LIVE UPDATES
Aktualitet

Media spanjolle: Riviera shqiptare, ‘karaibet evropiane’ ku mund të shkoni dhe për 22 euro

Nje shembull? Riviera shqiptare, bregdeti shqiptar në Mesdhe, për të cilin pakkush ka dëgjuar dhe që megjithatë është plot me peizazhe unike dhe plazhe parajsore sikur të ishte Karaibe. Për fat të mirë, ka ende cepa të hartës që nuk janë aq të njohura në mbarë botën dhe kjo garanton që fluksi i njerëzve do të jetë shumë më i vogël dhe se do të mund të lëvizet e të qëndrohet me një kosto shumë më të lirë.

27 Korrik 2022, 17:12 Nga k.m.
Media spanjolle: Riviera shqiptare, ‘karaibet evropiane’ ku mund
Foto ilustruese

SPANJË- Media spanjolle Vanitatis i ka kushtuar një shkrim bukurisë së rivierës shqiptare dhe plazheve me ujëra të kristalta duke e krahasuar atë me Karaibet.

Pjesë nga shkrimi:

Ka shumë mundësi kur zgjedhim destinacionin për pushimet tona të ardhshme. Jo më kot, ajo që shumica prej nesh dëshirojmë është të gjejmë një vend ku nuk kemi qenë më parë dhe ta zbulojmë për herë të parë, pa shpenzuar një pasuri të madhe dhe, nëse është e mundur, të mos jetë i mbipopulluar.

Duke marrë parasysh të gjitha këto, mundësitë janë ulur sepse çmimet nuk ndalojnë së rrituri dhe njerëzit mbushin qytete dhe plazhe. Për fat të mirë, ka ende cepa të hartës që nuk janë aq të njohura në mbarë botën dhe kjo garanton që fluksi i njerëzve do të jetë shumë më i vogël dhe se ne do të mund të lëvizim e të qëndrojmë atje me një kosto shumë më të lirë.

Nje shembull? Riviera shqiptare, bregdeti shqiptar në Mesdhe, për të cilin pakkush ka dëgjuar dhe që megjithatë është plot me peizazhe unike dhe plazhe parajsore sikur të ishte Karaibe. Për fat të mirë, ka ende cepa të hartës që nuk janë aq të njohura në mbarë botën dhe kjo garanton që fluksi i njerëzve do të jetë shumë më i vogël dhe se do të mund të lëvizet e të qëndrohet me një kosto shumë më të lirë.

Megjithatë, zona të cilës i referohemi është ajo midis Vlorës dhe Ksamilit: 150 kilometra vijë bregdetare plot plazhe me ujëra të kristalta. I lagur nga dy dete, Adriatik dhe Jon, të dy kanë plazhe interesante, por fama e rivierës shqiptare, e vendosur në bregdetin e Jonit, është një parajsë për pamjet e saj unike.

Kështu, nuk është për t’u habitur që disa nga qytetet e kësaj zone zgjidhen për të kaluar pushimet verore nga vetë shqiptarët , të cilët nuk e vlerësojnë mundësinë e largimit me pushime nga vendi i tyre duke ditur zonat spektakolare që kanë.

Me pak fjalë, një alternativë më shumë udhëtimi jo aq e njohur nga shumica e njerëzve dhe spektakolare ose më shumë se disa nga destinacionet ku jemi mësuar të udhëtojmë me të njëjtin çmim dhe madje edhe më shumë.

Nga Vlora, mjafton të ndiqni rrugën e famshme SH8. Një rrugë që përshkon më shumë se 100 kilometra përgjatë bregut të Jonit mes shkëmbinjve, maleve dhe pamjeve panoramike dhe që është bërë e njohur që kur u filmua në të një episod i serialit “Top Gear”. Pak nga pak do të hyjmë në Parkun Kombëtar të Llogarasë, i karakterizuar nga bimësia, malet dhe liqenet, edhe me ujë të kristaltë në shumë raste. Nuk mund të na mungojë as pjesa e bregdetit ku ndodhet Ksamili. Ndryshe nga pjesa më e madhe e bregdetit të Jonit të Shqipërisë, plazhet e saj janë me rërë të bardhë dhe ofrojnë perëndime unike .

Në këtë zonë, po, hotelet dhe restorantet kanë kontrollin e shumë prej tyre dhe praktikisht është e detyrueshme marrja me qira e një shezlong dhe një çadër për të garantuar vendin tonë, duke pasur parasysh që pak nga pak frekuentohen më shumë njerëz.

Sa i përket çmimeve që rrethojnë akomodimin, e vërteta është se ato janë çuditërisht të përballueshme. Kështu, në platforma të tilla si Booking, mund të gjejmë hotele, apartamente dhe 'bujtina' për afërsisht 22 euro nata. Sigurisht, sa më shumë t'i afrohemi bregut dhe sa më shumë komoditete të kërkojmë, çmimi do të rritet. Megjithatë, ka hotele me katër yje që ofrojnë dhoma për më pak se 100 euro. Në të njëjtën mënyrë fluturimet drejt Shqipërisë në korrik janë rreth 200 euro , ndërsa nëse zgjedhim të udhëtojmë në gusht ato ulen në 150 euro; dhe në shtator mund të gjenden nën 100 euro. Me pak fjalë, një alternativë më shumë udhëtimi jo aq e njohur nga shumica e njerëzve dhe spektakolare ose më shumë se disa nga destinacionet ku jemi mësuar të udhëtojmë me të njëjtin çmim dhe madje edhe më shumë.

riviera shqiptare

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare