LIVE UPDATES
Aktualitet

Porositën vrasjen e Artan Cukut/ Prangosen 2 shqiptarët në Athinë, shtëpinë e kishin 'depo armësh'

Mediat greke shkruajnë se dy të arrestuarit kishin marrë pjesë në vrasjen e një oficeri policie të vendit fqinj në prill 2017, si dhe të tjerë që janë akuzuar për grabitje dhe sulme të përgjakshme në Greqi.

14 Korrik 2022, 12:26 Nga k.m.
Porositën vrasjen e Artan Cukut/ Prangosen 2 shqiptarët në
Bledar Jambelli, Artan Çuku dhe Kristaq Leci

GREQI- Dy shqiptarë janë arrestuar në Greqi, pasi akuzohen se kanë marrë pjesë në përleshje të armatosur mes 8 shqiptarësh, e cila ndodhi në një furrë buke gjatë janarit të kaluar në vendin fqinjë. Në pranga kanë përfunduar Bledar Jambelli dhe Kristaq Leci, të dy të shpallur në kërkim nga autoritetet shqiptare për porositjen e vrasjes së kryekomisarit Artan Cuku në vitin 2017, në pallatin e banesës së tij. Mediat greke shkruajnë se dy të arrestuarit kishin marrë pjesë në vrasjen e një oficeri policie të vendit fqinj në prill 2017, si dhe të tjerë që janë akuzuar për grabitje dhe sulme të përgjakshme në Greqi. Por i vetmi oficer policie i vrarë në Shqipëri në vitin 2017 është Artan Cuku, ndaj edhe dyshohet se të arrestuarit janë 2 porositësit e vrasjes së tij.

Sipas mediave greke, dy të pandehurit u bashkuan me një grup me qëllimin për të takuar dy nga viktimat e tyre në furrën e bukës, të shoqëruar nga tre persona të tjerë, në furrën e bukës në Vula, për të diskutuar mosmarrëveshje që kishin, por kur u ulën për të diskutuar, patën probleme të tjera. Nisi konflikti dhe të pandehurit kanë nxjerrë armë zjarri dhe një thikë dhe kanë plagosur pesë persona. Më pas ata u larguan me një makinë. Pas lanë tre persona në gjendje të rëndë, por fatmirësisht asnjë nuk ndërroi jetë.

Mirëpo hetimet ndaj tyre nuk u ndalën deri prangosjen e sotme. Nga kontrolli në banesën e tyre, 42-vjeçarit shqiptar iu gjetën dhe iu sekuestruan: Pistoletë me fole silenciatori dhe karikator me 14 fishekë në dhomën e saj; 132 fishekë; 3 karikatorë pistolete; 2 thika; sëpatël Pajisja e bllokimit të sinjalit elektronik (bllokues GPS); detektor i pajisjes elektronike - gjurmimi i gabimeve; Jelek antiplumb; dioptri me armë të gjata; 2 wireless portative; tableta; 6 celularë; 3 pako lidhje telefonike; 2 karta memorie; usb; mjeti në pronësi të tij, i cili është përdorur për kryerjen e veprimeve të mësipërme dhe një shumë prej prej 10.750 eurosh.

Ish-kryekomisari Artan Cuku u ekzekutua me armë zjarri në hyrje të liqenit artificial më 8 prill të vitit 2017. Hetimet e prokurorisë dolën në përfundimin se shkak i vrasjes së tij ishte hakmarrja për shkak të detyrës, për kohën që ai ka qenë drejtues i Policisë në Vlorë. Ekzekutori ishte Mikel Shallari, i cili sipas hetimeve ishte paguar nga Bledar Jambelli për kryerjen e atentatit. Sipas Prokurorisë, Jambelli u hakmorr për faktin se Artan Cuku e kishte arrestuar në dhjetor të vitit 2012.

Bledar Jambelli u arrestua në Greqi edhe në dhjetor të vitit 2018 në Greqi por u la i lirë nga autoritetet atje dhe u refuzua ekstradimin në Shqipëri për shkak se sipas Gjykatës së Lartë të Greqisë i rrezikohej jeta në Shqipëri. Kështu që arrestimi i Jambellit nuk do të sillte gjykimin e tij për çështjen e vrasjes së Artan Cukut. 38-vjeçari dyshohet se pagoi 3 mijë euro Mikel Shallarin për të vrarë Artan Cukun, ndërkohë që 22 mijë euro do t’ia jepte pas kryerjes së vrasjes. Por cili ishte "faji" i Cukut? Bledar Jambellit akuzohej për masakrën e “Pusit të Mezinit”. Kjo dosje ishte e mbyllur nga prokuroria, por Artan Cuku gjeti prova dhe vuri në pranga Bledar Jambellin. 38-vjeçari u la i lirë nga gjykatat shqiptare për mungesë provash në vitin 2013. 

Sondazh

Poll
Aktualitet 14 Korrik 2022, 11:59 k.m.

Gjendet e pajetë gruaja në Elbasan

Foto ilustruese ELBASAN- Një e moshuar, e moshës 78-vjeçare është gjetur e pajetë në banesën e saj në lagjen...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN