LIVE UPDATES
Aktualitet

U arrestua me Tushen, lirohet nga burgu ish-zëvendës drejtori i Pasurive Publike në Lushnje

Vendimi është marrë sot nga GJKKO.

19 Gusht 2022, 09:53 Nga F.M
U arrestua me Tushen, lirohet nga burgu ish-zëvendës drejtori i
Fatos Tushe

LUSHNJE- Gazmend Çela, ish-zëvendësdrejtori i Pasurive Publike në Lushnje është liruar nga burgu kur ka kaluar një vit e një muaj nga arrestimi i tij. Vendimi është marrë sot nga Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO). Çela u dënua me 2 vite e 6 muaj burg, por përfitoi nga gjykimi i shkurtuar dhe i mbeti të kryente vetëm 1 vit e 8 muaj burg. Për pesë vite ai është përjashtuar nga funksionet publike. Më herët është liruar nga qelia edhe biznesmeni Ibrahim Lami.

Si ndodhi arrestimi i kryebashkiakut Fatos Tushe e zyrtarëve në Lushnje?

Tushe u arrestua për korrupsion me tenderin me vlerë 24 milionë lekë për rehabilitimin e kanaleve vaditës në Lushnjë dhe me vendim të Këshillit të Ministrave u shkarkua nga detyra. Tushe ankimoi vendimin e marrë në Gjykatë Kushtetuese, pasi vijon ta konsiderojë veten të pafajshëm dhe se është shkarkuar në mënyrë të padrejtë nga detyra. Tushe u dënua me 2.4 vite burg për korrupsion me tenderin me vlerë 24 milionë lekë për rehabilitimin e kanaleve vaditës në Lushnje.

E gjitha nisi për një tender me vlerë rreth 24 mln lekë për rehabilitimin e një kanali ujitës në fshatrat Bishqethëm dhe Bitaj. Ky tender u fitua nga kompania EuroAlb shpk, që kishte sjellë ofertën më të lartë, por më pas punimet, fitimet dhe punën e ka bërë një kompani tjetër, e biznesmenit Ibrahim Lami. Por jo vetëm kaq! Tushe ka dalë në përgjime edhe teksa abuzon me karburantin e shtetit, e po ashtu ka dalë në përgjime se ka ndërhyrë për një banesë që po ndërtohej pa leje, që inspektorët të mos shkonin për kontroll.

Në burg shkuan edhe 7 zyrtarë të tjerë të bashkisë si dhe për 4 të tjerë u vendos masa e sigurisë arrest shtëpie. 

TË PANDEHURIT DHE DËNIMET:

-Flamur Peqini me detyrë ish- Drejtor i Ndërmarrjes së Pasurisë Publike në Bashkinë Lushnjë është dënuar me 3 vite burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi i ulet me 2 vite burg. Përjashtohet për 5 vite nga funksionet publike.

-Gentian Nushi me detyrë ish-zëvendëskryetar është dënuar me  2 vite e 6 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, do të vuajë 1 vit e 8 muaj burg. Përjashtohet për 5 vite nga funksionet publike.

-Leonard Seferi është dënuar me 2 vite e 3 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1.6 burg. Përjashtohet 5 vite nga funksioneve publike.

-Blerat Turku është dënuar me 1 vit e 4 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksioneve publike.

-Bardhi Mehilli është dënuar me 2 vite e 3 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit e 6 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Ilva Billo është dënuar me 1 vit e 6 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Gazmend Çela është dënuar me 2 vite e 6 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1.8 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Margarita Gjermeni është dënuar me 2 vite burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit e 4 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Xhemal Hasku është dënuar me 2 vite burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit e 4muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Andri Nusho është dënuar me 2 vite burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 1 vit e 4muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Bektash Nexha është dënuar me 2 vite e 4 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, ai u dënua me 1 vit e 6 burg. Masa e Bektash Nexhes është shuar pasi këtë periudhë e ka vuajtur në paraburgim dhe është liruar nga qelia. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Ani Simoni është dënuar me 1 vit e 9 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, ai do të vuaje 1 vit e 3 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Ledia Aleksi është dënuar me 8 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

-Vilma Zhupa është dënuar me 8 muaj burg. Përjashtohet 5 vite nga funksionet publike.

gazmend Çela fatos tushe

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'