LIVE UPDATES
Aktualitet

EMRAT/ Pjesë e bandës së drogës, burgosen dy shqiptarët në Angli, 8 vite heqje lirie për njërin

Gjatë një periudhe gjashtëmujore, burrat furnizuan me kokainë dhe heroinë përdoruesve vendas në marrëveshje që arrinin në rreth gjysmë milioni paund.

8 Gusht 2022, 18:53 Nga I.A
EMRAT/ Pjesë e bandës së drogës, burgosen dy shqiptarët
Ergys Aliaj dhe Fatlind Boshnjaku

ANGLI- Dy anëtarë të një bande të krimit të organizuar janë burgosur për rolin e tyre në një linjë fitimprurëse të furnizimit me drogë, e cila funksiononte 'si një shërbim taksi' në të gjithë kreun e grupit të Somerset, Fatlind Boshnjaku, që drejtonte korrierët, përfshirë Ergys Aliaj, në qindra vende në Taunton, Yeovil, Wellington, Martock dhe Stogursey.

Gjatë një periudhe gjashtëmujore, burrat furnizuan me kokainë dhe heroinë përdoruesve vendas në marrëveshje që arrinin në rreth gjysmë milioni paund. Ata përdorën një të ashtuquajtur "metodë të kodit postar" për të vendosur marrëveshje dhe për të rregulluar dërgesat në qindra vende të ndryshme.

Policia përdori vëzhgimin dhe analizoi mijëra mesazhe telefonike për t'i sjellë ata para drejtësisë. Dy burrat u paraqitën në Gjykatën e Taunton Crown të ​​premten dhe u dënuan për komplot për të furnizuar drogë të klasit A. Boshnjaku u dënua me tetë vjet burg dhe Aliaj me dy vjet e katër muaj.

Prokurori Alistair Haggerty tha se policia vlerësoi nga provat telefonike se numri i përgjithshëm i marrëveshjeve të kryera nga banda midis tetorit 2020 dhe marsit 2021 ishte 11,796. Vlera e marrëveshjeve ishte 471,867 £.

"Sistemi është përshkruar si metoda e kodit postar. Ai funksiononte si një shërbim taksi. Klientët do të kontaktonin me mesazhe me tekst me numrin e linjës së tregtarit," tha ai.

Korrieri më pas do t'i jepej një vendndodhje dhe udhëzime nga kontrollori se ku të kryente marrëveshjet. Duke përdorur dy telefona, banda shpresonte ta bënte më të vështirë për policinë lidhjen e korrierëve, klientëve dhe operatorëve të linjës telefonike. Policia ishte në gjendje të gjurmonte lëvizjen e telefonave që u përkisnin të pandehurve dhe vendndodhjeve nëpër Somerset dhe Londër.

Boshnjaku kontrollonte linjat, shpesh nga Londra, merrte porosi nga klientët dhe drejtonte të paktën katër korrierë, përfshirë Aliajn. Ai gjithashtu organizoi strehim dhe automjete për ta. Linja e drogës do të përdorte marifete marketingu si shërbimi 24/7 dhe oferta më të mira për ata të varur që prezantonin një mik. Policia pa gjithashtu anëtarë të bandës që kryenin pazare droge në vende të ndryshme, duke përfshirë Kershaw Close në Taunton, parkun e makinave Asda në Wellington dhe Stogursey.

Të pandehurit u arrestuan më 31 mars në posedim të drogës dhe parave të gatshme. Policia thotë se komploti përfshinte rreth 6 kg drogë. Dhjetra oferta në ditë do të kryheshin nga korrierët në qindra lokacione. David Hughes, duke i mbrojtur, tha se Boshnjaku kishte ardhur në Mbretërinë e Bashkuar nga vendlindja e tij, Shqipëria si 15-vjeçar për t'i shpëtuar dhunës. Ai kishte mbërritur me një furgon dhe ishte marrë nën kujdesin e shërbimeve sociale Kensington dhe Chelsea. Por, kur ishte 21 vjeç, ai ishte 'i braktisur' dhe 'i zhgënjyer' nga shërbimet sociale pa adresë apo punë dhe u gravitua në komunitetin shqiptar dhe punën e paligjshme. I pandehuri u dënua gjithashtu për tetë shkelje të drejtimit të automjetit dhe sigurimin e një ID të rreme të pasaportës në polici kur u arrestua në Bridgwater.

Aliaj ishte vetëm 17 vjeç në kohën e shkeljeve. Ai është gjithashtu në vend në mënyrë të paligjshme pasi i ka shpëtuar dhunës së bandave dhe do të deportohet nëse burgoset, tha avokati i tij mbrojtës, Alan Walker. Ai kishte punuar në lavazhe dhe si punëtor dhe dëshiron të bëjë një jetë të ligjshme. Gjykatësi Paul Cook tha se të dy burrat kishin marrë mjerimin e të tjerëve dhe komploti ishte i sofistikuar.

fatlind boshnjaku ergys aliaj

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN