LIVE UPDATES
Aktualitet

Parma në zi për aksidentin tragjik ku humbën jetën 4 shqiptarë, të gjithë shprehin mbështetjen për Ardianin dhe Anjezën

Mësues, shokë klase, miq që nga dita e djeshme e 31 tetorit kanë vizituar Ardian dhe Anjeza Hysenin, burrë e grua me origjinë shqiptare të cilët në aksidentin e tmerrshëm rrugor përgjatë rrugës Emilia në Cade, që ndodhi në orën 20 të së dielës së 30 tetorit, humbën tre fëmijët, Rejana dhe Resat 8 dhe 11 vjeç dhe vajza Shane 22 vjeç, si dhe nipi një vit e 4 muaj, Mattias, djali i Shanes. 

1 Nëntor 2022, 11:17 Nga d.a.
Parma në zi për aksidentin tragjik ku humbën jetën 4
Viktimat e aksidentit

ITALI- Një familje e shkatërruar nga pikëllimi është ajo Hyseni, me origjinë ngaa Durrësi por që prej vitesh jetonin në Itali, pasi nga aksidenti tragjik i djeshëm humbën jetën 3 fëmijët e tyre dhe nipi 1-vjeçar.

Sipas mediave vendase, mësues, shokë klase, miq që nga dita e djeshme e 31 tetorit kanë vizituar Ardian dhe Anjeza Hysenin, burrë e grua me origjinë shqiptare të cilët në aksidentin e tmerrshëm rrugor përgjatë rrugës Emilia në Cade, që ndodhi në orën 20 të së dielës së 30 tetorit, humbën tre fëmijët, Rejana dhe Resat 8 dhe 11 vjeç dhe vajza Shane 22 vjeç, si dhe nipi një vit e 4 muaj, Mattias, djali i Shanes. 

“Jemi të tronditur, pranë familjes, shokëve të klasës dhe mësuesve”, nënvizon kryebashkiaku i Parmës, Michele Guerra, i cili ndjeu afërsinë e tij me dy prindërit që jetojnë në Casaltone, në qytetin tonë pak hapa larg territorit të provincës së Reggio Emilias. 

Rejana dhe Resat Hyseni ndoqën institutin Albertelli-Newton, Rejana në klasën e katërt dhe Resat në klasën e gjashtë. Mësuesit dhe drejtuesja janë të shokuar.

“Ishin dy engjëj në tokë”.-thonë ata.

Dy vëllezërit kishin ardhur nga Shqipëria që në fillim të këtij viti shkollor dhe ishin pritur nga të gjithë me entuziazëm dhe krahëhapur.

Mbrëmjen e së dielës së 30 tetorit, dy vëllezërit Rejana dhe Resat kishin vendosur të shkonin me motrën e tyre 22-vjeçare Shane për darkë në një restorant sushi në Reggio Emilia, së bashku me partnerin e saj Orjol Lame dhe djalin e tyre të mitur. Ata ishin të gjithë në makinë së bashku në rrugën e kthimit për në Casaltone, rreth orës 20: 00 përgjatë via Emilia dhe përplasja e tmerrshme në një ndërtesë të braktisur.

Anjeza Hyseni, nëna e tre viktimave u ndje keq kur mbërriti në vendin e aksidentit mbrëmjen e së dielës. Ajo u tranferua nga mjekët dhe u transportua në spitalin Maggiore në Parma, ku qëndroi për rreth 24 orë. Lajmin e ka marrë vesh me një telefonatë fëmija i katërt i Ardianit dhe Anjezës, 18-vjeçari Danilo. 

shane hyseni anjeza hyseni orjol lame mattias lame resat hyseni rejana hyseni michele guerra

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare