LIVE UPDATES
Aktualitet

"Një jetë plot përpjekje"/ Historia e jashtëzakonshme e shqiptarit në Itali që nga emigrant u bë prodhues vaji: Rrugëtimi im vijon

Kompania e tij quhet‘Olio della Valle’, kompani ku ka edhe të punësuar. Historia e Klodjanit shkon shumë larg. Një histori shpengimi që kalon përmes vetmisë, urisë, dëshpërimit, punës së palodhur dhe rilindjes.

17 Mars 2024, 19:31 Nga h.k
"Një jetë plot përpjekje"/ Historia e
Foto ilustruese

ITALI-Klodjan Agalliu është në moshën 43-vjeçare dhe prej disa kohësh jeton në Vieste, në Gargano të Italistë. Ai ka dy shtetësi dhe është prodhues vaji duke drejtuar një kompani të ngritur me shumë përpjekje. 

Kompania e tij quhet‘Olio della Valle’, kompani ku ka edhe të punësuar. Historia e Klodjanit shkon shumë larg. Një histori shpengimi që kalon përmes vetmisë, urisë, dëshpërimit, punës së palodhur dhe rilindjes.

Sipas "Repubblica", ishte viti 1999 kur në prill mbërriti në Itali, Klodjani (tashmë i italianizuar si Claudio), vetëm 18 vjeç. Në moshën 14-vjeçare, ai ishte larguar tashmë nga Durrësi për të kërkuar punë në Greqi, më pas një mik i sugjeroi Italinë dhe ai pranoi menjëherë "sepse ishte i dashuruar" me gadishullin.

Pagova tek kontrabandistët 800 mijë lireta. Erdha në Leçe, më pas në Brindisi dhe në fund në Foggia ku unë dhe shoku im qëndruam pranë një fshati, Arpinovës, në një “shtëpi të zezë”. Aty qëndruam gjashtë muaj, duke bërë një mijë punë, sidomos në fshat të zonës. Më pas, shoku im largohet nga Pulia dhe shkon në Siçili dhe unë shkoj në Mattinata dhe atje jeta ime merr një rrugë tjetër. Unë njoha Vincenzo Piemontese, pronar i tokës së mbjellë me ullinj midis Mattinata, Vieste, Manfredonia dhe zonave përreth. I detyrohem gjithçka atij. Mësova zanatin, duke u dashuruar me këtë zonë. Pas 15 vitesh punë në Mattinata, në vitin 2016 vendosa të blej tokën dhe të hap biznesin tim,”-tha Claudio.

Në fillim shiste vetëm vaj me shumicë.

Por më paguanin pak dhe shpenzimet ishin të mëdha, ndaj fillova të punoj për të tretë, derisa vendos ta prodhoj dhe ta mbush vajin vetë.”

Quhet “Olio della Valle” dhe kurioziteti qëndron tek emri: Rashë në dashuri me tokën në Vieste të cilën e bleva me pas, sepse shtrihet në një luginë të madhe. Këtu mund të thithësh ajër të pastër. D

Claudio e gjeti dimensionin e tij në zonën e Foggia, në Vieste. Tani, ai është i martuar me një vajzë shqiptare që ka njohur vite më parë dhe ka dy fëmijë 16 dhe 6 vjeç.

Kam punuar shumë, kam mësuar shumë dhe rrugëtimi im është ende duke vijuar,"- përfundon Klodjan.

klodian agalliu

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare