LIVE UPDATES
Aktualitet

Emigrantët shqiptarë në Angli, Home Office: Do rishikojmë udhëzimet nëse vendi është i sigurtë

Independent shkruan se uke folur në konferencën e Partisë Konservatore të martën, sekretaja e brendshme tha se shqiptarët aktualisht përbëjnë shumicën e njerëzve që kalojnë Kanalin Anglez me varka të vogla.

6 Tetor 2022, 10:55 Nga I.A
Emigrantët shqiptarë në Angli, Home Office: Do rishikojmë
Suella Braverman

ANGLI- Një rishikim i udhëzimit të Home Office të përdorur për të vendosur kërkesat për azil nga Shqipëria ka nisur pasi Suella Braverman pretendoi se "shumë" emigrantë nga vendi po gënjenin. Independent shkruan se uke folur në konferencën e Partisë Konservatore të martën, sekretaja e brendshme tha se shqiptarët aktualisht përbëjnë shumicën e njerëzve që kalojnë Kanalin Anglez me varka të vogla.

Ajo tha se Shqipëria ishte një vend i sigurt, duke shtuar: Shumë prej tyre pretendojnë se janë trafikuar si skllevër modernë… e vërteta është se shumë prej tyre nuk janë skllevër modernë dhe pretendimet e tyre se janë trafikuar janë gënjeshtra.

Mbikëqyrja e kufijve njoftoi një rishikim të udhëzimit të Home Office, i cili rregullon nëse Shqipëria konsiderohet një vend i sigurt për azilkërkuesit, të mërkurën në mëngjes. Grupi i Pavarur Këshillimor për Informacionin e Vendit (IAGCI) do të ngarkojë ekspertët të shqyrtojnë dokumentet mbi trafikimin dhe gjakmarrjen, pas një numri në rritje të kërkesave për azil dhe skllavëri moderne nga shqiptarët.

Një njoftim thoshte se rishikimi do të vlerësonte shkallën në të cilën materiali ofron një përmbledhje të saktë, të balancuar dhe të përditësuar të burimeve kryesore të disponueshme në lidhje me kushtet në vend.

Ai do të shënojë dhe korrigjojë çdo gabim specifik ose lëshim të faktit dhe do të bëjë rekomandime për çdo përmirësim. Puna vjen nën mbikëqyrjen e Kryeinspektorit të Pavarur të Kufijve dhe Imigracionit (ICIBI), i cili ka përgjegjësinë ligjore për kontrollimin e informacionit të qeverisë që u jepet zyrtarëve në lidhje me kërkesat për azil.

Të dhënat e Home Office tregojnë se të gjitha udhëzimet zyrtare për Shqipërinë, të njohura si shënimet e politikave dhe informacionit të vendit (CPIN) u hoqën nga faqja e internetit e Home Office në gusht. Ato u zëvendësuan me udhëzime të reja, duke përfshirë dy dokumentet në shqyrtim, më 20 shtator. Ndryshimet pasuan takimet mes Priti Patel, asokohe sekretar i brendshëm, dhe anëtarëve të qeverisë shqiptare.

Pas një letre ligjore nga avokatët që përfaqësojnë shoqatën bamirëse Care4Calais, Ministria e Brendshme konfirmoi muajin e kaluar se marrëveshjet e shpejta nuk zbatohen për azilkërkuesit dhe kërkesat nga shqiptarët do të përpunohen ende në mënyrën e zakonshme. Numri i shqiptarëve që kalojnë Kanalin me varka të vogla është rritur ndjeshëm këtë vit. Më shumë se 6,000 shqiptarë kanë mbërritur me varka të vogla deri më tani në vitin 2022, duke përbërë deri në 60 për qind të emigrantëve në disa ditë sipas zyrtarëve.

Në vitin deri në qershor, qeveria britanike miratoi 53 % të kërkesave për azil nga shqiptarët, megjithëse shumica e kërkesave nga të ardhurit e fundit janë ngecur në një grumbull të madh vendimesh të Home Office.

Ajo mund të përpiqet të shpallë kërkesat për azil nga shqiptarët "të papranueshme" dhe të refuzojë t'i shqyrtojë ato, me arsyetimin se ata kanë udhëtuar nëpër vende të sigurta për të arritur në MB. Ky veprim do t'i vendoste ato në hapësirën e transferimit në "vendet e treta të sigurta", të cilat do të përfshijnë Ruandën nëse marrëveshja e diskutueshme e qeverisë zbatohet.

Një marrëveshje e vitit 2021 me Shqipërinë lejon kthimin e azilkërkuesve të dështuar, shkelësve të shtetasve të huaj dhe atyre që kanë kaluar qëndrimin e vizave, por jo azilkërkuesve, kërkesat e të cilëve mbeten në shqyrtim. Rishikimi i pavarur i udhëzimit të Ministrisë së Brendshme për Shqipërinë do të jetë deri më 28 nëntor dhe janë porositur gjithashtu shqyrtime të dokumenteve për Mianmarin, Irakun dhe Republikën Demokratike të Kongos.

suella braverman shqiptaret ne britani

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve