LIVE UPDATES
Aktualitet

5 vende të Ballkanit që duhet t'i konsideroni për pushimet tuaja të ardhshme

Ka vende të tjera që ofrojnë peizazhe spektakolare, qytete antike - dhe çmime të përballueshme.

8 Gusht 2022, 16:57 Nga k.m.
5 vende të Ballkanit që duhet t'i konsideroni për pushimet
Kotorr

E keni parë Spanjën, Italinë dhe Greqinë? Ka vende të tjera që ofrojnë peizazhe spektakolare, qytete antike - dhe çmime të përballueshme.

Mali i Zi

5 vende të Ballkanit që duhet t'i konsideroni për pushimet

Me Adriatikun në jug dhe vargmalet malore në veri, Mali i Zi është vendi i duhur për të kombinuar një pushim në plazh me një pushim më aktiv. Plazhi përqendrohet në qytetin mesjetar të Budvës me mure, i cili ka një brez 22 miljesh me vijë bregdetare me rërë dhe guralecë. Liqeni i Shkodrës, më i madhi në Evropën Jugore, është rreth një orë me makinë larg, i përsosur për shëtitje me varkë mes zambakëve të ujit dhe pelikanëve dalmat.

Gjiri i Kotorrit, i ngjashëm me fiordet, i mbrojtur nga Unesco, i rrethuar nga male, është i papërsëritshëm. Ka disa qytete mesjetare, kisha dhe manastire të shumta rreth brigjeve të saj. Në qytetin e Kotorrit, 1355 hapa të çojnë në kalanë Sveti Ivan, me pamje spektakolare.

Kosova

5 vende të Ballkanit që duhet t'i konsideroni për pushimet

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe mbetet një destinacion turistik kryesisht i pazbuluar për britanikët, të cilët ndoshta ende e lidhin atë me luftën 1-vjeçare në 1998. Por sot është një vend i sigurt për të udhëtuar, me pak turma dhe çmime të ulëta. Kosova pa dalje në det ka dy fusha kryesore të rrethuara me male me 50 maja mbi 2000 metra. Kjo do të thotë ecje, hipizëm dhe ski. Pa det, por mund të notoni në pishina natyrore: Ujëvarat e Mirushës kanë kanione, shpella dhe 13 liqene. Ka një jetë të gjallë nate në Prishtinë. Kjo është pjesërisht falë këtij shteti ballkanik që ka popullsinë më të re në Evropë – më shumë se 65% e njerëzve janë nën 30 vjeç. Të dy qytetet kanë gjithashtu shumë xhami, muze dhe monumente, duke përfshirë muzeun etnografik Emin Gjiku të Prishtinës dhe monumentin Newborn. 

Sllovenia

5 vende të Ballkanit që duhet t'i konsideroni për pushimet

Sllovenia ka një kryeqytet simpatik; malet, liqenet dhe pyjet; verëra të shkëlqyera; dhe madje edhe një shtrirje të shkurtër të vijës bregdetare. Lubjana, kryeqyteti, është ndërtuar rreth lumit Ljubljanica, me ndërtesa baroke në të dy brigjet. Një gotë verë në një tarracë buzë lumit është e vështirë për t'u tejkaluar.

Duke u nisur nga jugu, vizitat që duhen vizituar përfshijnë shpellat Postojna dhe Škocjan, dhe Kalanë Predjama, e ndërtuar në një grykë shpelle. Sllovenia Lindore është vendi i verërave - Maribori, qyteti i dytë, krenohet me hardhinë më të vjetër në botë. Ptuj, qyteti më i vjetër në Slloveni, është një vend i bukur për një udhëtim ditor.

Bosnjë dhe Hercegovinë

5 vende të Ballkanit që duhet t'i konsideroni për pushimet

Një vend tjetër i lidhur me luftën e viteve 1990, Bosnja dhe Hercegovina është kthyer në rrugën e shpinës. Sarajeva, është krahasuar me Stambollin ose Jerusalemin në miniaturë. Por historia e kohëve të fundit nuk është harruar. Rafting me ujë të bardhë është sporti më i popullarizuar nga marsi deri në tetor; një nga rajonet më të mira të rafting është rreth qytetit të Bihać. Në dimër, ka ski në malet Bjelasnica dhe Jahorina në jug të Sarajevës.

Maqedonia e Veriut

5 vende të Ballkanit që duhet t'i konsideroni për pushimet

Maqedonia e Veriut – e quajtur kështu që nga viti 2019 – është një shtet malor por i gjelbër. Mund të jetë pa dalje në det, por është i bekuar me liqene: më i famshmi i Ohrit, një nga më të vjetrit dhe më të thellët në Evropë. Ka edhe liqenin e Prespës, Dojranit dhe më shumë se 50 liqene më të vegjël akullnajorë. Liqeni i Ohrit i listuar në UNESCO është atraksioni kryesor, i rrethuar nga manastire të lashta, bare plazhi dhe restorante me ushqim deti.

Shkupi, kryeqyteti, është më pak tërheqës, por ruan një fortesë bizantine dhe një qendër osmane, plus shtesa moderne si Muzeu i Artit Bashkëkohor. Parku kombëtar i Mavrovës, në një liqen tjetër dhe shtëpia e arinjve, ujqërve dhe rrëqebullit, ofron ecje, çiklizëm, kalërim dhe not në verë dhe ski në dimër. Është gjithashtu shtëpia e manastirit piktoresk të shekullit të 11-të Sveti Jovan Bigorski. Parqet e tjera kombëtare janë Galiçica, e gjetur midis liqeneve të Ohrit dhe Prespës, dhe Pelister, një mal me dy liqene akullnajore./TheGuardian

ballkani turizem ne ballkan

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!