LIVE UPDATES
Aktualitet

Luca blen anijen norvegjeze, e pagëzon me emrin Open Balkan: Me këtë dallëndyshe do kryejë studime dhe Serbia

Luca propozon gjithashtu që datën 1 shtator, ditë kur dhe do të mbahet panairi i Beogradit, liderët e Ballkanit ta kthejnë në një ditë bashkimi e paqeje.

8 Gusht 2022, 22:51 Nga F.M
Luca blen anijen norvegjeze, e pagëzon me emrin Open Balkan: Me
Gjergj Luca

TIRANË- Gjergj Luca, një nga biznesmenët më të afërt me qeverinë e kryeministrin Edi Rama e ka çuar investimin në një tjetër nivel! Ai ka blerë një anije shkencore të flotë norvegjeze dhe pretendon që me anë të mjetit lundrues do të ‘zhdukë’ kufijtë e Ballkanit. Në një video-postim të shpërndarë nga vetë Luca në Facebook, biznesmeni shprehet se kjo anije është bekuar me emrin ‘Open Balkna’ dhe se do tu vijë në ndihmë të gjithë të rinjve ballkanas, edhe atyre vendi i të cilëve nuk laget nga deti, që të bëjnë studime nën ujë. Sipas tij, një mjet i tillë, që e quan dallëndyshe do të bashkojë popujt e do të bëjë që shkencëtarët ballkanas të bëhen bashkë, duke nënkuptuar këtu dhe Serbinë që nuk ka det. Luca propozon gjithashtu që datën 1 shtator, ditë kur dhe do të mbahet panairi i Beogradit, liderët e Ballkanit ta kthejnë në një ditë bashkimi e paqeje.

“Përshëndetje miq, sot ngremë flamurin shqiptar në Norvegji, jemi me kapitenin e Portit të Durrësit, jemi me Faten. Një nga kapitenët më të mirë shqiptar që ka mbaruar studimet në Genova të Italisë dhe më Aurelin, një nga gioiellët e elektronikës, për shumë të huaj që mbeten rrugës, Aureli niset dhe është në shërbim të kujtdo në rruzullin tokësor. Të ngrihet një flamur mbi një anije do të thotë që kjo anije është në një territor shqiptar. Dhe nuk është ngritur në një anije dosido, kjo anije është e shtetit norvegjez që ka studiuar me të gjithë shkencëtarët e botës, më në fund Shqipëria jonë, por edhe të gjithë detet që lagen nga Mesdheu do të kjetë një anije studimesh, që bën me dhjetëra operacione që merr kampione nga 2500 metër thellësi, kontrollon detin deri në 5 km, vrojton të gjitha speciet për rreth 15 km. ka shumë gjëra të tjera që unë do t’ju lë kapitenin bashkë me Aurelin që t’jua shpejgojë. E rëndësishmja është që kjo anije, ne kemi një surprizë, i kemi vënë një emër siç e meriton sepse ka bërë bashkë të gjithë shkencëtarët, ne duam ta bekojmë me një emër që na bashkon të gjithëve. I kemi vënë emrin Open Balkna, le të jetë kjo anije, e para që do të bëjë bashkë studentët, të gjithë shekncëtarët e Ballkanit, edhe në vendet që nuk ka det, për tu dhënë mundësi që deti që nuk ka kufi të bëhet një nismë për të gjitha gardhiqet që ne kemi në qytetet tona, në mendësinë tonë, le të thyhen këto kufi, le të jetë kjo dallëndyshja e parë, u bëj thirrje të gjithë liderëve të Ballkanit që datën 1 shtator ta kthejmë në një ditë bashkimi në një ditë paqeje, nga një ditë ultimatum. Të bashkohemi të gjithë në panairin e Beogradit me pjesën më të mirë, më të fortë, që Lufton nëpërmjet bashkimit. Faleminderit miq,”- thotë Luca.  

Gjergj Luca është biznesmeni dhe pronari i kompanisë më të madhe në vend për përpunimin dhe eksport-importin e Peshkut. “I preferuari” i Ramës, më 30 shtator 2020, ka marrë me koncesion liqenin “Xarrë-Bufi” në Butrint, me atë që quhet “kontrata e plotë vetëm 1 Euro”. Bashkë me firmën “Kleris B” sh.p.k, ai do mbajë me 10 vite Liqenin e Bufit dhe Pritën e Rrëzës, në Sarandë. Më 11 qershor një VKM i dha të drejtën Lucës që të marrë në administrim rreth 5 mijë metra katrorë, truall, por edhe ndërtesën e Kombinatit të sheqerit në Maliq për një periudhë 20-vjeçare me vlerën 1 euro.

gjergj luca

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra