LIVE UPDATES
Aktualitet

EMRAT/ Oragnizonin kontrabandimin e emigrantëve, dënohet me 5 vite burg dy shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar

Dyshja ishin pjesë e një sindikate kriminale shqiptare që ishte pas të paktën 9 udhëtimesh me emigrantë në 2016 dhe 2017, 3 prej të cilave ishin nëpërmjet një aeroplani të lehtë në një aerodrom në Essex.

18 Maj 2024, 12:24 Nga E. D
EMRAT/ Oragnizonin kontrabandimin  e emigrantëve, dënohet me 5 vite
 Myrteza Hilaj dhe Kreshnik Kadena

MBRETËRIA E BASHKUAR- Dy shqiptarë janë dënuar me burg në Mbretërinë e Bashkuar nga një hetim 8-vjeçar pasi organizonin kontrabandimin e emigrantëve duke përdorur kamionë dhe avionë të vegjël. Bëhet me dije se Myrteza Hilaj, 50-vjeç dhe Kreshnik Kadena, 37-vjeç të cilët janë dënuar së bashku me 5 vjet e 2 muaj burg.

Dyshja ishin pjesë e një sindikate kriminale shqiptare që ishte pas të paktën 9 udhëtimesh me emigrantë në 2016 dhe 2017, 3 prej të cilave ishin nëpërmjet një aeroplani të lehtë në një aerodrom në Essex. Agjencia Kombëtare e Krimit filloi hetimet në vitin 2017 dhe zbuloi se Hilaj ishte koordinatori i Mbretërisë së Bashkuar për grupin shumëkombësh të krimit të organizuar. Ndërsa Kadena veproi si asistent i tij dhe ishte i përfshirë kryesisht në kontrabandimin e migrantëve duke përdorur avionë të vegjël. 

Një deklaratë nga NCA tha se provat telefonike zbuluan se dyshja ishin fiksues të një rrjeti kriminal që i ngarkonte emigrantët shqiptarë rreth 10,000 paund secili për të hyrë në MB. Hilaj dhe Kadena ndihmuan individët të vendoseshin në vend duke u pajisur me pasaporta të falsifikuara, karta identiteti dhe fatura false të shërbimeve. Ata u kapën nga Operacioni Micropus i NCA-së.

“Operacioni Micropus na ka parë të zbulojmë dhe çmontojmë një grup krimi të organizuar i cili jo vetëm lehtësoi migrimin e paligjshëm, por u ofroi një shërbim të plotë atyre që ndihmuan në vend, duke siguruar që ata mund të fitonin punë dhe akses shërbime në mënyrë të paligjshme. Kjo demonstron vendosmërinë tonë për të ndjekur të gjithë ata që janë të përfshirë në kontrabandën e njerëzve, të cilët rrezikojnë jetën e të tjerëve në ndjekje të fitimit," tha Saju Sasikumar, oficer i lartë hetimor i NCA.

Banda operonte duke fluturuar nga Aeroporti North Weald në Epping Forest, Essex, në aeroportin Le Touquet. Autoritetet i kapën në vitin 2017 dhe i arrestuan në adresat e shtëpive të tyre.

“Trajtimi i krimit të organizuar të imigracionit është një prioritet për Agjencinë Kombëtare të Krimit dhe përpjekjet tona janë vetëm në rritje. Së bashku me partnerët tanë në Mbretërinë e Bashkuar dhe ndërkombëtarë, ne po punojmë pa u lodhur për të synuar ata që janë të përfshirë në çdo fazë të rrugës," shtoi Sasikumar. 

 

kreshnik kadena myeteza hilaj mb emigrant

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët