KRYESORET
Aktualitet

Masakroi me çekiç për gjakmarrje shqiptarin/ Dënohet me 18 vite burg 41-vjeçari në Holandë

Demë Lulaj u godit disa herë me çekiç në pjesën e pasme të kokës të dielën, 29 tetor 2017, në mes të ditës në një trotuar në Verlengde Morsestraat në Winterswijk.

13 Maj 2022, 21:22 Nga DOSJA
Masakroi me çekiç për gjakmarrje shqiptarin/ Dënohet me

HOLANDË- I dyshuari për vrasjen bashkatdhetarit të tij, një 41-vjeçar shqiptar është dënuar me 18 vjet burg ditën e sotme nga gjykata e Apelit në Arnhem të Holandës. Shqiptari 41-vjeçar, emri i të cilit nuk është bërë me dije, ndodhet në burg prej 4 vitesh pasi dyshohet se masakroi me çekiç shqiptarin Demë Lulajt në Winterswijk për gjakmarrje.

Demë Lulaj u godit disa herë me çekiç në pjesën e pasme të kokës të dielën, 29 tetor 2017, në mes të ditës në një trotuar në Verlengde Morsestraat në Winterswijk. Ai vdiq një ditë më vonë në spitalin në Nijmegen. Do të ishte gjakmarrje, sepse vëllai i vogël i babait të Lulajt e kishte rrahur të dënuarin në një fshat të Kosovës. Të dyja familjet ishin fqinje atje.

Gjatë seancës, gruaja e Lulajt ka deklaruar se jeta e saj ishte kthyer në ferr, si në aspektin psikologjik ashtu edhe atë financiar. E bija iu drejtua personalisht autorit të krimit me një zë kërcitës: “Shpresoj që shpirti yt të digjet në pusin më të thellë të ferrit!” Nga ana e tij, autori i është përgjigjur në gjuhën shqipe, ndërsa vajza e Lulajt i ka hedhur gotën me ujë dhe një kuti me shami. Më pas seanca u shty. Kur kryetari i gjykatës e pyeti të akuzuarin se çfarë kishte thënë, ai ngriti supet: Nuk më kujtohet!

Ajo heshtje ishte - përsëri - tema e përbashkët gjatë seancës. Ai u përgjigj vetëm kur doli gjakmarrja si temë, duke shtuar edhe se ishte keqtrajtuar në burg. Ai ka pohuar se janë tentuar ta helmojnë me ushqim dhe pije.

Kryetari i Gjykatës e siguroi të akuzuarin se ai ishte dënuar me 18 vjet burg dhe se tani kishte mundësinë të tregojë versionin e tij të ngjarjes. Por shqiptari, i cili, me shtetësi gjermane, i qëndroi përgjigjes që jepte pa ndryshim, nëpërmjet një përkthyesi: S’dua të flas, më vjen keq për familjen, jam i pafajshëm. Nuk kam asnjë lidhje me vrasjen.

I dyshuari deklaroi se më 29 tetor 2017, ditën e sulmit ndodhej në Itali pasi vëllai i tij ishte aksidentuar. Më pas nga tabulatet u zbulua edhe një bisedë e regjistruar mes vëllezërve të të dyshuarit, ku flitet për gjakmarrje:

-Gjaku u la. Le të shpresojmë që çdo gjë të shkojë mirë dhe ai të dalë nga burgu!

Avokati i të dyshuarit apeloi kundër dënimit me tetëmbëdhjetë vjet burg dhe erdhi të premten me deklaratat e dëshmitarëve që kishin parë të tjerë duke drejtuar veturën ose nuk e kishin njohur të dyshuarin si autor të vrasjes. Rastësisht, avokati filloi me një falje: Dhimbja dhe vuajtja e të afërmve është e qartë. Por unë jam këtu për të bërë punën time dhe klienti im beson se është i pafajshëm. Kjo është e vështirë për të afërmit, por unë duhet të bëj punë.

Marrë nga regio8.nl

(k.m/dosja/al)

 

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar