LIVE UPDATES
Aktualitet

Panairi i Librit/ Botuesit: Ka rënie të shitjeve, të bëhet më shumë nga shteti! Risia e këtij viti janë autorët e rinj

Botuesit dhe shkrimtarët flasin për një ulje të numrit të lexuesve në panair. Sipas tyre kjo vjen edhe për shkak të krizes ekonomike dhe çmimeve të larta.

16 Nëntor 2022, 19:26 Nga e.k
Panairi i Librit/ Botuesit: Ka rënie të shitjeve, të bëhet
Panairi i Librit

TIRANË- Ka çelur siparin e tij 25-të Panairi i Librit. Ai po zhvillohet në Pallatin e Kongreseve ku botues e shkrimtarë për katër ditë me radhë do të presin lexuesit në stendat e tyre. Në ditën e parë Pallati i Kongreseve u mbush plot me fëmijë, të rinj e të rritur të cilët u zhvendosën në stendat e librave për të zgjedhur librin e preferuar. 

Ky panair ka marrë një vëmendje të madhe pas sondazhit të publikuar së fundmi ku numri i lexuesve në vend kishte rënë ndjeshëm krahasur me vitet e shkuara. Sipas tij 75% e të pyeturve nuk kishin lexuar asnjë libër për këtë vit. Botuesit dhe shkrimtarët flasin për një ulje të numrit të lexuesve në panair. Sipas tyre kjo vjen edhe për shkak të krizes ekonomike dhe çmimeve të larta.

"Pavarësisht nga arsyet ekonomike, interneti, njerëzit që e duan librin, kulturën, kombin dhe veten e lexojnë librin", tha një botues për Ora Neës.

"Rëniet e shitjes së librave, rritja e çmimeve ka ndikuar te shifra që është përmendur kohët e fundit se shqiptarët lexojnë 20%. Por mbase kjo ka lidhje më shumë me shitjen e librit se librat mund të kalojnë dhe dorë më dorë, mund të lexohen dhe në mënyrë elektronike", tha shkrimtarja Rita Petro.

Ndërkohë krytari i Shoqatës së Botuesve Shqiptarë në një intervistë për 'Me Xhaxhiun' u shpreh se risia më e madhe e këtij viti janë autorët e rinj. Sipas tij autorët e rinj dhe tani kemi sfidë për të konfirmuar këtë sondazhin që është bërë më përpara.

"Risia më e madhe janë titujt e rinj, autorët e rinj dhe tani kemi sfidë për të konfirmuar këtë sondazhin që është bërë më përpara. Do konfirmohet apo do rrëzohet. Këtë do konfirmoj Panairi. Nëse lexuesit do i përgjigjen thirrjes sonë, sa do përgjigjen apo do mbetemi te 20 %. Ne shpresojmë ta kapërcejmë këtë sondazh. Cmimi i letrës është rritur 80%. Kudo ka një rritje të kostove të prodhimit të librit, duke njohur vështirësitë e tregut, kemi bërë rritje sa më të vogla, minimale. Të ruajmë një marrëdhënie besimi me lexuesin. Shpresoj që vërtetë të jetë festë, nëse lexuesit do e kthejnë në festë, përndryshe do jetë një punë e zakonshme. Kemi shumë aktivitete përmes stendave që kemi hapur, 95 ekspozues. Kemi një shumëllojshmëri botimesh dhe titujsh që i ofrojmë lexuesit", tha ai.

Panairi i Librit do të mbahet nga data 16-20 nëntor në Pallatin e Kongreseve. Për katër ditë me radhë të apasionuarit pas librave do të kenë mundësi të marrin në dorë botimet e reja nga autorët e preferuar duke përfituar dhe uljet që ofrohen në panair. Botuesit kërkojnë që në këtë vit të 25-të të Panairit shteti të ndikojë në zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme që e afrojnë lexuesin me librin.

panairi i librit 2022

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS