LIVE UPDATES
Aktualitet

EMRAT/ Çmontohet rrjeti italo-shqiptar i kokainës! Prokurori: Shqipëria një nga qendrat më të rëndësishme të trafikut ndërkombëtar të drogës

Ai shtoi se është konstatuar se organizatat kriminale italiane e blejnë drogën përmes partneriteteve në Shqipëri, një nga qendrat më të rëndësishme të trafikut ndërkombëtar të drogës. Shqipëria thotë ai është një vend që ndodhet pranë Bazilikata-s duke e bërë kështu edhe më të thjeshtë kalimin e drogës.

16 Nëntor 2022, 20:23 Nga e.k
EMRAT/ Çmontohet rrjeti italo-shqiptar i kokainës! Prokurori:
Foto Ilustruese

ITALI- Njëzet e një persona mes tyre dhe dy shqiptarë kanë rënë një prangat e policisë italiane pasi akuzohet për trafik droge. Mes 21 të arrestuarëve 16 prej tyre janë lënë në arrest me burg ndërsa 5 të tjerët janë lënë në arrest shtëpie. Sipas mediave italiane duke iu referuar Policisë bëhet me dije se në krye të grupit qëndronte një 56-vjeçar italian Nunzio Paolo Castellaneta nga Montescaglioso.

Castellaneta është një emër i njohur për policinë italiane pasi ka një skedë të pasur kriminele, e cila daton që në vitin 1990 ku ai akuzohej për një vrasje, e cila kishte ndodhur pas një konflikti mes klane mafioze. Në atë kohë në momentin e arrestimit atij iu gjet dhe një sasi prej 600 gramësh kokainë. 

Arrestimet në Matera, Bari dhe Taranto:

Përveç Castellaneta-s, në burg përfundoi Ferdinando Barbetta, 41 vjeç, Vito Perrone 30 vjeç nga Laterza Taranta, Paride Giosué 53 vjeç, nga Ginosa Taranto; Aldo Hasa 37 vjeç, Ervin Hasa 35 vjeç Aurelio Lomaistro 31 vjeç nga Altamura Bari, Vito Giuseppe Marcello 29 vjeç nga Palo Del Colle Bari, Francesco Menzella 57 vjeç), Gerardo Miraglia 35 vjeç, Letizia Mossuto 40 vjeç, Rocco Motola 32 vjeç, Francesco Pellegrino 52 vjeç, Rocco Petrozza 45 vjeç, Tommaso Milan Salluce 41 vjeç dhe Maria Teresa Santarsia 44 vjeçe) të Montescaglioso.

Akuzat e prokurorisë:

Prokuroria shprehet se grupi kriminal e kishte shtrirë aktivitin në të gjithë zonën duke u prekur kështu të gjithë strukturën shoqërore duke arritur deri tek fëmijët. Sipas autoriteteve droga paketohej dhe shpërndahej në sy të fëmijëve duke i ekspozuar ata në aktivitin kriminal.

“Një fakt shumë i rëndë është se aktiviteti kriminal hyn në strukturën shoqërore dhe ndikon në edukimin e fëmijëve. Thuajse sikur trafiku i drogës të ishte një aktivitet i vërtetë pune dikur gjyshet tona thurnin triko në shtëpi ndërsa fëmijët luanin, tani ndodh që droga paketohet në prani të më të voglit të familjes”, thuhet në deklaratë. 

Ai shtoi se është konstatuar se organizatat kriminale italiane e blejnë drogën përmes partneriteteve në Shqipëri, një nga qendrat më të rëndësishme të trafikut ndërkombëtar të drogës. Shqipëria thotë ai është një vend që ndodhet pranë Bazilikata-s duke e bërë kështu edhe më të thjeshtë kalimin e drogës.

itali policia italiane aldo hasa ervin hasa

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS