale disa u shprehen se e gjithë kjo ishte diçka egoise pasi nuk mund të festosh duke u prishur të tjerëve qetësinë. Ndërsa disa të tjerë u shqetësuan nga trafiku i shkaktuar nga vargu i makinave që kishin ndaluar në rrugë. 

Këtë javë shifrat treguan se shqiptarët përbënin pak më shumë se një të tretën e njerëzve të kapur duke kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla në nëntë muajt e parë të këtij viti. Është një rritje e madhe në krahasim me vitet e mëparshme, ku vetëm 3% e të ardhurve në vitin 2021 janë me kombësi shqiptare dhe vetëm 1% në 2020. Në tre muajt nga korriku deri në shtator, 45% e mbërritjeve me varka të vogla ishin shqiptarë (9,076) dhe në disa ditë shifra ishte deri në 80%.

shqiptaret ne britani britani 110 vjetori i pavaresise

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë