LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e Artan Çukut, policia greke gjen arsenal armësh në banesat e Jambellit dhe Lecit

Dy nga autorët, një shqiptar 42 vjeç dhe një shtetas 34 vjeç, u arrestuan në orët e mëngjesit të datës 13-7-2022, në kuadër të një operacioni të koordinuar nga punonjësit e policisë së Shërbimit të mësipërm, ndërsa një tjetër autor, po shqiptar 35 vjeç, ndodhet tashmë i burgosur në Qendrën e Paraburgimit. 

14 Korrik 2022, 10:18 Nga d.a.

Vrasja e Artan Çukut, policia greke gjen arsenal armësh në

GREQI- Pas një hetimi të detajuar nga Prokuroria pranë Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, u zbulua rasti i vrasjes në tentativë ndaj pesë personave, e kryer më datë 22.01.2022 në zonën e Vulës. 

Sipas mediave greke, dy nga autorët, Bledar Jambelli dhe Kristaq Leci, u arrestuan në orët e mëngjesit të djeshëm në kuadër të një operacioni të koordinuar nga punonjësit e policisë së Shërbimit të mësipërm, ndërsa një tjetër autor, po shqiptar 35 vjeç, ndodhet tashmë i burgosur në Qendrën e Paraburgimit. 

Ndaj të arrestuarve të mësipërmve është ngritur kallëzim për vrasje të shumëfishtë në tentativë dhe lëndim të rrezikshëm trupor në kuadër të organizatës kriminale, si dhe për shkelje të ligjit për armët.

Nga hetimet paraprake të Departamentit të Prokurorisë së Shkurtimeve, u konstatua se, në orët e pasdites të datës 22.1.2022, të pandehurit i janë bashkuar një grupi, me role të dallueshme, me qëllim të afërt takimin me dy nga viktimat e huaja, të cilët ishin i shoqëruar nga tre persona të tjerë, në një dyqan-furrë në Vula Atikë, për të diskutuar mosmarrëveshjet e tyre.

Gjatë takimit që zhvilluan, dy nga të pandehurit dhe dy nga viktimat janë ulur në tavolinat e dyqanit në fjalë, ku fillimisht kanë biseduar dhe më pas ka ndodhur një sherr, me pjesëmarrjen e të gjithë autorëve, të cilët duke përdorur armë zjarri dhe thikë, plagosi pesë viktimat dhe më pas u largua me një makinë.

Bëhet e ditur se tre nga të huajt e plagosur janë dërguar në spital në gjendje të rëndë për shëndetin e tyre, ku kanë qëndruar të shtruar për një kohë të gjatë.

Nga hetimet e kryera, 42-vjeçari u gjet dhe u sekuestrua: pistoletë me fole silenciatori dhe karikator me 14 fishekë në dhomën e saj, 132 fishekë, 3 karikatorë pistolete, 2 thika, sëpatë, pajisja e interferencës së sinjalit elektronik (bllokues GPS), detektor i pajisjes elektronike - gjurmimi i gabimeve, Jelek antiplumb, 2 wireless portative, tableta, 6 celularë, 3 pako lidhje telefonike, stem dhe kartë SIM, 2 karta memorie, shkop usb, mjeti në pronësi të tij, i cili është përdorur për kryerjen e veprimeve të mësipërme, shuma prej 10.750 euro

Jambelli dhe Leci Jambelli akuzohet si porositësi i vrasjes së Artan Cukut, ndërkohë që në 2019 pala greke ka refuzuar ekstradimin e Jambellit pasi ai pretendon se në Shqipëri i rrezikohet jeta. Ndërkohë bashkëpunëtor i Jambellit, Leci, i cili po ashtu u arrestua në Greqi 3 vite më parë por u lirua sërish disa muaj më vonë. Në burg vijon të mbetet vetëm ekzekutori Mikel Shallari, i cili kishte marrë përsipër që të kryente vrasjen kundrejt një pagese prej 20 mijë eurosh.

vrasja e artan cuku arrestohen dy shqiptaret ne greqi bledar jambelli kristaq leci

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!