LIVE UPDATES
Aktualitet

Mafia italiane/ Dalin në dritë miliona biseda, lidhjet me shqiptarët dhe bossët e drogës napolitane

 Në mars të vitit 2021, ekspertët e IT të Europol-it, të angazhuar në koordinimin e hetimeve mes Francës, Belgjikës dhe Holandës, identifikuan një vrimë në rrjetin e koduar dhe hynë në platformën e mbrojtur, duke arritur kështu të hakojnë serverët dhe deshifrojnë bisedat.

6 Tetor 2022, 09:59 Nga I.A
Mafia italiane/ Dalin në dritë miliona biseda, lidhjet me
Foto Ilustruese

ITALI- Njëqind milionë biseda për të transkriptuar. Marrëveshje ekonomike, strategji ushtarake, një sfond mafioz dhe bomba për tu hedhur në erë. Këto janë disa nga mesazhet e transkriptuara për marrëdhëniet e ndërthurura nga Shqipëria me bosët e drogës të Secondigliano-s, Holandës dhe gjysmës së Europës. Në ato biseda të shkëmbyera në sistemet e mesazheve të koduara "SkyEcc" dhe "EncroChat" ekziston një botë e tërë kriminale që tani mund të eksplorohet. Në mars të vitit 2021, ekspertët e IT të Europol-it, të angazhuar në koordinimin e hetimeve mes Francës, Belgjikës dhe Holandës, identifikuan një vrimë në rrjetin e koduar dhe hynë në platformën e mbrojtur, duke arritur kështu të hakojnë serverët dhe deshifrojnë bisedat.

Autoriteti gjyqësor francez ka transmetuar materialin hetimor në Itali dhe bisedat po shqyrtohen nga grupe të ndryshme analistësh në emër të pishinës anticamorra të Napolit dhe zyrave të tjera gjyqësore në Itali. Prokuroria e Romës ka përdorur tashmë disa mesazhe për hetimin e klaneve shqiptare dhe ka dërguar dokumentacion të tjerë tek prokurorët e Qendrës së Menaxhimit.

Objektivi kryesor i hetuesve napolitan është Raffaele Imperiale, drejtori i trafikut ndërkombëtar të drogës me origjinë nga Castellammare, njeriu që gjeti dy piktura të Van Gogh, të arrestuar në Dubai në gusht të 2021-ës, të ekstraduar më pas në vendin tonë dhe të ndaluar që atëherë. Imperiale menaxhonte biznesin e drogës për llogari të "Scissionists" të Scampia dhe në lidhje me "Mocromafia" holandeze.

Një pjesë e bisedave sekrete gjenden tashmë në procesverbalet e hetimeve të kryera nga prokurori Maurizio De Marco për interesat dhe marrëdhëniet e Imperiale dhe njerëzve më të besuar të tij. Por një pjesë e këtyre bisedave janë deshifruar deri më sot. Dhe prandaj horizonti i hetimeve duket, i pafund. Mjafton të thuhet se vetëm në “SkyEcc” kishin akses rreth 170 mijë përdorues.

Në karta ka degëzime të bandave shqiptare dhe karteleve kryesore ndërkombëtare. Emra profesionistësh të krimit, por edhe agjentësh të padyshimtë, të bindur se po shkëmbejnë informacione për mesazhe të pamundura për tu përgjuar, të mbrojtura nga "nofka" të dedikuara dhe një "kod identifikimi alfanumerik", në mënyrë të tillë që të mund të ruajnë gjeneralitetet të përdoruesit aktual të llogarisë.

Materiali hetimor po shqyrtohet nga disa grupe pune, por shkëmbimi i informacionit bëhet i domosdoshëm për të identifikuar lidhjet dhe për të vendosur rregull në këtë pasuri të pafund informacioni që mund të ndikojë, të paktën potencialisht, të gjitha zyrat e drejtësisë së Italisë dhe pyetja është tashmë në tryezën e prokurorit kombëtar antimafia, Giovanni Melillo.

raffaele imperiale miliona biseda te mafjas italiane dalin ne drite

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren